ΓΑΛΛΙΑ

"Καθάρισε" από το τέταρτο η Γκινγκάμπ

Έτσι όπως τελείωσε το 2017, ξεκίνησε και το 2018 στη Ligue 1 η Γκινγκάμπ. Με νίκη, δηλαδή, καθώς πέρασε με νίκη (0-2) από το Στρασβούργο.

Η Γκινγκάμπ νίκησε 2-0 τη Στρασμπούρ στο "Stade de la Meinau" για την 20ή αγωνιστική της Ligue 1. Εκκίνησε, δηλαδή, το 2018 με τον ίδιο τρόπο (νίκη) που τελείωσε το 2017. Οι "ρουζ ε νουάρ" άνοιξαν το σκορ με τον Σαλιμπούρ οκτώ λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης.

Διεύρυναν το προβάδισμά τους και ουσιαστικά "κλείδωσαν" την επικράτησή τους με τον Μπενεζέ στο 16ο λεπτό.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ: Ουκιτζά, Λαλά, Μανγκάν, Κονέ, Σεκά (64' Φουλκιέ), Γκριμ, Γκονσάλβες, Μαρτέν, Μπαοκέν (77' Σααντί), Σακό (41' Μπλαγιάκ), Ντα Κόστα.

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ: Γιόνσον, Εμποά, Κερμπρά, Σορμπόν, Ρεμπόσο (85' Ταμπανού), Ντιαλό, Ντο, Σαλιμπούρ, Μπενεζέ (68' Μπλας), Κοκό (73' Τουράμ), Μπριάν.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

Παρασκευή

Στρασμπούρ - Γκινγκάμπ 0-2 (8' Σαλιμπούρ, 16' Μπενεζέ)

20. Μες 11

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος στο Europa League, όπως και ο κάτοχος του Coupe de France και ο κάτοχος του Coupe de la Ligue

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι, ο 18ος παίζει μπαράζ παραμονής/ανόδου με τον 3ο της Ligue 2

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά τα μεταξύ τους ματς, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά τα περισσότερα γκολ σε ένα ματς(!) και τελευταίο κριτήριο είναι το fair-play