ΓΑΛΛΙΑ

Κακοποίηση του ποδοσφαίρου και ισοπαλία για Στρασμπούρ και Μονπελιέ

Στρασμπούρ και Μονπελιέ προσέφεραν ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της φετινής Ligue 1 και αποκόμισαν μόλις έναν βαθμό στην 27η αγωνιστική της Ligue 1.

Τέσσερις τελικές προσπάθειες, καμία προς την εστία περιελάμβανε το 1ο ημίχρονο στην αναμέτρηση της Στρασμπούρ με την Μονπελιέ, κανένα γκολ ούτε το 2ο και το 0-0 των δύο ομάδων επιστέγασε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της Ligue 1 μετά από 27 αγωνιστικές.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στο "Μεϊνό" με πρώτο μέλημα την απαραβίαστη εστία και το πέτυχαν με σχετική άνεση, αφού οι δύο γραμμές κρούσης αποδείχθηκαν κατώτερες του αναμενομένου. Στη μοναδική μεγάλη στιγμή του αγώνα, ο Ζιοβάνι Σιο έφυγε στην αντεπίθεση στο 84', "κρέμασε" τον Αλεξάντρ Ουκιτζά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε λόγω λανθασμένου καταλογισμού οφσάιντ.

Τα τέσσερα σουτ αποτελούν τα λιγότερα σε 1ο ημίχρονο αγώνα του φετινού πρωταθλήματος.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ: Ουκιτζά, Φουλκιέ, Κονέ, Μαρτινέζ, Λαλά, Αολού, Μαρτέν (90+2' Ζοΐ), Λιενάρ, Τεριέ, Μπαοκέν (76' Ντα Κόστα), Μπλαγιάκ (82' Σααντί)

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Λεκόμτ, Μουκιέλ, Ίλτον, Μέντες, Αγκιλάρ, Σκιρί, Λασν, Κονγκρέ, Σαμπιά (63' Ικονέ), Εμπενζά (62' Νινγκά), Σιο (84' Καμαρά)

20. Μες 18

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος στο Europa League, όπως και ο κάτοχος του Coupe de France και ο κάτοχος του Coupe de la Ligue

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι, ο 18ος παίζει μπαράζ παραμονής/ανόδου με τον 3ο της Ligue 2

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά τα μεταξύ τους ματς, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά τα περισσότερα γκολ σε ένα ματς(!) και τελευταίο κριτήριο είναι το fair-play