ΓΑΛΛΙΑ

Δύο στα δύο η Παρί Σεν-Ζερμέν

Με τα γκολ των Λούκας Μόουρα και Κουρζαουά και το αυτογκόλ του Ριβιερέ η Παρί Σεν-Ζερμέν νίκησε εντός έδρας με 3-0 τη Μετς και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές στη Ligue 1. (videos)

Χωρίς νίκη παραμένει μετά από δύο αγωνιστικές στη Ligue 1 η Mαρσέιγ, καθώς μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας (0-0) απέναντι στην Τουλούζ, γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Γκιγνκάμπ στη Βρετάνη.

Δύο στα δύο για την Παρί

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς στη Ligue 1, πέτυχε η Παρί Σεν-Ζερμέν καθώς νίκησε με 3-0 στο "Παρκ ντε Πρενς" στη γαλλική πρωτεύουσα τη Μετς. Ο Λούκας Μόουρα άνοιξε το σκορ επτά λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κουρζαουά στο 67ο λεπτό κι ο Ριβιερέ με αυτογκόλ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα για την ομάδα στην οποία είναι τεχνικός, ο Ουνάι Έμερι. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο διαιτητής της αναμέτρησης είναι 27 ετών.

Ήττα της Μαρσέιγ στη Βρετάνη

Η "ψυχρολουσία" για την ομάδα της Μασσαλίας ξεκίνησε με την έναρξη της αναμέτρησης στο "Stade Municipal de Roudourou", καθώς μετά από ένα λεπτό ο Γιανίς Σαλιμπούρ άνοιξε το σκορ.

Σαν να μην έφθανε αυτό, ο Σορμπόν στο 58ο λεπτό έκανε το 2-0 για τη Γκινγκάμπ, με τη Μαρσέιγ να μειώνει στο τελικό 2-1 στο 78ο λεπτό με τον Τοβέν. Ωστόσο, τίποτα περισσότερο με την ομάδα της Μασσαλίας να έχει μόνον ένα βαθμό στο γαλλικό πρωτάθλημα, στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Νίκη με ανατροπή για Σεντ-Ετιέν

Στο "Stade Geoffroy Guichard" η Σεντ-Ετιέν υποδέχθηκε την Μονπελιέ, που με γκολ του Μουνιέ από το 23ο λεπτό πήρε το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διατήρησε έως την λήξη του ημιχρόνου.

Ωστόσο το ξεκίνημα των γηπεδούχων ήταν εκρηκτικό στις αρχές του δεύτερου μέρους και ο Μονέ-Πακέ ισοφάρισε στο 47ο λεπτό, με τον Σεντ-Λουί τρία λεπτά αργότερα να ανατρέπει ολοκληρωτικά το σκορ υπέρ της Σεντ-Ετιέν.

Το τελικό 3-1 για τους "στεφανουά" στο "Stade Geoffroy Guichard" έγινε στο 85ο λεπτό με τέρμα του Μπέριτς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ: Γιόνσον, Ικοκό, Κερμπρά, Σορμπόν, Μαρσάλ, Σαλιμπούρ (86' Ανγκουά), Ντο, Ντιαλό (73' Μανέ), Κοκό, Πριβά (63' Μπλας), Μπριόν.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Πελέ, Σακάι, Χουμπότσαν, Ντόρια, Ρέκικ, Ντιαρά, Ντιαμπί (69' Λεγιά), Καουί (57' Τοβέν), Καμπελά, Σαρ (60' Λοπέζ), Γκομίς.

ΣΕΝΤ-ΕΤΙΕΝ: Ρουφιέ, Μαλκουί, Περέν, Καραμοκό (61' Τεοφίλ-Κατρίν), Πογκμπά, Σεντ-Λουί (84' Πιέρ-Γκαμπριέλ), Τανάν (77' Μπέριτς), Λεμουάν, Κλεμάν, Ρου, Μονέ-Πακέ

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Ζουρντρέν, Βάντεν-Μπόρε, Ίλτον, Κονγκρέ, Ρουσιγιόν, Σανσόν, Ρεμί (53' Σαϊχί), Σκιρί, Μπουντεμπούζ, Καμαρά (86' Μπεριζό), Μουνιέ (73' Νινγκά).

ΠΑΡΙ ΣΕΝ-ΖΕΡΜΈΝ: Τραπ, Κουρζαουά, Κιμπεμπέ, Νταβίντ Λουίζ, Οριέ, Παστόρε (80' Μπεν Αρφά), Μότα, Ραμπιό (72' Ματουιντί), Ντι Μαρία, Καβάνι, Λούκας Μόουρα (65' Βεράτι)

ΜΕΤΣ: Ντιντιγιόν, Ριβιερέ, Μιλάν, Φαλέτ, Σινιορινό, Κοάντ, Ντουκουρέ (71' Ντιαλό), Ζουφρ (82' Μολέ), Μαντζέκ, Εν'Γκετ (70' Σαρ), Ερντίντς

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής

Παρασκευή 19 Αυγούστου

Λιόν - Καέν 2-0 (31' πεν., 90'+5' πεν. Λακαζέτ)

Σάββατο 20 Αυγούστου

Ναντ - Μονακό 0-1 (25' Μποσίλια)

Ανζέρ - Νις 0-1 (4' Πλεά)

Λιλ - Ντιζόν 1-0 (87' Σανκαρέ)

Λοριάν - Μπαστιά 0-3 (25' Σεντ-Μαξεμέν, 38', 81' Κριβελί)

Ρεν - Νανσί 2-0 (23' Γιουργκίφ, 81' Σιό)

Τουλούζ - Μπορντό 4-1 (3' Ντιόπ, 9' Ζουλιάν, 67', 82' Μπείθγουεϊτ / 90' Τελίν)

Κυριακή 21 Αυγούστου

Γκινγκάμπ - Μαρσέιγ 2-1 (1' Σαλιμπούρ, 58' Σορμπόν / 78' Τοβέν)

Σεντ-Ετιέν - Μονπελιέ 3-1 (47' Μονέ-Πακέ, 50' Σεντ-Λουί, 85' Μπέριτς / 23' Μουνιέ)

Παρί Σεν-Ζερμέν - Μετς 3-0 (52' Λούκας Μόουρα, 67' Κουρζαουά, 90'+4' αυτ. Ριβιερέ)