ΓΑΛΛΙΑ

Η Μαρσέιγ μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι, 4-0 τη Σεντ Ετιέν

Με τον Φλοριάν Τοβέν να σκοράρει δις, η Μαρσέιγ επικράτησε με το εμφατικό 4-0 της Σεντ Ετιέν στο "Βελοντρόμ" για την 33η αγωνιστική της Ligue 1 και παρέμεινε σε τροχιά Ευρώπης.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Μαρσέιγ το ντέρμπι της 33ης αγωνιστικής με τη Σεντ Ετιέν. Με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Φλοριάν Τοβέν και Μπαφετιμπί Γκομίς, οι Μασσαλοί επικράτησαν με 3-0 των "στεφανουά" και παρέμειναν σε τροχιά Ευρώπης. Η ομάδα του Ρουντί Γκαρσιά άνοιξε το σκορ στο 22' με τον Τοβέν, ενώ εννιά λεπτά αργότερα ο Γκομίς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αδύναμοι να αντιδράσουν και να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του αγώνα, με αποτέλεσμα στο 58', ο Τοβέν, με το δεύτερο προσωπικό γκολ του, να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντιμιτρί Παγέτ στις καθυστερήσεις του αγώνα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Ύστερα απ' αυτή την εμφατική νίκη, η Μαρσέιγ άφησε έξι βαθμούς πίσω τη Σεντ Ετιέν (έχει έναν αγώνα λιγότερο), ενώ βρίσκεται στο -1 απ' την πέμπτη Μπορντό, διεκδικώντας ένα εισιτήριο για το Europa League της επόμενης σεζόν.

Οι συνθέσεις

ΜΑΡΣΕΪΓ: Πελέ, Σακάι (80' Φανί), Σερτίκ, Ρολάντο, Εβρά, Βενκέρ, Σανσόν, Λοπέζ, Τοβέν (85' Εντζιέ), Παγέτ, Γκομίς (92' Σαρ).

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: Ρουφιέ, Πιερ-Γκαμπριέλ, Τεοφίλ-Κατρέν, Λακρουά, Εμπένγκουε (53' Μαλκουί), Λεμουάν (74' Κορνιέ), Βερετού, Αμουμά, Μονέ-Πακέ (46' Τανάν), Σαϊβέ, Μπέριτς.

ΝΑΝΤ: Ντουπέ, Ντουμπουά, Τζιτζί, Ντιέγκο Κάρλος, Λούκας Λίμα, Ζιγέ, Ρονζιέ (46' Τουρέ), Κατσάνικλιτς (63' Πάρντο), Τομασόν, Σάλα, Νακουλμά (75' Αρί).

ΜΠΟΡΝΤΟ: Καρασό, Σαμπαλί, Λέβτσκουκ, Παλουά, Κοντέντο (34' Γκάγιτς), Τουλαλάν, Βάδα (80' Πλάζιλ), Σανκαρέ, Μάλκομ, Καμανό (87' Ρολάν), Λαμπόρντ.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Ανζέρ - Παρί Σεν Ζερμέν 0-2 (28', 84' Ντι Μαρία)

Σάββατο

Γκινγκάμπ - Τουλούζ 2-1 (53' πέν. Μπριάν, 62' Μεντί / 67' πέν. Ντελόρ)

Μετς - Καέν 2-2 (65' Σαρ, 83' Ντιαμπατέ / 73' Σάντινι, 88' Ροντελέν)

Μονπελιέ - Λοριάν 2-0 (8' Μπουντεμπούζ, 27' Μπενζά)

Ρεν - Λιλ 2-0 (3' Μιμπέλ, 29' Σιό)

Μονακό - Ντιζόν 2-1 (69' Ντιράρ, 81' Φαλκάο / 42' Βαρό)

Κυριακή

Ναντ - Μπορντό 0-1 (65' Σανκαρέ)

Μπαστιά - Λιόν (Διακοπή)

Μαρσέιγ - Σεντ Ετιέν 4-0 (22', 58' Τοβέν, 31' Γκομίς, 93' Παγέτ)