ΓΑΛΛΙΑ

Η Αμιάν σταμάτησε τη Μονακό

Πριν από τις καθοριστικές μάχες με Λειψία και Παρί Σεν Ζερμέν, ένας πρώην, ο Σερζ Γκακπέ, στέρησε από τη Μονακό τη νίκη απέναντι στην Αμιάν (1-1).

Μετά από τρεις σερί νίκες, η Μονακό "σκόνταψε" στην έδρα της Αμιάν και το 1-1 τη φέρνει πίσω στη βαθμολογία τη χειρότερη δυνατή στιγμή, πριν από το ντέρμπι τίτλου με αντίπαλο την Παρί Σεν Ζερμέν και πριν από τον αγώνα με Λειψία που θα κρίνει το μέλλον της στο Champions League.

Υπεύθυνος γι' αυτό ένας πρώην επιθετικός της, ο Σερζ Γκακπέ, ο οποίος έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 31ο λεπτό. Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ δεν κατάφερε να αντιδράσει αποτελεσματικά, με την Αμιάν να προβάλλει σθεναρή αντίσταση. Στο 67ο λεπτό, λίγο μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ο Στέβαν Γιόβετιτς ισοφάρισε σε 1-1, ωστόσο οι πρωταθλητές δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω.

Οι συνθέσεις

ΛΙΛ: Μενιάν, Μαλκουί, Αμαντού, Αλόνσο, Μπαλό, Μέντες, Μαΐα, Μπαλουλί (32' Αραούζο), Μπενζιά (65' Πόνσε), Ελ Γκαζί, Πεπ (82' Σουμαρέ)

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: Ριφιέ, Γιάνκο, Περέν, Πογκμπά, Πιερ Γκαμπριέλ, Παζό, Μαϊγκά, Σέλνας, Μονέ Πακέ (60' Ντιονί), Νταμπό (79' Σέντερλουντ), Μπαμπά

ΑΜΙΑΝ: Γκιρτνέ, Σισοκό, Γκουανό, Ντιμπασί, Ντανίλο, Ζουνγκού, Μονκοντουί (84' Μπαρατζί), Κορνέτ (64' Μπουργκό), Κακουτά, Γκακπέ (72' Μανζαλά), Κονατέ

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Ράτζι (72' Τουρέ), Γκλικ, Ζέμερσον, Ζόρζε, Λόπες (46' Γκεζάλ), Τίλεμανς, Φαμπίνιο, Μπαλντέ, Καρίγιο (61' Γιόβετιτς), Φαλκάο