ΓΑΛΛΙΑ

Γκολ από το κέντρο και σοκ στο 91' για Λιόν

Η Λιόν σκόραρε από το κέντρο, αλλά παίζοντας με 10 παίκτες από το 36' δεν άντεξε και δέχθηκε δύο γκολ στο τέλος από την Μπορντό, χάνοντας βαθμούς στο τελικό 3-3.

Η Λιόν έπαιξε με τη φωτιά και το πλήρωσε με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, χάνοντας μία σίγουρη νίκη μετά από το 3-3 στο "Παρκ ΟΛ" απέναντι στην Μπορντό. Οι "γκον" προηγήθηκαν με γκολ από το κέντρο του Ναμπίλ Φεκίρ, έφτασαν στο 3-1 μέχρι το 88ο λεπτό και στη συνέχεια κατέρρευσαν, με τους "γιρονδίνους" να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το πλασέ του Φεκίρ από τη γραμμή του κέντρου στο 10' έδειξε τις διαθέσεις των παικτών του Μπρουνό Ζενεζιό, που για ακόμα έναν αγώνα δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, αλλά τις περισσότερες τις σπατάλησαν. Παρ' όλα αυτά, είχαν προβάδισμα δύο τερμάτων στο 23' χάρη στο γκολ του Κένι Τέτε, ενώ στο 74' ο Μπερτράν Τραορέ σημείωσε το πρώτο τέρμα με τη νέα ομάδα του.

Όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα έφταναν στη νίκη, παρότι από το 36' έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω δύο κίτρινων καρτών του Σέρχι Νταρντέρ σε τρία λεπτά. Το γκολ του Μάλκομ στο 41' δεν έδειχνε αρκετό για τους φιλοξενούμενους. Στο 86', όμως, ο Βουκάιν Γιοβάνοβιτς προειδοποίησε με γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ και δύο λεπτά αργότερα ο Λούκας Λέραγκερ μείωσε σε 3-2. Η Μπορντό πίεσε και όταν η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μάλκομ έξω από την περιοχή στο 91', ο Βραζιλιάνος δεν δίστασε να εξαπολύσει έναν "κεραυνό" για να ισοφαρίσει στο τελικό 3-3.

Οι συνθέσεις

ΛΙΟΝ: Λόπες, Τέτε, Μαρσέλο, Μορέλ, Μαρσάλ (74' Ντιακαμπί), Τουσάρ, Νταρντέρ, Φεκίρ, Τραορέ, Ντίαθ (44' Φερί), Ντεπάι (65' Κορνέ)

ΜΠΟΡΝΤΟ: Κοστέλ, Σαμπαλί, Τουλαλάν, Γιοβάνοβιτς, Πελενάρ, Λεραζέ, Βάντα (37' Καφού), Σανκαρέ, Μάλκομ, Μεντί (46' Λαμπόρντ), Καμανό

*κόκκινη 36' Νταρντέρ

ΡΕΝ: Ντιαλό, Τραορέ, Μεξέρ, Νιανιόν, Μπενσεμπαϊνί, Αμαλφιτανό (68' Λεα Σιλικί), Μπουριγκό, Αντρέ, Μαουασά (77' Μπαάλ), Σαρ, Μουμπέλ

ΝΤΙΖΟΝ: Ρεϊνέ, Σαφίκ (86' Ροζιέ), Βαρό, Γιαμπερέ, Χανταντί, Αμαλφιτανό, Μπαλμόν (86' Μπααμπουλά), Μανέ, Σλιτί, Κουόν, Σαμαριτανό (74' Ταβάρες)

ΝΙΣ: Καρντινάλ, Σουκέ, Λε Μαρσάν, Ντάντε, Ζαλέ, Ταμέζ (72' Κοζιελό), Σερί, Γουαλτέ, Σνάιντερ (85' Σραρφί), Λες Μελού, Πλεά (65' Μπαλοτέλι)

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ: Γιόνσον, Ικοκό, Κερμπρά, Σορμπόν, Ρεμπότσο, Ντο (57' Κοκό), Πίρι, Ντιντό (76' Ντιαλό), Μπλας, Μπριάν, Καμαρά (56' Τουράμ)

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Λεκόμτ, Αγκιλάρ, Κονγκρέ, Μέντες, Μουκιέλ, Πίρις, Λασν, Μπενζά (87' Καμαρά), Σεσενιόν (52' Ντόλι), Μπεριγκό (71' Νινγκά), Σιο

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ: Καμαρά, Λαλά, Μανγκάν, Σαλμιέ, Μαρτινέζ, Αολού, Μαρτέν (88' Σεκά), Κορνιέ (82' Γκριμ), Γκονσάλβες, Σακό (64' Λιενάρ), Σααντί

ΤΡΟΥΑ: Σαμασά, Ντεπλάν (78' Κονφέ), Ερέγ, Βισκαρόντο, Τραορέ, Αζαμούμ (66' Τινάν), Ντινγκομέ, Γκραντσέ (66' Πελέ), Νιβέ, Νταρμπιόν, Νιαν

ΝΑΝΤ: Ταταρουσάνου, Αλσιμπιάντ, Ουαλονγκουά, Τζιτζί, Αουαζιέμ, Τουρέ, Ζιροτό, Ιλοκί (88' Ελ Γκανασί), Τομασόν (90+1' Γκαντί), Λίμα, Σάλα (90+2' Στεπίνσκι)

*κόκκινη 34' Αουαζιέμ

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: Ριφιέ, Γιάνκο (46' Γκαμπριέλ Σίλβα), Τεοφίλ Κατρίν, Περέν, Πιερ Γκαμπριέλ, Νταμπό, Σελνάες, Ντιουσέ (58' Μαϊγκά), Αμουμά, Ντιονί (81' Ερνάνι), Μπαμπά

ΑΜΙΑΝ: Γκιρτνέ, Ελ Χατζάμ, Γκουανό, Αντενόν, Ντιμπασί, Ιελς (78' Μανζαλά), Κακουτά (66' Κουοτά), Μποντμέρ (65' Μπουργκό), Μονκοντουί, Εντομπέλε, Κονατέ

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Μετς - Μονακό 0-1 (79' Φαλκάο)

Σάββατο

Λιόν - Μπορντό 3-3 (10' Φεκίρ, 23' Τέτε, 74' Τραορέ / 41', 90+1' Μάλκομ, 88' Λέραγκερ)

Μονπελιέ - Στρασμπούρ 1-1 (72' Κονγκρέ / 24' Σααντί)

Νις - Γκινγκάμπ 2-0 (45' Πλεά, 47' Γουαλτέ)

Ρεν - Ντιζόν 2-2 (14', 46' Μουμπέλ / 51' Κουόν, 90+2' πέν. Ταβάρες)

Σεντ-Ετιέν - Αμιάν 3-0 (13' πέν. Μπαμπά, 40' πέν., 66' Νταμπό)

Τρουά - Ναντ 0-1 (81' Σάλα)