ΓΑΛΛΙΑ

Φρέναρε την Παρί ΣΖ η Μπορντό

Ο Καβάνι έβαλε δύο φορές μπροστά στο σκορ την Παρί ΣΖ, η Μπορντό όμως βρήκε ισάριθμες απαντήσεις με τους Σαϊβέ και Κχαζρί για το τελικό 2-2. Πρώτη απώλεια βαθμών για τους Παριζιάνους στο φετινό πρωτάθλημα.

Ισάριθμες νίκες στις 4 πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος μετρούσε η Παρί Σεν Ζερμέν, που φιλοξένησε την Μπορντό το βράδυ της Παρασκευής (11/9) για την 5η αγωνιστική της Ligue 1.

Με τον Καβάνι να έχει κέφια, όλα έδειχναν ότι οι Παριζιάνοι θα έφταναν -εύκολα ή δύσκολα- στο "5 στα 5", ωστόσο οι Γιρονδίνοι είχαν διαφορετική άποψη.

Ο Ουρουγουανός φορ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους στο 27ο λεπτό αλλά η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, με τον αρχηγό τους Σαϊβέ να ισοφαρίζει σε 1-1 τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο Καβάνι με άψογη εκτέλεση φάουλ άφησε... άγαλμα τον Καρασό στο 34' και με το σκορ στο 2-1 υπέρ της Παρί ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη ο ρυθμός δεν ήταν ίδιος, με την Μπορντό να μένει με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Σαϊβέ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 77'. Όμως δύο λεπτά αργότερα ο Τραπ έκανε ολέθριο λάθος, δίνοντας την ευκαιρία στο Κχαζρί να ισοφαρίσει για λογαριασμό των φιλοξενούμενων για δεύτερη φορά στο ματς.

Παρά τις προσπάθειες της Παρί για ένα τρίτο τέρμα, το 2-2 δεν άλλαξε έως το τέλος. Μια εντός έδρας ισοπαλία για τους Παριζιάνους, που σήμανε και την πρώτη απώλεια βαθμών στην φετινή κούρσα του πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις

ΠΑΡΙ ΣΖ: Τραπ, Οριέ, Μαρκίνιος, Σίλβα, Μαξουέλ (66' Κουρζάβα), Μότα, Βεράτι, Ματουϊντί (75' Ραμπιό), Λούκας (72' Λαβέτσι), Ντι Μαρία, Καβάνι.

ΜΠΟΡΝΤΟ: Καρασό, Γκιλμπέρ, Πάμπλο, Παλουά, Πουντζέ, Τραορέ (46' Γκάγιτς), Σαϊβέ, Κχαζρί (86' Κοντέντο), Πόκο, Μορίς-Μπελάι, Κριβελί (77' Ζουσιέ).