ΓΑΛΛΙΑ

Έσωσε τον βαθμό η Λιόν

Η Νις προηγήθηκε στο 17' με τον Ζερμέν, είχε και το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 25' (αποβολή Κορνέ), όμως η Λιόν με τον Λακαζέτ ισοφάρισε στο 82' για το τελικό 1-1 στο "Parc Olympique Lyonnais" (video).

Για την 34η αγωνιστική της Ligue1, η Λιόν υποδέχθηκε τη Νις στο "Parc Olympique Lyonnais", σε ένα ντέρμπι με φόντο την 2η θέση στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, με τον Ζερμέν να σκοράρει από ασίστ του Πλεά για το 0-1 στο 17ο λεπτό. Τα πράγματα για την Λιόν έγιναν ακόμη πιο ζόρικα 8 λεπτά αργότερα και την αποβολή του Κορνέ με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η Νις κρατούσε το προβάδισμα της μέχρι το 82ο λεπτό, δεν ήταν πρόθυμη να ψάξει δεύτερο τέρμα και σε εκείνο το σημείο ο Λακαζέτ πήρε την πάσα του Τολιζό και με το 26ο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα ισοφάρισε για το τελικό 1-1.

Η Λιόν έχει 56 βαθμούς μετά από 34 ματς, η Νις 54 στον ίδιο αριθμό αγώνων και ανάμεσα τους η 3η Μονακό καραδοκεί με 55 βαθμούς και ένα παιχνίδι λιγότερο (παίζει το βράδυ της Κυριακής 17/4, με την Μαρσέιγ εντός).

Οι συνθέσεις

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ζαλέ (84' Φεκίρ), Ουμτιτί, Γιανγκά-Εμπιβά, Μπεντιμό, Γκοναλόν, Φερί (61' Τολιζό), Νταρντέρ (35' Βαλμπουενά), Κορνέ, Γκεζάλ, Λακαζέτ.

ΝΙΣ: Καρντινάλε, Ρικάρντο, Μπαΐς, Λε Μαρσάντ, Πιέντ, Μεντί, Κοζιελό (90+1' Ουαλτέρ), Σερί, Μπεν Αρφά, Ζερμέν (90+6' Μεντί), Πλεά (77' Χουλτ).

20. Τρουά 14

*στο Champions League οι 3 πρώτοι (προκριματικά ο 3ος)

**στο Europa League ο 4ος (ένας από Coupe de France, ένας από Coupe de la Ligue)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι η διαφορά τερμάτων (μετά επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς)