ΓΑΛΛΙΑ

"Έσωσε" το βαθμό η Λιόν

Η Λιόν παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Πάσαλιτς, εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Ουάλας κι έφυγε - χάρη στο ισόπαλο 1-1 - με το βαθμό από την έδρα της Μονακό. (VIDEO)

Δεν ανέδειξε νικητή το ματς του "Λουί Ντε". Η Μονακό ήταν καλύτερη, είχε την πρωτοβουλία σ' όλη τη διάρκεια του ματς, προηγήθηκε με τον Πάσαλιτς μετά τη λάθος έξοδο του Άντονι Λόπες, αλλά πλήρωσε το αριθμητικό μειονέκτημα με το οποίο έμεινε μετά την αποβολή του Ουάλας. Μοιραία ισοφαρίστε από τον Ραφαέλ, στο 84ο λεπτό.

Η Μονακό μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του "Λουί Ντε" κι απείλησε την εστία της Λιόν. Ωστόσο, οι προσπάθειες των Λασινά Τραορέ (10'), Λεμάρ (19') και Μπερνάρντο Σίβλα (22') είτε απομακρύνθηκαν από τον Άντονι Λόπες είτε πέρασαν έξω από την εστία του Πορτογάλου γκολκίπερ της Λιόν.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν ισόπαλες στα αποδυτήρια, ο Πάσαλιτς είχε διαφορετική άποψη. Ο Λεμάρ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Άντονι Λόπες έκανε τραγική έξοδο καθώς η γροθιά του αντί να βρει την μπάλα, βρήκε αέρα κι ο Κροάτης μέσος με το πρώτο του γκολ για τη φετινή σεζόν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 39ο λεπτό.

Ο ίδιος αντέδρασε καλύτερα στις φάσεις των 52ου και 62ου λεπτού, μην επιτρέποντας την παραβίαση της εστίας του από τους Λεμάρ και Μπερνάρντο Σίλβα. Στο 66ο λεπτό ο Ουάλας έκανε ένα επικίνδυνο τάκλιν στον Γκεζάλ κι αποβλήθηκε.

Το αριθμητικό μειονέκτημα έκανε τελικά τη ζημιά στην ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ. Μετά την εκτέλεση του Βαλμπουενά, η μπάλα έφθασε στον Γκεζάλ ο οποίος βρέθηκε μόνος στο κέντρο της άμυνας της Μονακό - καλυπτόμενος μόνος από τον Καβαλέιρο, η μπάλα στρώθηκε στον Ραφαέλ κι ο Βραζιλιάνος ισοφάρισε για τη Λιόν, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Τρίτη διαδοχική ισοπαλία για τους Μονεγάσκους.

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Ουάλας, Ετσιετζίλε, Ζοάο Μοουτίνιο, Πάσαλιτς, Μπερνάρντο Σίλβα, Ιβάν Καβαλέιρο (88' Ελ Σαραουί), Λεμάρ, Λασινά Τραορέ (82' Καρίγιο)

ΛΙΟΝ: Άντονι Λόπες, Ζαγιέτ, Γιανγκά-Εμπιουά (84' Ραφαέλ), Ουμιτί, Ραφάελ, Γκοναλόν, Νταρντέρ (46' Φερί), Βαλμπουενά, Τολισό, Μποβού (46' Γκεζάλ), Λακαζέτ