ΓΑΛΛΙΑ

Επίδειξη δύναμης της Παρί στο Μονακό

Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε πολύ πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό 2-1 στο Πριγκιπάτο τη Μονακό και άφησε τους πρωταθλητές Γαλλίας εννέα πόντους πιο πίσω στη βαθμολογία μετά από 14 αγωνιστικές.

Την περσινή σεζόν, η Μονακό είχε κάνει επίδειξη δύναμης στο αντίστοιχο παιχνίδι του 1ου γύρου και είχε φτάσει στη νίκη με 3-1, που εν τέλει αποδείχθηκε προφητική για την έκβαση της Ligue 1. Φέτος, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, οι Παριζιάνοι ήταν σαφώς ανώτεροι στο Πριγκιπάτο και έφτασαν σε νίκη 2-1, αυξάνοντας τη διαφορά από τους πρωταθλητές Γαλλίας στους εννέα βαθμούς και προϊδεάζοντας για την αναπόφευκτη αλλαγή "σκυτάλης".

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να χάνουν ευκαιρίες από τα πρώτα λεπτά, η μεγαλύτερη των οποίων όταν ο Κιλιάν Εμπαπέ πέρασε τον Ντάνιελ Σούμπασιτς και σε κενή εστία από διαγώνια θέση δεν κατάφερε να "σκοτώσει" την πρώτη ομάδα του. Ο Γιούλιαν Ντράξλερ επίσης απέτυχε να σπρώξει την μπάλα σε κενή εστία με τάκλιν λίγο αργότερα, αλλά στο 19' το... πολυαναμενόμενο γκολ ήρθε. Ο Ντράξλερ έβγαλε στον Έντινσον Καβάνι και ο Ουρουγουανός σκόραρε για 16η φορά στο πρωτάθλημα, συνεχίζοντας την κούρσα για το "Χρυσό Παπούτσι".

Το 5-3-2 του Λεονάρντο Ζαρντίμ δεν απέδιδε καρπούς, αφού ο Αλφόνς Αρεολά παρέμενε θεατής στον αγωνιστικό χώρο. Μόνο στο τέλος του 1ου ημιχρόνου οι Μονεγάσκοι πλησίασαν την αντίπαλη εστία, κυρίως με ψηλές μπαλιές, αλλά δεν είχαν ουσία.

Το 2ο μέρος άρχισε με ευκαιρία, δοκάρι του Νεϊμάρ και γκολ. Ο Αλμαμί Τουρέ "γκρέμισε" τον Νεϊμάρ που έμπαινε στην περιοχή, ο Βραζιλιάνος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έκανε το 2-0.

Το δεύτερο γκολ δεν αφύπνισε τους γηπεδούχους, που συνέχισαν να μην μπορούν να επιτεθούν. Ο Ζαρντίμ έβαλε τον Ρόνι Λόπες για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και λίγο αργότερα τον Ρασίντ Γκεζάλ, ενώ ο Ουνάι Έμερι ξεκούρασε πρώτα τον Λοβρίν Κιρζαβά που είχε κάρτα από το 25' και κινδύνευε με αποβολή και στη συνέχεια τους Καβάνι και Ντράξλερ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, τόσο η Μονακό πίεζε την Παρί και την έκλεινε στο γήπεδό της. Ο Ζοάο Μοουτίνιο με ένα τυχερό γκολ μείωσε σε 1-2 στο 81', αλλά στα εναπομείναντα λεπτά, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κινδύνους για την ισοφάριση.

***διαβάστε εδώ για την τρίτη σερί "πεντάρα" της Λιόν

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Τουρέ, Γκλικ, Ζέμερσον, Ράτζι (62' Λόπες), Ζόρζε, Φαμπίνιο, Τίλεμανς (67' Γκεζάλ), Μοουτίνιο, Μπαλντέ (79' Σιντιμπέ), Φαλκάο

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Αρεολά, Άλβες, Μαρκίνιος, Σίλβα, Κιρζαβά (69' Γιούρι), Βεράτι, Ραμπιό, Ντράξλερ (82' Παστόρε), Εμπαπέ, Καβάνι (82' Ντι Μαρία), Νεϊμάρ

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σεντ-Ετιέν - Στρασμπούρ 2-2 (41' Ερνάνι, 56' Μονέ Πακέ / 44' Αολού, 63' πέν. Μαρτέν)