ΓΑΛΛΙΑ

Έξι γκολ και θέαμα στη Νορμανδία

Η Ντιζόν κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία 3-3 στην Καέν, αλλά και οι δύο ομάδες παρέμειναν πολύ χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Καέν και Ντιζόν προσέφεραν θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο "Μισέλ ντ' Ορνανό", αν και το τελικό 3-3 δεν βοηθάει καμία από τις δύο ομάδες στον στόχο της αποφυγής του υποβιβασμού από τη Ligue 1 μετά από 16 αγωνιστικές.

Ο Ίβαν Σαντίνι ήταν πρωταγωνιστής της συνάντησης, αφού ο Κροάτης επιθετικός σημείωσε δύο γκολ για τους γηπεδούχους (έφτασε τα επτά φέτος), που προηγήθηκαν μέχρι και με 3-1 στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο ο Λοΐς Ντιονί και ο Αλαντίν Γιαιά με αυτογκόλ έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 2ο ημίχρονο, την Ντιζόν, πάντως, να παραμένει χωρίς εκτός έδρας νίκη στην κατηγορία για 13 παιχνίδια (από τον Μάρτιο του 2012).

ΚΑΕΝ: Ρελέ, Γκιλμπέρ (78' Σεμπ), Ντα Σιλβά, Γιαιά, Αντεοτί, Μπεσά, Καραμό (79' Μπαζίλ), Ντελπλάς, Φερέ, Ροντελέν, Σάντινι (80' Μακενγκό)

ΝΤΙΖΟΝ: Ρεϊνέ, Σαφίκ, Λοτιέ, Βαρό, Αμπντελχαμίντ (46' Ρίφλι), Μπουκά Μουτού, Λες Μελού (734' Σαμαριτανό), Αμπέντ, Μανέ, Ντιονί (87' Γκαστιέν), Ταβάρες

* Κόκκινη 31' Μπουκά Μουτού

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Καέν - Ντιζόν 3-3 (24', 37' Σάντινι, 43' Καραμό / 27' Λες Μελού, 59' Ντιονί, 81' αυτ. Γιαιά)

20. Λοριάν11

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος στο Europa League (όπως οι κάτοχοι του Coupe de France και του Coupe de la Ligue)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (19ος και 20ός), ο 18ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της Ligue 2

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά το fair-play