ΓΑΛΛΙΑ

Διπλό στη Νίκαια η Τρουά

Η Τρουά πέρασε από την "Allianz Riviera" καθώς επικράτησε με 2-1 της Νις και υποχρέωσε την ομάδα της Νίκαιας στη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αγωνιστικές στη Ligue 1. Δεύτερη νίκη σε δύο ματς για Λιόν.

Βίοι αντίθετοι για για Νις και Τρουά. Η πρώτη υπέστη τη δεύτερη διαδοχική της ήττα στις δύο πρώτες αγωνιστικές της πρώτης κατηγορίας του γαλλικού πρωταθλήματος (την πρώτη είχε χάσει εκτός έδρας από τη Σεντ-Ετιέν), ενώ η δεύτερη μετρά ήδη τέσσερις βαθμούς (στην πρεμιέρα είχε αναδειχθεί ισόπαλη εντός έδρας με τη Ρεν).

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως γκολ, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 53ο λεπτό με τον Νιάν. Οι "aiglons" απάντησαν με τον Πλεά να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι στο 63ο λεπτό, αλλά ο Καουί σκόραρε ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο κι έδωσε τη νίκη στην Τρουά.

Η Λιόν επικράτησε με το ίδιο σκορ στην έδρα της Ρεν. Ο Ντεπάι άνοιξε το σκορ για την Ολιμπίκ στο 57ο λεπτό, ο Μαριάνο Ντίας έκανε το 0-2 στο 74' και ο Μπουριζό διαμόρφωσε το τελικό 1-2 στο 86ο λεπτό.

ΝΙΣ: Καρντινάλ, Σουκέ, Ντάντε, Λε Μαρσόν, Σαρ (70' Ζαλέ), Κοζιελό, Σερί, Λεέ Μελού (88' Μαρσέλ), Σραρφί (60' Μαού), Σεντ-Μαξεμέν, Πλεά

ΤΡΟΥΑ: Σαμασά, Ντεπλάν, Βισκαρόντο, Ερέιγ, Τραορέ, Ντινζόμ, Μπελουγκού (79' Κονφέ), Γκραντσέρ (84' Καουί), Νιβέ (70' Αζαμού), Νταρμπιόν, Νιάν

ΡΕΝ: Ντιαλό, Μπαάλ (66' Τέιγ), Μεξέρ, Αμαρί Τραορέ, Μπενσεμπαϊνί, Γκνανιόν, Μαουασά, Αντρέ, Μπουριζό, Ισμαϊλά Σαρ, Μουμπελέ

ΛΙΟΝ: Άντονι Λόπες, Μορέλ, Μαρσέλο (87' Ντιακαμπί), Ραφαέλ (61' Τετέ), Φερνάντο Μαρσάλ, Σέρτζι Νταρντέρ, Τουζάρ, Μπερτράν Τραορέ, Ντεπάι (80' Κορνέ), Μαριάνο Ντίας, Φεκίρ.