ΓΑΛΛΙΑ

Απέφυγε το σοκ η Μονακό

Η Μονακό βρέθηκε στο 2-2 με αντίπαλο ομάδα κατά τρεις κατηγορίες πιο αδύναμη, αλλά στο τέλος πήρε την πρόκριση στη φάση των 32 του Coupe de France.

Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ δεν υποτίμησε την Ιζέρ, παρότι τις δύο ομάδες χώριζαν τρεις κατηγορίες, χρησιμοποίησε αρκετούς βασικούς ποδοσφαιριστές, ωστόσο η Μονακό τα χρειάστηκε μέχρι να επικρατήσει με 5-2 και να προκριθεί από τη φάση των 64 του Coupe de France.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας προηγήθηκαν δύο φορές με τους Γκουίντο Καρίγιο και Στέβαν Γιόβετιτς, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ισάριθμες φορές πριν από τη λήξη του 1ου ημιχρόνου.

Μέσα σε τρία λεπτά στο 2ο μέρος, όμως, οι Φαμπίνιο και Καρίγιο αύξησαν τον δείκτη του σκορ, με τον τελευταίο να ολοκληρώνει το χατ τρικ του στο 84'.

Σε ένα παιχνίδι με εντυπωσιακό φινάλε και γκολ πρόκρισης στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Μαξουέλ Κορνέ, η Λιόν έκανε ανατροπή στην ανατροπή και νίκησε με 3-2 στη Λορένη τη Νανσί. Οι "γκον" προηγήθηκαν στο 1ο ημίχρονο με τον Ναμπίλ Φεκίρ και κρατούσαν το προβάδισμα, μέχρι η ομάδα της Ligue 2 να κάνει την εντυπωσιακή ανατροπή μέσα σε 4 λεπτά και να πάρει εκείνη το "εισιτήριο" στα χέρια της. Ο Μαρσέλο είχε διαφορετική γνώμη, αφού ισοφάρισε στο 87' και στις καθυστερήσεις ο Κορνέ απέτρεψε το ενδεχόμενο της παράτασης.