ΓΑΛΛΙΑ

Απάντησε με γκολ ο Μήτρογλου

Λίγες ώρες μετά το πρωτοσέλιδο στην "Equipe", ο Κώστας Μήτρογλου απάντησε στο γήπεδο, καθώς στο 13ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τη Μαρσέιγ στο ματς με τη Ρεν. Του ακύρωσαν δεύτερο γκολ, σκόραρε και στα πέναλτι (videos)

Ο Κώστας Μήτρογλου ήταν αυτός που στο 13ο λεπτό με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Μαρσέιγ στην έδρα της Ρεν, στην αναμέτρηση για τους "16" του Coupe de la Ligue (γαλλικό λιγκ καπ).

Το γκολ μοιάζει με... άμεση απάντηση του Έλληνα στράικερ στο πρωτοσέλιδο της "Equipe", η οποία αναφέρει πως εξαντλείται η υπομονή του προπονητή του, Ρούντι Γκαρθία, προς το πρόσωπό του.

Ο "Μητρογκόλ" μάλιστα σκόραρε ουσιαστικά τρεις φορές στο ματς! Η Ρεν έκανε ανατροπή και ισοφάρισε 2-2 στο 80' ο Ζερμέν, όμως η Μήτρογλου στο 76' είχε σκοράρει με κοντινή κεφαλιά και το γκολ λανθασμένα ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ (ξεκάθαρα τον κάλυπτε αμυντικός στο βάθος).

Όσον αφορά στο τρίτο του γκολ, ήταν στην διαδικασία των πέναλτι (δεν υπάρχει παράταση), καθώς ανέλαβε την τρίτη εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι Οκάμπος και Σαρ δεν σκόραραν, έτσι η Ρεν επικράτησε 4-3 και πήρε αυτή την πρόκριση.

Εκτός της Μαρσέιγ, ένα ακόμη... μεγάλο όνομα αποκλείστηκε, καθώς η Μονπελιέ νίκησε 4-1 τη Λιόν, ενώ η Παρί Σεν-Ζερμέν νίκησε 4-2 τη Στρασμπούρ και βρίσκεται στα προημιτελικά.

photos: Olympique de Marseille twitter / PSG Officiel twitter

Τα αποτελέσματα της φάσης των "16":

Τρίτη

Τουλούζ - Μπορντό 2-0 (36' πέν. Γκαντέλ, 53' Τόιβονεν)

Μονακό - Καέν 2-0 (33' Καρίγιο, 85' Φαλκάο)

Ανζέ - Μες 1-0 (52' Φιλζινί)

Τετάρτη

Ρεν - Μαρσέιγ 2-2 [4-3 πέν.] (23' Αντρέ, 57' Κχαζρί / 13' Μήτρογλου, 80' Ζερμέν)

Στρασμπούρ - Παρί Σεν-Ζερμέν 2-4 (36' Γκριμ, 88' Μπλαγιάκ / 12' αυτ. Σαλμιέ, 25' Ντι Μαρία, 62' Ντάνι Άλβες, 78' Ντράξλερ)

Λιλ - Νις 1-1 [2-3 πέν.] (7' Λουίζ Αραούζο / 58' Μπαλοτέλι)

Αμιάν - Τουρ 2-1 (16' Κοϊτά, 45' Μπουργκό / 90' Μανσίνι)

Μονπελιέ - Λιόν 4-1 (17' και 21' Σουλεϊμάν Καμαρά, 45' Σαμπιά, 86' πέν. Μπεριγκό / 10' Μαολιντά)

Ρεν - Μαρσέιγ 2-2 [4-3 πέν.]

Στρασμπούρ - Παρί Σεν-Ζερμέν 2-4

Μονπελιέ - Λιόν 4-1