ΓΑΛΛΙΑ

Αγκαλιά με την παραμονή η Τουλούζ

Lyon's Bertrand Traore, center, challenges with Toulouse's Gilbert Imbula Wanga, left, and Kelvin Amian Adou, right, during their French League One soccer match in Decines, near Lyon, central France, Sunday, April 1, 2018. (AP Photo/Laurent Cipriani) AP

Η Τουλούζ νίκησε 3-0 την Αζαξιό στο κεκλεισμένων των θυρών "La Mosson" του Μονπελιέ και θα είναι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου και την επόμενη σεζόν στη Ligue 1. Τυπική διαδικασία η ρεβάνς στην Τουλούζη.

Υπό φυσιολογικές συνθήκες η πρώτη αναμέτρηση για τα μπαράζ παραμονής/ανόδου θα διεξαγόταν στην Κορσική και το "Stade François Coty". Όμως όσα συνέβησαν πριν, κατά τη διάρκεια, αλλά και μετά το τέλος του ματς με τη Χάβρη, ανάγκασαν τη γαλλική ομοσπονδία να αποφασίσει μετάθεση έδρας και κεκλεισμένων των θυρών.

Η Αζαξιό υποδέχθηκε (ως τυπικά γηπεδούχος, χωρίς θεατές) την Τουλούζ στο "La Mosson" του Μονπελιέ κι αποχαιρέτησε τα όνειρα για... Ligue 1. Η "τεφεσέ" επικράτησε 3-0 κι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου εξασφάλισε τη συμμετοχή της στην πρώτη κατηγορία του γαλλικού πρωταθλήματος και τη νέα σεζόν.

Ο Μαξ-Αλέν Γκραντέλ άνοιξε το σκορ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κριστοφέρ Ζιλιάν διεύρυνε το προβάδισμα κι ο Γιαγά Σανογκό διαμόρφωσε το τελικό (0-3) σκορ. Έτσι, η ρεβάνς της Τουλούζης (27/5, 22:00) αποτελεί τυπική διαδικασία, καθώς χρειάζεται πλέον ένα... θαύμα.

Βασικός για τους φιλοξενούμενους και νικητές ο Σουηδός διεθνής (είναι στην προεπιλογή για το Παγκόσμιο Κύπελλο) πρώην εξτρέμ του Ολυμπιακού, Τζίμι Ντουρμάζ. Στην αρχική ενδεκάδα των γηπεδούχων ξεκίνησε ο μελλοντικά "ερυθρόλευκος", Μαντί Καμαρά, ενώ ο δανεικός από τους Πειραιώτες, Καζίμ Λάτσι, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 69ο λεπτό στη θέση του Καβαγί.