ΕΥΡΩΠΗ

Μπαζίνσκι: "Μας έστησαν στην Αθήνα..."

Με δηλώσεις του σε πολωνική ιστοσελίδα, ο Μάρτιν Μπαζίνσκι αφήνει αιχμές για το κύρος του αγώνα του Παναθηναϊκού με τη Βίσλα Κρακοβίας το 2005, που είχε λήξει με νίκη 4-1 των "πρασίνων" στην παράταση.

Ο πρώην διεθνής Πολωνός, μιλώντας στην ιστοσελίδα " WP.pl ", δήλωσε χαρακτηριστικά: "Παίζοντας στον Ατρόμητο, είχα την ευκαιρία να γνωρίσω από κοντά τη λειτουργία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Εκεί, όλα είναι πιθανά και σήμερα δεν έχω ψευδαισθήσεις ότι μας έστησαν στον επαναληπτικό".

Να σημειωθεί ότι η πρώτη αναμέτρηση στην Κρακοβία είχε ολοκληρωθεί με νίκη 3-1 των Πολωνών.

Στο Ολυμπιακό Στάδιο, όμως, με το σκορ στο 2-1 υπέρ του Παναθηναϊκού, στο 86' ο Πένσκα βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ από τον Άγγλο διαιτητή, Μάικ Ράιλι.

Το ακυρωθέν γκολ της Βίσλα στο ΟΑΚΑ:

Αμέσως μετά, ο Δημήτρης Παπαδόπουλος σκόραρε και έστειλε το ματς στην παράταση, όπου επικράτησε ο Παναθηναϊκός με 4-1, χάρη σε γκολ του Κώτσιου.

Παναθηναϊκός - Βίσλα 4-1