EUROPA LEAGUE

Το γκολ που άλλαξε την ιστορία της Σεβίλλης

Σαν σήμερα, πριν από 10 χρόνια, το γκολ του Αντόνιο Πουέρτα έστειλε τη Σεβίλλη στον τελικό του (τότε) UEFA. Ήταν το γκολ που άλλαξε την ιστορία των Ανδαλουσιανών με τη συνέχεια να είναι γνωστή. (VIDEO)

Το ημερολόγιο έδειχνε 27 Απρίλη του 2006, όταν η Σεβίλλη υποδεχόταν τη Σάλκε στη ρεβάνς του ισόπαλου δίχως τέρματα πρώτου ματς, επί γερμανικού εδάφους για τα ημιτελικά του τότε UEFA Cup.

Γκολ δεν είχε, ούτε η κανονική διάρκεια του ματς στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 10ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου αυτής, ο Αντόνιο Πουέρτα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Φρανκ Ρόστ, και τη Σεβίλλη στον τελικό της διοργάνωσης.

Εκεί, στο "Φίλιπς Στάντιον" του Αϊντχόφεν, οι "ροχιμπλάνκος" της Ανδαλουσίας συνέτριψαν με 4-0 τη Μίντλεσμπρο και κατέκτησαν το UEFA Cup.

O Αντόνιο Πουέρτα μπορεί να μας άφησε νωρίς, τον Αύγουστο του 2007 σε ηλικία 22 ετών, λόγω καρδιακής ανακοπής, αλλά η παρακαταθήκη του τεράστια. Αυτό το γκολ, είναι για πολλούς και σύσσωμο τον ισπανικό Τύπο, αυτό που άλλαξε τη σύγχρονη ιστορία της Σεβίλλης.

Η συνέχεια, ως επί το πλείστον, λίγο πολύ γνωστή. Η Σεβίλλη κατέκτησε άλλα τρία UEFA Cup (ή Europa League όπως μετονομάστηκε τις σεζόν 2006–07, 2013–14, 2014–15), ένα UEFA Super Cup (2006), δύο Copas del Rey (2006–07, 2009–10) κι ένα ισπανικό SuperCup (2007).

ΣΕΒΙΛΛΗ (Χουάντε Ράμος): Παλόπ, Καστέδο, Ντάνι Άλβες, Εσκουντέ, Σαβιόλα (107' Μακουκούλα), Φαμπιάνο (99' Ρενάτο), Χεσούς Νάβας, Αντριάνο (77' Πουέρτα), Χοσέ Λουίς Μαρτι, Όθιο, Μαρέσκα

ΣΑΛΚΕ (Μίρκο Σλόμκα): Ρόστ, Πόουλσεν, Κομπιασβίλι, Μπορντόν, Ερνστ, Λίνκολν, Ασαμόα (91' Σαντ), Ροντρίγκες (Λάρσεν), Ραφίνια, Κουράνι, Μπάιραμοβιτς (62' Βαρέλα)