EUROPA LEAGUE

Τριάρα με Άντβοκατ η Φενέρμπαχτσε

Φενέρμπαχτσε

Στο ντεμπούτο του Ντικ Άντβοκατ η Φενέρμπαχτσε νίκησε 3-0 τη Γκρασχόπερς, στον πρώτο αγώνα για τα playoffs του Europa League. Ήττα για ΑΕΚ Λάρνακας, ισόπαλη η Γουέστ Χαμ, ντεμπούτο Γκέντσογλου με Χάιντουκ (VIDEOS)

Με σούπερ Στοχ, τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε εύκολα με 3-0 της Γκρασχόπερς και επί της ουσίας εξασφάλισε από το πρώτο ματς την πρόκριση στους ομίλους του Europa League. Ντεμπούτο στον πάγκο των Τούρκων έκανε ο Ολλανδός τεχνικός, Ντικ Άντβοκατ.

Ο Στοχ σημείωσε δύο γκολ για τη Φενέρ, ενώ το 1-0 είχε κάνει νωρίτερα ο Σαεσούε. Η Γουέστ Χαμ έμεινε στο 1-1 στη Ρουμανία απέναντι στην Άστρα Τζούρτζου. Τα "σφυριά" προηγήθηκαν μόλις στο 4' με πέναλτι του Νομπλ, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 1-1, στο 83' με τον Ντενίς Άλιμπεκ.

Ντεμπούτο Γκέντσογλου με Χάιντουκ

Την πρώτη του εμφάνιση με τη νέα του ομάδα, τη Χάιντουκ Σπλιτ, έκανε ο Σάββας Γκέντσογλου. Ο 26χρονος χαφ, που έχει στους Κροάτες ως δανεικός από τη Μπάρι, χρησιμοποιήθηκε για 87 λεπτά στον αγώνα του Ισραήλ με την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Δυστυχώς για την ομάδα του επήλθε η ήττα με 2-1, αλλά υπάρχουν βάσιμες ελπίδες για πρόκριση.

Θριαμβευτικό πέρασμα για την Άντερλεχτ από την Πράγα στην αναμέτρηση με τη Σλάβια. Οι Βέλγοι ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς και "καθάρισαν" με 3-0 τους Τσέχους, οι οποίοι πλέον θα πρέπει να ελπίζουν σε θαύμα για να προκριθούν στους ομίλους του Europa League.

Η ΑΕΚ Λάρνακας γνώρισε εντός έδρας ήττα (0-1) από τη Σλόβαν Λίμπερετς, ενώ κλήθηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο από το 65', αφού ο Ορτίθ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, μέσα σε 15 λεπτά. Η Γκαμπάλα βρέθηκε να χάνει 1-0 στην έδρα της από τη Μάριμπορ, αλλά με αντεπίθεση σημείωσε τρία γκολ και έφτασε στο τελικό 3-1.

Η Κρασνοντάρ στην έδρα της έκανε επίδειξη δύναμης. Διέλυσε με 4-0 την Παρτιζάνι, ενώ είναι αξιοσημείωτο πως όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Στην Τουρκία η Ιστανμπούλ Μπασάκσεχίρ υποδέχτηκε τη Σαχτάρ Ντόνετσκ. Οι Ουκρανοί πήραν τη νίκη με 2-1 και έχουν τον πρώτο λόγο την πρόκριση στους ομίλους.

Η Σασουόλο έπαιξε στην έδρα της με τον Ερυθρό Αστέρα και έφτασε στην επικράτηση. Οι Ιταλοί με γκολ των Μπεράρντι, Πολιτάνο και Ντεφρέλ νίκησαν 3-0 και πλέον οι Σέρβοι θα πρέπει να κάνουν το... τέλειο ματς για να τους αποκλείσουν.

Τα αποτελέσματα των play offs:

Τετάρτη (17/8)

Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ - Σεντ Ετιέν 1-2 (8' Βερέντ / 15' Λεμουάν, 29' Πογκμπά)

Πέμπτη 18/8

Αστάνα - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ 2-0 (70' Καμπανάνγκα, 80' Νουργκαλίεφ)

Ντινάμο Τιφλίδας - ΠΑΟΚ 0-3 (2' Λέο Μάτος, 71' Κρέσπο, 83' Περέιρα)

Σεντερίσκε - Σπάρτα Πράγας 0-0

Μίντιλαντ - Οσμανλίσπορ 0-1 (20' Μπάνγκααρντ)

Κρασνοντάρ - Παρτιζάνι 4-0 (18' Ζοαοζίνιο, 27' Σμόλοφ, 45' Γέντρετζικ, 73' αυτ. Κρασνίκι)

Γκέτεμποργκ - Καραμπάγκ 1-0 (58' Άλμπαεκ)

Γκαμπάλα - Μάριμπορ 3-1 (37' Ζενιόφ, 50', 52' Νταμπό / 17' Ταβάρες)

ΑΕΚ Λάρνακας - Σλόβαν Λίμπερετς 0-1 (29' Κουφάλ)

Αούστρια Βιέννης - Ρόζενμποργκ 2-1 (51' Γκρούνβαλντ, 53΄Πιρές / 91' Ρεγκίνιουσεν)

Σλάβια Πράγας - Άντερλεχτ 0-3 (49' Σιλά, 60' Τεοντόρτσικ, 71' Χάνι)

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Χάιντουκ Σπλιτ 2-1 (9' Άλμπερμαν, 77' Σκαριόνε / 57' Σαΐντ)

Ινστανμπούλ Μπασάκσεχίρ - Σαχτάρ Ντόνετσκ 1-2 (56' πεν. Εμρέ Μπελόζογλου / 24' Σικαλέτσι, 41' Κοβαλένκο)

Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ - Γκενκ 2-2 (52' πεν. Μάριτς, 59' Φιόλιτς / 35' πεν. Μπέιλι, 47' Σαμάτα)

Βοϊβοντίνα - Άλκμααρ 0-3 (32', 81' Βούιτεν, 45'+2' Φράιντεϊ)

Παναθηναϊκός - Μπρόντμπι 3-0 (45'+2' Μπεργκ, 54' πεν. Λεντέσμα, 82' Μπεργκ)

Φενέρμπαχτσε - Γκρασχόπερς 3-0 (4' Σαεσούε, 72', 90'+2' Στοχ)

Άστρα Τζούρτζου - Γουέστ Χαμ 1-1 (83' Άλιμπεκ / 45' πεν. Νομπλ)

Γάνδη - Σκεντίγια 2-1 (45'+2' Ματόν, 92' Κουλιμπαλί / 9' Ιμπραΐμι)

Σασουόλο - Ερυθρός Αστέρας 3-0 (17' Μπεράρντι, 41' Πολιτάνο, 69' Ντεφρέλ)

Αρόουκα - Ολυμπιακός 0-1 (27' Σεμπά)

Τρέντσιν - Ραπίντ Βιέννης 0-4 (32', 54', 83' Σαούμπ, 73' Σουάμπ)

* Οι ρεβάνς θα διεξαχθούν στις 25 Αυγούστου.