EUROPA LEAGUE

Με Μίλαν, Αούστρια, Ριέκα η ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League

Με Μίλαν, Αούστρια, Ριέκα η ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League

Το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του θεσμού, Μίλαν, τη βατή Αούστρια και τη γνωστή Ριέκα περιλαμβάνει το μενού των αντιπάλων της ΑΕΚ στον 4ο όμιλο του Europa League.

Έξι χρόνια μετά από την τελευταία παρουσία της σε ομίλους ευρωπαϊκή διοργάνωσης, η ΑΕΚ εισέπραξε μία... ιδιαίτερη μεταχείριση από την κληρωτίδα του Μονακό. Η Ένωση καλείται να αντιμετωπίσει τη Μίλαν, την Αούστρια Βιέννης και τη Ριέκα στον 4ο του Europa League, με τις ελπίδες πρόκρισης στη φάση των 32 να είναι ορθάνοιχτες.

Η πρωταθλήτρια κόσμου στις φετινές μεταγραφές, η αναγεννημένη ιταλική ομάδα, λογίζεται ως το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου και δύσκολα θα χάσει την πρώτη θέση.

Παρ' όλα αυτά, η Αούστρια Βιέννης, η δευτεραθλήτρια Αυστρίας, δεν τρομάζει για το δεύτερο "εισιτήριο" του ομίλου και σίγουρα όχι η πρωταθλήτρια Κροατίας Ριέκα, η οποία αποκλείστηκε στα playoffs του Champions League από τον Ολυμπιακό, δείχνοντας αρετές αλλά και αδυναμίες.

Όπως συνέβη και στο Champions League, ο εκπρόσωπος της Κύπρου, ο Απόλλων Λεμεσού, κληρώθηκε στο "γκρουπ του θανάτου", το 5ο, το οποίο περιλαμβάνει Λιόν, Έβερτον και Αταλάντα.

Αναλυτικά οι όμιλοι του Europa League 2017-18:

 

Group A

1. Βιγιαρεάλ (Ισπανία)

2. Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)

3. Αστάνα (Καζακστάν)

4. Σλάβια (Τσεχία)

 

Group B

1. Ντινάμο Κιέβου (Ουκρανία)

2. Γιανγκ Μπόις (Ελβετία)

3. Παρτίζαν (Σερβία)

4. Σκεντέρμπεου (Αλβανία)

 

Group C

1. Μπράγκα (Πορτογαλία)

2. Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)

3. Χόφενχαϊμ (Γερμανία)

4. Μπασακσεχίρ (Τουρκία)

 

Group D

1. Μίλαν (Ιταλία)

2. Αούστρια (Αυστρία)

3. Ριέκα (Κροατία)

4. ΑΕΚ (Ελλάδα)

 

Group E

1. Λιόν (Γαλλία)

2. Έβερτον (Αγγλία)

3. Αταλάντα (Ιταλία)

4. Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)

 

Group F

1. Κοπεγχάγη (Δανία)

2. Λοκομοτίβ (Ρωσία)

3. Σέριφ (Μολδαβία)

4. Ζίλινα (Τσεχία)

 

Group G

1. Πλζεν (Τσεχία)

2. Στεάουα (Ρουμανία)

3. Χαποέλ Μπερ Σερβά (Ισραήλ)

4. Λουγκάνο (Ελβετία)

 

Group H

1. Άρσεναλ (Αγγλία)

2. ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ (Λευκορωσία)

3. Κολωνία (Γερμανία)

4. Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

 

Group I

1. Ζάλτσμπουργκ (Αυστρία)

2. Μαρσέιγ (Γαλλία)

3. Γκιμαράες (Πορτογαλία)

4. Κόνιασπορ (Τουρκία)

 

Group G

1. Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία)

2. Χέρτα (Γερμανία)

3. Ζάρια (Ουκρανία)

4. Έστερσουντ (Σουηδία)

 

Group K

1. Λάτσιο (Ιταλία)

2. Νις (Γαλλία)

3. Ζούλτε Βάρεχεμ (Βέλγιο)

4. Φιτέσε (Ολλανδία)

 

Group L

1. Ζενίτ (Ρωσία)

2. Ρεάλ Σοθιεδάδ (Ισπανία)

3. Ρόσεμποργκ (Νορβηγία)

4. Βαρντάρ (ΠΓΔΜ)

 

Οι ημερομηνίες των αγώνων

1η αγωνιστική: 14 Σεπτεμβρίου

2η αγωνιστική: 28 Σεπτεμβρίου

3η αγωνιστική: 19 Οκτωβρίου

4η αγωνιστική: 2 Νοεμβρίου

5η αγωνιστική: 23 Νοεμβρίου

6η αγωνιστική: 7 Δεκεμβρίου

 

* Προκρίνονται οι δύο πρωτοπόροι των ομίλων στη φάση των 32, όπου θα προστεθούν οι οκτώ τρίτοι των ομίλων του Champions League

 

 

Photo credits: Eurokinissi

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

ΠΟΤΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΗ ΜΙΛΑΝ

Το πρόγραμμα της ΑΕΚ στον όμιλο του Europa League

 
SHARE

BEST OF NETWORK

Οι Ελληνίδες που έχουν αναδείξει το μπικίνι & τατού σε τέχνη

Γιατί τι νόημα έχει να 'στολίζεις' το σώμα σου με ωραίες 'ζωγραφιές' αν δεν ξέρεις πως να τις αναδείξεις με το σωστό μπικίνι.

Game of Thrones: 9 εξελίξεις που θα συμβούν 100% στον 8ο κύκλο

Κοιτάμε χωρίς φόβο και πάθος στην αιματοβαμμένη, κρυστάλλινη σφαίρα του 'Game of Thrones'.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24