EUROPA LEAGUE

Η Βασιλεία της Σεβίλλης, 3-1 τη Λίβερπουλ

"BASEL, SWITZERLAND - MAY 18:  Kevin Gameiro of Sevilla celebrates scoring his team's first goal during the UEFA Europa League Final match between Liverpool and Sevilla at St. Jakob-Park on May 18, 2016 in Basel, Switzerland.  (Photo by Lars Baron/Getty Images)"
"BASEL, SWITZERLAND - MAY 18: Kevin Gameiro of Sevilla celebrates scoring his team's first goal during the UEFA Europa League Final match between Liverpool and Sevilla at St. Jakob-Park on May 18, 2016 in Basel, Switzerland. (Photo by Lars Baron/Getty Images)" "GETTY IMAGES"

Με τρομερή ανατροπή στο 2ο ημίχρονο, η Σεβίλλη νίκησε 3-1 τη Λίβερπουλ στον τελικό της Βασιλείας και κατέκτησε το τρόπαιο του Europa League για 5η φορά στην ιστορία της (σε ισάριθμους τελικούς) και 3η σερί! (videos)

Η Σεβίλλη είναι η βασίλισσα του Europa League και το απέδειξε στον τελικό της Βασιλείας, καθώς με εντυπωσιακή ανατροπή νίκησε 3-1 τη Λίβερπουλ και πήρε το τρόπαιο για τρίτη σερί χρονιά!

Για πρώτη φορά στην ιστορία κάποιος παίρνει το συγκεκριμένο τρόπαιο τρίτη σερί χρονιά, ενώ η μοναδική που είχε δύο σερί πριν ομάδα της Ανδαλουσίας ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης, ως UEFA Cup φυσικά (1985, 1986).

Εξασφάλισε συμμετοχή στους ομίλους του Champions League, ενώ έφτασε στα 5 τρόπαια και έφτιαξε... διαφορά από Λίβερπουλ, Ίντερ και Γιουβέντους που έχουν από 3. Μάλιστα, αυτά τα 5 τρόπαια η Σεβίλλη τα έχει κατακτήσει σε ισάριθμους τελικούς (2006, 2007, 2014, 2015, 2016).

Η Λίβερπουλ δε θα παίξει στην Ευρώπη τη νέα σεζόν, ενώ στον τελικό της Βασιλείας όλα καλά πήγαιναν για αυτή στο πρώτο ημίχρονο, καθώς προηγήθηκε με 1-0 στο 35' με γκολάρα του Στάριτζ και έδειχνε να έχει τον έλεγχο.

Ο Γκαμεϊρό όμως ισοφάρισε σε 1-1 με το πιο γρήγορο γκολ σε 2ο ημίχρονο στην ιστορία όλων των ευρωπαϊκών τελικών (17''), η ομάδα του Ουνάι Έμερι πήρε τον έλεγχο και πέτυχε δύο γκολ ακόμη με τον Κόκε, γράφοντας... ιστορία, ξανά!

Για πρώτη φορά έχασε τελικό στην συγκεκριμένη διοργάνωση η Λίβερπουλ (3 τρόπαια 1973, 1976, 2001), ενώ συνολικά πλέον στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις έχει 8 τρόπαια σε 12 τελικούς (είχε 8 στα 10, αλλά ηττήθηκε στους δύο τελευταίους από Μίλαν και Σεβίλλη).

Αν δεν το έχετε σκεφτεί ακόμη... η Ισπανία κατακτά Champions League και Europa League για τρίτη σερί χρονιά! Το 2014 με Ρεάλ & Σεβίλλη, το 2015 με Μπαρτσελόνα & Σεβίλλη και το 2016 με Ρεάλ ή Ατλέτικο & Σεβίλλη!

"BASEL, SWITZERLAND - MAY 18:  Daniel Sturridge (C) and Roberto Firmino (R) of Liverpool react after Sevilla's second goal during the UEFA Europa League Final match between Liverpool and Sevilla at St. Jakob-Park on May 18, 2016 in Basel, Switzerland.  (Photo by Julian Finney/Getty Images)"
"BASEL, SWITZERLAND - MAY 18: Daniel Sturridge (C) and Roberto Firmino (R) of Liverpool react after Sevilla's second goal during the UEFA Europa League Final match between Liverpool and Sevilla at St. Jakob-Park on May 18, 2016 in Basel, Switzerland. (Photo by Julian Finney/Getty Images)" "GETTY IMAGES"
© GETTY IMAGES
© EPA

Έπεσε και λίγο "ξύλο" πριν ξεκινήσει ο τελικός...

Λίβερπουλ - Σεβίλλη 1-3

Σκόρερς: 35' Στάριτζ / 46' Γκαμεϊρό, 64' και 70' Κόκε

Γήπεδο: "St. Jakob-Park", Βασιλεία

Διαιτητής: Γιόνας Έρικσον (Σουηδία)

Στα πρώτα λεπτά το ματς παίχτηκε στην άμυνα της Λίβερπουλ, όμως δεν απειλήθηκε από την Σεβίλλη και οι Άγγλοι ήταν αυτοί που στο 8ο λεπτό είχαν το πρώτο σουτ, με τον Σόρια να αποκρούει την προσπάθεια του Εμρέ Τζαν.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ντανιέλ Καρίσο έδιωξε την μπάλα στην μικρή περιοχή, από κεφαλιά-γύρισμα του Στάριτζ, ενώ στο 12' ο Πορτογάλος έκανε χέρι στην περιοχή, αλλά ο Γιόνας Έρικσον δεν έδωσε πέναλτι.

Ο Σόρια στο 25' σταμάτησε τον Ντάνιελ Στάριτζ σε τετ-α-τετ, από εξαιρετική μπαλιά του Λαλάνα, ενώ στο 32' απείλησε για πρώτη φορά η Σεβίλλη, με το "ψαλιδάκι" του Κεβίν Γκαμεϊρό να περνά λίγο άουτ.

Στο 35' λεπτό ο Στάριτζ άνοιξε το σκορ στον τελικό για την Λίβερπουλ, καθώς ο Νταβίντ Σόρια δεν ήταν εύκολο αυτήν την φορά να τον σταματήσει. Ο Άγγλος επιθετικός πήρε την μπάλα αριστερά από τον Κοουτίνιο, μπήκε στην περιοχή και σούταρε ιδανικά με το εξωτερικό του αριστερού του ποδιού (κουντεπιέ).

Απόλυτος αιφνιδιασμός για την Λίβερπουλ στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η Σεβίλλη ισοφάρισε σε 1-1, μόλις 17 δευτερόλεπτα μετά την σέντρα! Ο Κεβίν Γκαμεϊρό ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ, έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια ("ποδιά" στον Αλμπέρτο Μορένο) και γύρισμα του Μαριάνο από δεξιά.

Ο Γκαμεϊρό έφτασε τα 8 γκολ στην διοργάνωση και λίγο έλειψε δύο λεπτά αργότερα να σκοράρει ξανά, καθώς ο Γάλλος βγήκε τετ-α-τετ με τον Στεφάν Μινιολέ, αλλά ο Κολό Τουρέ με εντυπωσιακό τάκλιν γλίτωσε τους "κόκκινους" από δεύτερο γκολ σε 3 λεπτά.

Η άμυνα της Λίβερπουλ μετά την ισοφάριση τα... έχασε και στο 60' ο Κεβίν Γκαμεϊρό βρέθηκε μόνος λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, έπειτα από σέντρα από αριστερά, σούταρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον Στεφάν Μινιολέ, ο οποίος είχε την τύχη με το μέρος του.

Στο 64' όμως ο Μινιολέ δεν κατάφερε να αντιδράσει και η Σεβίλλη ολοκλήρωσε την ανατροπή με ένα τρομερό γκολ! Φανταστική συνεργασία των Μπανέγα και Βιτόλο, ο Κόκε έκανε το σουτ και "εκτέλεσε" τον Βέλγο τερματοφύλακα για το 1-2.

Ο Κόκε σκόραρε ξανά στο 70' και έδωσε το προβάδισμα με 3-1 στην Σεβίλλη με ένα 100% κανονικό γκολ. Βρέθηκε μόνος λίγο έξω από την μικρή περιοχή, έπειτα από πάσα προς τα έξω (!) και δύο αποτυχημένες προσπάθειες παικτών της Λίβερπουλ να απομακρύνουν. Αντίπαλος δηλαδή του έδωσε την μπάλα, ξεκάθαρα, ενώ ακόμη και όταν έγινε η πάσα από τον συμπαίκτη του καλυπτόταν.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Κλάιν, Κολό Τουρέ (83' Μπεντεκέ), Λόβρεν, Αλμπέρτο Μορένο, Εμρέ Τζαν, Μίλνερ, Λαλάνα (73' Τζο Άλεν), Φιρμίνο (69' Ορίγκι), Κοουτίνιο, Στάριτζ.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Σόρια, Μαριάνο, Ραμί (77' Κολοτζιετσάκ), Ντανιέλ Καρίσο, Σέρχιο Εσκουδέρο, Κριχόβιακ, Εν'Ζονζί, Μπανέγα (93' Κριστόφορο), Κόκε, Βιτόλο, Γκαμεϊρό (93' Ιμπόρα).