EUROPA LEAGUE

Η Ρέιντζερς αποκλείστηκε στο Λουξεμβούργο

Η Ρέιντζερς αποκλείστηκε στο Λουξεμβούργο

Η πρώτη μεγάλη ευρωπαϊκή έκπληξη ήρθε πολύ νωρίς, καθώς η Προγκρές νίκησε 2-0 τη Ρέιντζερς στο Λουξεμβούργο και την απέκλεισε στον 1ο προκριματικό γύρο του Europa League (video)

Η επιστροφή της Ρέιντζερς στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από 5 χρόνια συνοδεύτηκε με μία... μεγαλοπρεπή σφαλιάρα, καθώς η ομάδα της Γλασκώβης αποκλείστηκε στον πρώτο προκριματικό γύρο του Europa League από την Προγκρές στο Λουξεμβούργο!

Στο πρώτο ματς οι Σκωτσέζοι είχαν νικήσει 1-0 με τέρμα του Κένι Μίλερ, αλλά η Προγκρές επικράτησε 2-0 στη ρεβάνς, έχοντας σκόρερς τους Φρανσουάζ στο 66' και Τιλ στο 75'.

Η ομάδα του Λουξεμβούργο λοιπόν θα είναι η αντίπαλος της ΑΕΛ Λεμεσού στον 2ο προκριματικό γύρο, καθώς η κυπριακή ομάδα είχε νικήσει 5-0 στο πρώτο ματς την Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ).

Οι ρεβάνς του 1ου προκριματικού:

 

Τρίτη

Μπάλτζαν (Μάλτα) - Βίντεοτον (Ουγγαρία) 3-3 [0-2]

Προγκρές (Λουξεμβούργο) - Ρέιντζερς (Σκωτία) 2-0 [0-1]

 

Πέμπτη

Ντάτσια (Μολδαβία) - Σκεντίγια (Σκόπια) [0-3]

ΑΕΛ Λεμεσού (Κύπρος) - Σεντ Τζόζεφς (Γιβραλτάρ) [4-0]

Τίρανα (Αλβανία) - Μακάμπι Τελ-Αβίβ (Ισραήλ) [0-2]

Ορντάμπασι (Καζακστάν) - Σιρόκι Μπρίεγκ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) [0-2]

Σούντουβα (Λιθουανία) - Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ (Λευκορωσία) [0-0]

Μιλσάμι (Μολδαβία) - Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) [1-2]

Πέλιστερ (Σκόπια) - Λεχ Πόζναν (Πολωνία) [0-4]

Ραμποτνίτσκι (Σκόπια) - Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο) [1-0]

Γιέλγκαβα (Λετονία) - Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) [0-2]

Άτλαντας (Λιθουανία) - Καϊράτ (Καζακστάν) [0-6]

Τρακάι (Λιθουανία) - Σεντ Τζόνστοουν (Σκωτία) [2-1]

Ελσίνκι (Φινλανδία) - Κόνας Κουέι (Ουαλία) [0-1]

SJK (Φινλανδία) - KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία) [0-0]

Φλόρα (Εσθονία) - Ντομζάλε (Σλοβενία) [0-2]

Γκαντζασάρ Καπάν (Αρμενία) - Μλάντοστ (Μαυροβούνιο) [0-1]

Λιέπαγια (Λετονία) - Κρουζέιντερς (Βόρειος Ιρλανδία) [1-3]

Ίντερ Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) - Μλάντοστ Λούτσανι (Σερβία) [3-0]

Μπότεφ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) - Παρτιζάνι (Αλβανία) [3-1]

Βαντούτς (Λίχτενσταϊν) - Μπάλα Τάουν (Ουαλία) [2-1]

Ντιφερντάνζ (Λουξεμβούργο) - Ζίρα (Αζερμπαϊτζάν) [0-2]

Ρουζομπέροκ (Σλοβακία) - Βοϊβοντίνα (Σερβία) [1-2]

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) - Πιούνικ (Αρμενία) [4-1]

Ντούναβ Ρούσε (Βουλγαρία) - Ίρτις Παβλοντάρ (Καζακστάν) [0-1]

Τορπέντο Κουτάισι (Γεωργία) - Τρέντσιν (Σλοβακία) [1-5]

ΑΪΚ Στοκχόλμης (Σουηδία) - Κλάκσβικ (Νήσοι Φαρόε) [0-0]

Ρούναβικ (Νήσοι Φαρόε) - Ντινάμο Μινσκ (Λευκορωσία) [1-2]

Μπάνγκορ Σίτι (Ουαλία) - Λίνγκμπι (Δανία) [0-1]

Σαράγεβο (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) - Ζάρια (Μολδαβία) [1-2]

Β36 Τόρσαβν (Νήσοι Φαρόε) - Νόμε Κάλιου (Εσθονία) [1-2]

Πρίστινα (Κόσοβο) - Νόρκεπινγκ (Σουηδία) [0-5]

Ολίμπια (Σλοβενία) - Βάασα (Φινλανδία) [0-1]

Βάσας (Ουγγαρία) - Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ) [3-4]

Φλοριάνα (Μάλτα) - Ερυθρός Αστέρας (Σερβία) [0-3]

Φολγκόρε (Σαν Μαρίνο) - Βαλέτα (Μάλτα) [0-2]

Άλταχ (Αυστρία) - Τσιχούρα (Γεωργία) [1-0]

Γκόριτσα (Σλοβενία) - Σιράκ (Αρμενία) [2-0]

Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο) - Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) [1-3]

Γιαγκελόνια (Πολωνία) - Ντίναμο Μπατούμι (Γεωργία) [1-0]

Ζέτα (Μαυροβούνιο) - Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) [0-1]

Σαντ Τζουλιά (Ανδόρα) - Σκεντερμπέου (Αλβανία) [0-1]

Μπαλιμένα Γιουνάιτεντ (Βόρειος Ιρλανδία) - Οντ (Νορβηγία) [0-3]

Όσιγιεκ (Κροατία) - Ουνιό Εσπορτίβα Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) [2-0]

Κορκ Σίτι (Ιρλανδία) - Λεβάντια (Εσθονία) [2-0]

Ντέρι Σίτι (Ιρλανδία) - Μίντιλαντ (Δανία) [1-6]

Κόλερεϊν (Βόρειος Ιρλανδία) - Χάουγκεσουντ (Νορβηγία) [0-7]

Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) - Στιάρναν (Ισλανδία) [1-0]

Βάλουρ (Ισλανδία) - Βέντσπιλς (Λετονία) [0-0]

Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) - ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) [0-5]

 

*στην αγκύλη το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα

 

 

Προγκρές - Ρέιντζερς 2-0

 

 
SHARE

BEST OF NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24