EUROPA LEAGUE

Η Ατλέτικο των 10 παικτών σόκαρε την Άρσεναλ και πήρε ισοπαλία

AP PHOTO/MATT DUNHAM

Ο Γκριεζμάν ισοφάρισε στο 82' σε 1-1 για την Ατλέτικο των 10 παικτών και τιμώρησε την Άρσεναλ για τις ευκαιρίες, στα ημιτελικά του Europa League. Αποβλήθηκε στο 10' ο Βρσάλκο και στο 13' ο Σιμεόνε.

Η Άρσεναλ είχε την ευκαιρία να "καθαρίσει" από το πρώτο παιχνίδι το "εισιτήριο" του τελικού, ωστόσο έπεσε στο "καναβάτσο" από το γκολ του Αντουάν Γκριεζμάν στο 82', με το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Οι Μαδριλένοι έχασαν τον Σίμε Βρσάλκο στο 10' με δεύτερη κίτρινη κάρτα, έχασαν τον Ντιέγκο Σιμεόνε στο 13' λόγω διαμαρτυρίας, όμως άντεξαν χάρη στις εκπληκτικές επεμβάσεις του Γιαν Όμπλακ.

Η πιο γρήγορη αποβολή στην ευρωπαϊκή ιστορία των "ροχιμπλάνκος" έγειρε την "πλάστιγγα" υπέρ των Λονδρέζων, που ειδικά στο 1ο ημίχρονο έχασαν σωρεία ευκαιριών. Ο Σλοβένος τερματοφύλακας έκανε εμφάνιση αντάξια της φετινής καταπληκτικής σεζόν του, στερώντας άνετο προβάδισμα των "κανονιέρηδων".

Στο 61ο λεπτό, όμως, η άμυνα της Ατλέτικο "λύγισε" και ο δραστήριος Αλεξάντρ Λακαζέτ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία κουβέντα, όμως, κι ένα λάθος του Λοράν Κοσιελνί έδωσε την ευκαιρία στον Γκριεζμάν να ισοφαρίσει στο τέλος.

Άρσεναλ - Ατλέτικο 1-1

Σκόρερ: 61' Λακαζέτ / 82' Γκριεζμάν

Γήπεδο: "Έμιρεϊτς", Λονδίνο

Διαιτητής: Κλεμάν Τιρπέν (Γαλλία)

Ο Σιμεόνε επέλεξε τον Κεβίν Γκαμεϊρό δίπλα στον Αντουάν Γκριεζμάν για την κορυφή της επίθεσης, με τον Ντιέγκο Κόστα ετοιμοπόλεμο στον πάγκο, όπως και ο Γκάμπι που έβλεπε τον Τόμας Πάρτεϊ στη θέση του στο κέντρο.

Στον αντίποδα, ο Τζακ Γουίλσιερ πήρε τη θέση του τραυματία Μοχάμεντ Ελνένι στο κέντρο, ενώ ο Αρσέν Βενγκέρ επανέφερε στην αρχική ενδεκάδα τον Μεσούτ Εζίλ, μετά από την ξεκούραση στο παιχνίδι πρωταθλήματος με τη Γουέστ Χαμ.

Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Βρσάλκο έδειξε τις... προθέσεις του για τον αγώνα, με ένα τάκλιν που επέφερε (αυστηρή) κίτρινη κάρτα. Στο 10', όμως, ένα πάτημά του σε αντίπαλο, οδήγησε σε νέα κίτρινη και αποβολή, την 5η γρηγορότερη του θεσμού και πρώτη στην ιστορία της Ατλέτικο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Η εξέλιξη αυτή ήταν αρκετή για να εξοργίσει τον Σιμεόνε, που τρία λεπτά αργότερα ζήτησε επιτακτικά κάρτα για αντίπαλο, δεν δικαιώθηκε από τον Κλεμάν Τιρπέν, με τον Γάλλο να απαντά με αποβολή του Αργεντινού στα απανωτά "hijo de puta" του τελευταίου.

Ο Πάρτεϊ είχε γίνει δεξί μπακ, ο Γκριεζμάν αριστερός εξτρέμ και η Ατλέτικο συνέχισε για 80 λεπτά με 4-4-1. Τα πρώτα λεπτά ήταν... κατηφορικά για την Άρσεναλ μετά από τις αποβολές. Ντάνι Γουέλμπεκ και Αλεξάντρ Λακαζέτ απείλησαν ουκ ολίγες φορές, ο Άαρον Ράμσεϊ με τον Τζακ Γουίλσιερ ήταν κι αυτοί στην περιοχή και απασχολούσαν τους αμυνόμενους των Ισπανών.

Ο Όμπλακ έλεγε "όχι" συνεχώς με τις επεμβάσεις του, ορισμένες εκ των οποίων πολύ δύσκολες, αντάξιες της κλάσης του. Η Ατλέτικο είχε μόνο μία καλή στιγμή με σουτ του Γκριεζμάν στο 38', με την ανάπαυλα να βρίσκει την Άρσεναλ με 14 σουτ και την αντίπαλό της με 4.

Στο 2ο μέρος, οι φιλοξενούμενοι επιδόθηκαν σε σκληρό παιχνίδι και έριξαν τον ρυθμό. Κλείστηκαν στο γήπεδό τους και το πλήρωσαν στο 61', στην πρώτη καλή στιγμή της Άρσεναλ στο 2ο ημίχρονο. Σέντρα από αριστερά, κεφαλιά του Λακαζέτ, κακός υπολογισμός του Όμπλακ και 1-0 για την Άρσεναλ.

Ο Σιμεόνε, από την κερκίδα των επισήμων όπου παρακολουθούσε τον αγώνα, έδωσε εντολή για αμυντικές αλλαγές και γι' αυτό πέρασε στον αγώνα ο Γκάμπι στη θέση του Γκαμεϊρό και στη συνέχεια ο Στέφαν Σάβιτς στη θέση του Άνχελ Κορέα.

Ο Βενγκέρ, από την πλευρά του, δεν σήκωσε κανέναν για αλλαγή, κρατώντας τη βασική ενδεκάδα μέχρι τέλους. Μόνο που το "πλήρωσε", αφού ένα λάθος του Λοράν Κοσιελνί στο 82' έδωσε την ευκαιρία στον Γκριεζμάν να σκοράρει και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Το τέρμα του Γάλλο διαμόρφωσε το τελικό σκορ και η υπερπροσπάθεια της Ατλέτικο έπιασε τόπο, αφού γυρίζει στο "Μετροπολιτάνο" με προβάδισμα πρόκρισης λόγω του εκτός έδρας γκολ, μία εβδομάδα πριν από τη ρεβάνς.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Οσπίνα, Μπεγερίν, Μουστάφι, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Ράμσεϊ, Τσάκα, Γουίλσιερ, Γουέλμπεκ, Εζίλ, Λακαζέτ

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Βρσάλκο, Χιμένες, Γκοδίν, Ερναντέζ, Κορέα (75' Σάβιτς), Πάρτεϊ, Σαούλ, Κόκε, Γκαμεϊρό (65' Γκάμπι), Γκριεζμάν (85' Τόρες)