EUROPA LEAGUE

"Δωράκι" στην ΑΕΚ η 4άρα της Αούστρια στη Ριέκα

Austria Wien's midfielder Kevin Friesenbichler (R) vies with Rijeka's midfielder Marko Vesovic during the UEFA Europa League Group D football match between HNK Rijeka and Austria Wien at the Rujevica Stadium in Rijeka on November 2, 2017. / AFP PHOTO / STRINGER        (Photo credit should read STRINGER/AFP/Getty Images)
Austria Wien's midfielder Kevin Friesenbichler (R) vies with Rijeka's midfielder Marko Vesovic during the UEFA Europa League Group D football match between HNK Rijeka and Austria Wien at the Rujevica Stadium in Rijeka on November 2, 2017. / AFP PHOTO / STRINGER (Photo credit should read STRINGER/AFP/Getty Images) AFP/GETTY IMAGES

Η ΑΕΚ παρέμεινε μόνη στην 2η θέση της βαθμολογίας, καθώς η Ριέκα όχι απλά δεν νίκησε την Αούστρια, αλλά ηττήθηκε 1-4 από την ομάδα της Βιέννης στην Κροατία (video)

Η Αούστρια Βιέννης πήρε την πρώτη της νίκη στο Europa League και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς επικράτησε 4-1 της Ριέκα στην Κροατία (ο Χάρης Μαυρίας έμεινε στον πάγκο).

Αν η Ριέκα είχε πάρει αυτή τη νίκη θα είχε πιάσει την ΑΕΚ στην δεύτερη θέση, έμεινε όμως στο -3 από την ελληνική ομάδα και η Αυστριακοί πλησίασαν στους 2 βαθμούς την Ένωση.

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ υποδέχεται την Ριέκα και με νίκη θα προκριθεί, αρκεί να μην πάρει "διπλό" η Αούστρια στο Μιλάνο.

Όσον αφορά στο αποψινό ματς της Ριέκα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 41' με τον Πρόκοπ και με την απάντηση του Πάβιτσιτς στο 61', ένα λεπτό αργότερα ξανά ο Πρόκοπ της έδωσε το προβάδισμα (62').

Στο 72' οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μίσιτς, ένα λεπτό αργότερα έκανε το 1-3 ο Ζέρμπεστ (73'), ενώ στο 83' ο Μόνσχαϊν διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

ΡΙΕΚΑ: Πρσκάλο, Βέσοβιτς, Πούντσετς, Ζούπαριτς, Ζούτα, Μίσιτς, Μπράνταριτς, Πάβιτσιτς, Ακόστι (55' Κβρζιτς), Γκόντον (84' Πούλιτς), Έμπερ (53' Ματέι).

ΑΟΥΣΤΡΙΑ: Πεντς, Γκλουχάκοβιτς, Μοχάμεντ, Βέστερμαν, Σαλάμον, Ζέρμπεστ, Χόλτσχαουερ, Πρόκοπ (90' Αλάσαν), Τατζούρι (86' Ταρκάρια), Φελίπε Πίρες, Φρίζενμπιχλερ (71' Μόνσχαϊν).