EURO

Στον τελικό με Ρονάλντο η Πορτογαλία

Η Πορτογαλία νίκησε 2-0 την Ουαλία με ιστορικό γκολ και ασίστ του Κριστιάνο Ρονάλντο, έτσι προκρίθηκε στον τελικό του Euro 2016, όπου θα αντιμετωπίσει Γερμανία ή Γαλλία. Επιστροφή στον τελικό μετά το... ελληνικό δράμα (videos)

Η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στον τελικό του Euro 2016 είναι η Πορτογαλία, καθώς νίκησε με 2-0 την Ουαλία στον ημιτελικό της Λιόν, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ο αρχηγός άνοιξε το σκορ στο 50' με τρομερή κεφαλιά και 3 λεπτά αργότερα από ασίστ του ο Νανί έκανε το 2-0. Ο CR7 έγινε ο πρώτος που παίζει σε 3 ημιτελικούς Euro και ο 4ος που σκοράρει σε 2ο διαφορετικό ημιτελικό, ενώ έφτασε τα 9 γκολ στην ιστορία της διοργάνωσης, πιάνοντας τον Μισέλ Πλατινί στην κορυφή.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά στην ιστορία της Πορτογαλίας που φτάνει στον τελικό της διοργάνωσης, πρώτη ήταν πριν 12 χρόνια στο Euro 2004, όταν είχε ηττηθεί στην Λισαβόνα από την Ελλάδα.

Ο Φερνάντο Σάντος έστησε εξαιρετικά την ομάδα του, δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τους Ουαλούς και πλέον στον τελικό της Κυριακής (10/7 στις 22:00, κόντρα σε Γερμανία ή Γαλλία) έχει την ευκαιρία να... γράψει ιστορία.

Όσον αφορά στην Ουαλία, ο Κρις Κόουλμαν ήταν δεδομένο πως θα είχε πρόβλημα χωρίς τον Άαρον Ράμσεϊ, καθώς ο Άντι Κινγκ δεν κατάφερε να καλύψει το κενό του στο κέντρο, με τους Βρετανούς απλά να μην μπορούν να δημιουργήσουν.

Πορτογαλία - Ουαλία 2-0

Σκόρερς: 50' Κριστιάνο Ρονάλντο, 53' Νανί

Γήπεδο: "Stade de Lyon", Λιόν

Διαιτητής: Γιόνας Έρικσον (Σουηδία)

Με το μυαλό στην άμυνα Πορτογαλοι και Ουαλοί, έτσι στο πρώτο ημίχρονο του ημιτελικού κανείς τους δεν δημιούργησε σπουδαία ευκαιρία για γκολ.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ζήτησε πέναλτι στο 10' για... κεφαλοκλείδωμα του Τζέιμς Κόλινς, από τον οποίο ξέφυγε μία φορά, αλλά η κεφαλιά του στο 44' ήταν άστοχη από την σέντρα του Ζοάο Μάριο, ο οποίος είχε ένα άστοχο σουτ στο 16'.

Αυτές ήταν οι καλές πορτογαλικές στιγμές, ενώ η Ουαλία επιθετικά φάνηκε μόνο για ένα 5άλεπτο, από το 19' μέχρι το 23', με δύο σουτ του Γκάρεθ Μπέιλ και ενδιάμεσα μία σέντρα του που δεν πρόλαβε να εκμεταλλευτεί με προβολή ο Άντι Κινγκ.

Άλλο ματς στο πρώτο ημίχρονο, με την Πορτογαλία να πετυχαίνει δύο γρήγορα γκολ με πρωταγωνιστή στον αρχηγό, Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 50' και από προσπάθειά του ο Νανί έκανε το 2-0 στο 53'.

Στο 50' λοιπόν ο Νανί εκτέλεσε το κόρνερ με πάσα στον Ραφαέλ Γκερέιρο, ο οποίος άμεσα έκανε εξαιρετική σέντρα, ο Ρονάλντο έκανε τρομερό άλμα και με φοβερή "καρφωτή" έκανε το 1-0, πετυχαίνοντας ιστορικό γκολ.

Τρία λεπτά αργότερα ο CR7 έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Νανί μπήκε στην πορεία της μπάλα με προβολή την έστειλε στα δίχτυα του Χένεσεϊ για το 2-0.

A view of the action between Portugal and Wales during their UEFA Euro 2016 Semi-final match GETTY IMAGES

Στο 63' εκτέλεσε φάουλ ο Κριστιάνο Ρονάλντο, μετά από πολύ καιρό η εκτέλεση ήταν καλή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Νέα σπουδαία ευκαιρία έχασε ο Ζοάο Μάριο στο 65' και ο Ντανίλο Περέιρα στο 78', με την Πορτογαλία να φτάνει πιο κοντά στο τρίτο γκολ από ότι η Ουαλία στο να μειώσει.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Σέντρικ, Μπρούνο Άλβες, Ζοζέ Φόντε, Ραφαέλ Γκερέιρο, Ντανίλο Περέιρα, Ζοάο Μάριο, Άντριεν Σίλβα (79' Ζοάο Μοουτίνιο), Ρενάτο Σάντσες (74' Αντρέ Γκόμες), Νανί (86' Κουαρέσμα), Κριστιάνο Ρονάλντο.

ΟΥΑΛΙΑ (5-3-2): Χένεσεϊ, Γκάντερ, Τσέστερ, Κόλινς (66' Τζόναθαν Γουίλιαμς), Άσλεϊ Γουίλιαμς, Νιλ Τέιλορ, Λέντλεϊ (58' Βόουκς), Τζο Άλεν, Άντι Κινγκ, Μπέιλ, Ρόμπσον-Κάνου (63' Τσερτς).

Special offers από τα footshirts. Πάνω από 90 σχέδια σε σούπερ τιμή!

Πορτογαλία - Ουαλία 2-0 (highlights)

Πορτογαλία - Ουαλία 2-0 (goals)