EURO

Στο Δουβλίνο θα κριθεί η πρόκριση, 1-1 η Βοσνία με την Ιρλανδία

Δεν έβγαλε νικητή η αναμέτρηση της Βοσνίας με την Ιρλανδία στη Ζένιτσα μετά το τελικό 1-1 των δύο ομάδων και σε τρία βράδια η πρόκριση για το Euro 2016 θα περάσει από τη ρεβάνς του Δουβλίνου.

Η Βοσνία υποδέχθηκε την Ιρλανδία στο "Bilino Polje", για το πρώτο ματς των δύο ομάδων με φόντο την πρόκριση στα τελικά του Euro 2016, στα γήπεδα της Γαλλίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο (60% - 40% κατοχή μπάλας), αλλά μοναδική καλή στιγμή αυτή με τον Ιμπίσεβιτς στο 22', καθώς οι φιλοξενούμενοι έδωσαν βάρος στην ανασταλτική τους λειτουργία θέλοντας να κλείσουν τους διαδρόμους προς την περιοχή του Ράντολφ.

Στην επανάληψη η ομίχλη στην Ζένιτσα εμπόδισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, με τους Ιρλανδούς να ισορροπούν το παιχνίδι και μάλιστα να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ στο 81ο λεπτό, όταν ο Μπρέιντι με το αριστερό νίκησε τον Μπέγκοβιτς για το 0-1.

Η ομίχλη στο "Bilino Polje"

Η απάντηση των Βόσνιων ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα, με τον Τζέκο να ισοφαρίζει σε 1-1. Όγδοο τέρμα σε 8 ματς της προκριματικής φάσης για τον στράικερ της Ρόμα και 45 συνολικά με την Εθνική του ομάδα.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την λήξη και πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε τρία βράδια στο Δουβλίνο, όπου θα κριθεί το εισιτήριο της πρόκρισης στα τελικά της διοργάνωσης.

Ο Μπρέιντι νικά τον Μπέγκοβιτς για το 0-1 στο 81'

Ο Τζέκο ισοφαρίζει στο 85' για το τελικό 1-1

ΒΟΣΝΙΑ: Μπέγκοβιτς, Μούιτζα (51' Βράνιες), Σούνιτς, Σπάχιτς, Ζουκάνοβιτς, Τσότσαλιτς, Πιάνιτς, Βίστσα, Λούλιτς, Ιμπίσεβιτς, Τζέκο.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Ράντολφ, Κόουλμαν, Κίογκ, Κλαρκ, Γουόρντ, Μακάρθι, Γουίλαν, Χέντρικ, Μπρέιντι, Χούλαχαν, Μέρφι.

Τα πρώτα ματς των μπαράζ:

Πέμπτη

Νορβηγία - Ουγγαρία 0-1(26' Κλάινχαϊσλερ)

Παρασκευή

Βοσνία - Ιρλανδία 1-1 (85' Τζέκο / 81' Μπρέιντι)

Βόρειος Ιρλανδία

*** οι ομάδες με τα αστεράκια είναι οι 4 ισχυρές των μπαράζ και φυσικά μπορεί να αποκλειστούν από τις 4 ανίσχυρες

**** η Τσεχία μπορεί να ανέβει στο 2ο και η Τουρκία μπορεί να ανέβει στο 3ο

***** η κλήρωση για τους ομίλους στα τελικά του Euro 2016 θα διεξαχθεί στις 12 Δεκεμβρίου στο Παρίσι