EURO

"Ζωντανή" η Κύπρος για τα μπαράζ, στα τελικά Ιταλία, Βέλγιο και Ουαλία

Η Κύπρος νίκησε εκτός έδρας το Ισραήλ με 2-1 και και θα τα παίξει όλα για όλα με τη Βοσνία την Τρίτη (13/10) στο ΓΣΠ για την πρόκριση στα μπαράζ! Πέρασαν στα τελικά του Euro 2016 οι Ιταλία, Βέλγιο και Ουαλία (vds)

Την πρόκριση τους στο τελικά του Euro 2016 πανηγύρισαν Βέλγιο και Ουαλία. Οι "κόκκινοι διάβολοι" πέρασαν άνετα από το "Estadi Nacional", κερδίζοντας με 4-1 την Ανδόρα. Ναϊνγκολάν (19'), Ντε Μπράινε (42'), Αζάρ (56' πεν.) και Ντεπουάτρ (64') οι σκόρερ των νικητών (είχαν και χαμένο πέναλτι με τον Αζάρ στο 78'), ενώ για τους γηπεδούχους είχε μειώσει προσωρινά ο Λίμα (51' πεν.).

Χαμός την τελευταία αγωνιστική, πώς τερματίζει 3η η Κύπρος

Στα γήπεδα της Γαλλίας θα βρεθεί και η Ουαλία, παρά την ήττα της με σκορ 2-0 (71' Τζούριτς, 90' Ιμπίσεβιτς) από την Βοσνία και αυτό διότι η Κύπρος πέρασε θριαμβευτικά από το "Teddy Stadium" νικώντας με 2-1 το Ισραήλ! Αποτέλεσμα με το οποίο οι Κύπριοι κρατούν ακέραιες τις ελπίδες τους για την 3η θέση. Την τελευταία αγωνιστική υποδέχονται την Βοσνία και το Ισραήλ πάει στο Βέλγιο. Εφόσον η Κύπρος κερδίσει την Βοσνία και το Ισραήλ δεν πάρει τρεις βαθμούς κόντρα στο Βέλγιο, τότε η Κύπρος είναι αυτή που κατακτά την 3η θέση στον όμιλο και την "ζαριά" στα μπαράζ!

Ο Ντόσα Τζούνιορ στο 58' άνοιξε το σκορ για τους Κύπριους και στο 76' ο Μπιτόν ισοφάρισε για τους Ισραηλινούς με "κεραυνό" εκτός περιοχής. Όμως ο Δημητρίου στο 80ο λεπτό νίκησε τον Μαρσιάνο μέσα από την περιοχή για το τελικό 1-2!

Δείτε τα γκολ από τον θρίαμβο της Κύπρου:

Στα γήπεδα της Γαλλίας και η Ιταλία

Η Ιταλία σφράγισε και μαθηματικά την πρόκριση της στα τελικά του Euro 2016, μετά την εκτός έδρας επικράτηση της επί του Αζερμπαϊτζάν με σκορ 3-1. Ο Έντερ στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την "Σκουάντρα Ατζούρα", με τον Ναζάροβ στο 31' να φέρνει το ματς στα ίσα για τους γηπεδούχους.

Ο Ελ Σαραουί δύο λεπτά πριν την εκπνοή του ημιχρόνου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Ιταλούς και στην επανάληψη ο Νταρμιάν σημείωσε το τελικό 1-3. Οι Αζέροι ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες το ματς, καθώς αποβλήθηκε ο Χουσεΐνοβ στο 88ο λεπτό.

Η Κροατία κέρδισε... περίπατο την Βουλγαρία με σκορ 3-0 (2' Πέρισιτς, 42' Ράκιτιτς, 81' Κάλινιτς) και παρέμεινε σε απόσταση βολής από την Νορβηγία. Όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική, όπου οι Σκανδιναβοί πάνε στην Ιταλία ενώ η Κροατία αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Μάλτα.

Νίκησε η Ολλανδία, "απάντησε" η Τουρκία

Στην Αστάνα, η Ολλανδία έμεινε ζωντανή, επικρατώντας με σκορ 2-1 του Καζακστάν. Ο Βαϊνάλντουμ έδωσε το προβάδισμα στους "οράνιε" στο 33ο λεπτό, με τον Σνάιντερ στο 50' να σημειώνει το δεύτερο τέρμα των φιλοξενούμενων. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τέρμα του Κουάτ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Όμως λίγη ώρα αργότερα η Τουρκία πέρασε νικηφόρα από την Πράγα κερδίζοντας την Τσεχία με 2-0 (62' πεν. Ινάν, 80' Τσαλχάνογλου), κρατώντας έτσι το προβάδισμα για την 3η θέση. Την τελευταία αγωνιστική η Ολλανδία υποδέχεται την Τσεχία και η Τουρκία την Ισλανδία.

Γκολ και θέαμα μέσω... αδιαφορίας

Αδιάφορο το ματς στο "Laugardalsvöllur" του Ρέικιαβικ, με την Ισλανδία να έχει ήδη περάσει στα τελικά της διοργάνωσης και η Λετονία να μην έχει ελπίδες για την τρίτη θέση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 έπειτα από τέρματα των Σίγκτορσον (5') και Σίγκουρτσον (27') και με αυτό το σκορ έκλεισε το πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης. Στην επανάληψη οι Λετονοί βρήκαν ισάριθμες απαντήσεις με τους Κάουνα (49') και Σαμπάλα (68') για το τελικό 2-2.

Αποτελέσματα και πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

Πέμπτη

Γεωργία - Γιβραλτάρ 4-0 (30' και 45' Βατσάτζε, 35' πέν. Οκριασβίλι, 87' Καζαϊσβίλι)

Ιρλανδία - Γερμανία 1-0 (70' Λονγκ)

Σκωτία - Πολωνία 2-2 (45' Ρίτσι, 62' Στίβεν Φλέτσερ / 3' και 94' Λεβαντόβσκι)

Ουγγαρία - Νήσοι Φερόε 2-1 (63' και 71' Μπόντε / 11' Γιάκομπσεν)

Β. Ιρλανδία - Ελλάδα 3-1 (35' και 58' Στίβεν Ντέιβις, 49' Μαγκένις / 86' Αραβίδης)

Ρουμανία - Φινλανδία 1-1 (91' Χόμπαν / 66' Ποχγιάνπαλο)

Αλβανία - Σερβία 0-2 (91' Κολάροβ, 94' Λιάιτς)

Πορτογαλία - Δανία 1-0 (66' Ζοάο Μοουτίνιο)

Παρασκευή

Σκόπια - Ουκρανία 0-2 (59' πέν. Σελεζνιόβ, 87' Κράβετς)

Σλοβακία - Λευκορωσία 0-1 (34' Ντράχουν)

Ισπανία - Λουξεμβούργο 4-0 (42' και 85' Καθόρλα, 62' και 80' Πάκο Αλκάθερ)

Αγγλία - Εσθονία 2-0 (45' Γουόλκοτ, 85' Στέρλινγκ)

Σλοβενία - Λιθουανία 1-1 (45'+1 πέν. Μπίρσα / 79' πέν. Νοβικόβας)

Ελβετία - Σαν Μαρίνο 7-0 (17' Λανγκ, 35' πέν. Γκιοκχάν Ινλέρ, 65' Μεχμέντι, 72' πέν. Τζουρού, 75' Κασάμι, 80' πέν. Εμπολό, 89' Ντερντιγιόκ)

Λίχτενσταϊν - Σουηδία 0-2 (18' Μπεργκ, 55' Ιμπραχίμοβιτς)

Μολδαβία - Ρωσία 1-2 (85' Τσεποτάρου / 58' Ιγκνασέβιτς, 78' Τζιούμπα)

Μαυροβούνιο - Αυστρία 2-3 (32' Βούτσινιτς, 64' Μπετσίρα / 55' Γιάνκο, 81' Αρναούτοβιτς, 92' Ζάμπιτσερ)

Σάββατο

Ισλανδία - Λετονία 2-2 (5' Σίγκτορσον, 27' Σίγκουρτσον / 49' Κάουνα, 68' Σαμπάλα)

Καζακστάν - Ολλανδία 1-2 (96' Κουάτ / 33' Βαϊνάλντουμ, 50' Σνάιντερ)

Αζερμπαϊτζάν - Ιταλία 1-3 (31' Ναζάροβ / 11' Έντερ, 43' Ελ Σαραουί, 65' Νταρμιάν)

Νορβηγία - Μάλτα 2-0 (19' Τετέι, 52' Σόντερλουντ)

Τσεχία - Τουρκία 0-2 (62' πεν. Ινάν, 80' Τσαλχάνογλου)

Ανδόρα - Βέλγιο 1-4 (51' πεν. Λίμα / 19' Ναϊνγκολάν, 42' Ντε Μπράινε, 56' πεν. Αζάρ, 64' Ντεπουάτρ)

Βοσνία - Ουαλία 2-0 (71' Τζούριτς, 90' Ιμπίσεβιτς)

Ισραήλ - Κύπρος 1-2 (76' Μπιτόν / 58' Ντόσα Τζούνιορ, 80' Δημητρίου)

Κροατία - Βουλγαρία 3-0 (2' Πέρισιτς, 42' Ράκιτιτς, 81' Κάλινιτς)

Οι συνθέσεις

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ:Αγκάγιεβ, Μεντβέντεβ, Χουσεΐνοβ, Σαντίγκοβ, Ντασνταμίροβ, Γκαράγεβ, Ισμαγίλοβ (91' Μιρζαμπέκοβ), Ισραφίλοβ (67' Σαντίγκοβ), Αμιρκουλίγεβ, Ναζάροβ, Γκουρμπάνοβ (74' Εράτ).

ΙΤΑΛΙΑ:Μπουφόν, Νταρμιάν, Μπονούτσι, Κιελίνι, Ντε Σίλιο, Βεράτι, Παρόλο, Καντρέβα (88' Μοντολίβο), Ελ Σαραουί (74' Φλορέντσι), Πελέ, Εντέρ (79' Τζιοβίνκο).

ΙΣΛΑΝΔΙΑ:Χάλντορσον, Σέβαρσον, Άρνασον (18' Ότεσεν), Σίγκουρντσον, Σκούλασον, Γκούντμουντσον, Σίγκουρντσον, Χάλφρεντσον, Μπιάρνασον, Σίγκτορσον, Φινμπόγκασον (65' Γκούντιονσεν).

ΛΕΤΟΝΙΑ:Βάνινς, Γκαμπόβς, Ντούμπρα, Γκορκς, Μακσιμένκο, Ζιουζίνς (85' Ικάουνιεκς), Ταράσοβς (77' Λάιζανς), Κάουνα, Βισνιάκοβς (65' Καρασάουσκας), Ράκελς, Σαμπάλα.

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ:Ποκατίλοβ, Ένγκελ, Μαλί, Σμακόβ, Λογκβινένκο, Σουγιουμπάγεβ, Κονισμπάγεβ, Κουάτ, Ισλαμχάν (16' Γκετερίεβ), Ντοσμαγκαμπέτοβ (81' Νουργκαλίεβ), Σχετκίν (63' Κχιζνιτσένκο).

ΟΛΛΑΝΔΙΑ:Κρουλ (81' Ζόετ), Τέτε, Μπρούμα, Φαν Ντάικ, Ρίντεβαλντ, Βαϊνάλντουμ, Μπλιντ, Σνάιντερ (80' Αφελάι), Ντεπάι, Χούντελααρ (87' Φαν Πέρσι), Ελ-Γκαζί.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Νίλαντ, Ελαμπντελαουί, Χόβλαντ, Φόρεν, Αλεεσάμι, Σκιέλμπρεντ (53' Όντεγκααρντ), Τετέι, Γιόχανσεν, Μπεργκέτ (84' Μπερίσα), Χένρικσεν, Σόντερλουντ (77' Κινγκ).

ΜΑΛΤΑ: Χογκ, Μποργκ (83' Καμιλέρι), Μάσκατ Α. (56' Ζεράφα), Μάσκατ Ρ., Φάιλα, Φένεχ, Μάσκατ Ζ., Άγκιους, Μπρίφα, Εφιόνγκ, Σκέμπρι (81' Κρίστενσεν).

ΑΝΔΟΡΑ: Πολ, Νοκολάς, Σονέχε (62' Ροντρίγκες), Ιλντεφόν, Λίμα, Γιοβέρα, Γκαρσία, Ρούμπιο, Ρεμπές, Βιέιρα (85' Πέπε), Μορέιρα (73' Ριέρα), Σάντσες.

ΒΕΛΓΙΟ:Μινιολέ, Αλντερβέιρελντ, Βερτόγκεν, Μενιέ (81' Καβάντα), Λουκάκου, Βίτσελ, Ντε Μπράινε, Αζάρ (79' Μπακάλι), Μέρτενς (72' Τσαντλί), Ναϊνγκολάν, Ντεπουάτρ.

ΒΟΣΝΙΑ:Μπέγκοβιτς, Σπάχιτς (46' Τσότσαλιτς), Σούνιτς, Λούλιτς, Ζουκάνοβιτς, Πιάνιτς, Μούτζα, Βίσκα (61' Τζούριτς), Χατζίτς (89' Μπίτσακτσιτς), Σαλίχοβιτς, Ιμπίσεβιτς.

ΟΥΑΛΙΑ:Χένεσι, Γκάντερ, Τέιλορ, Ρίτσαρντς, Ντέιβιτς, Γουίλιαμς, Άλεν, Ράμσεϊ, Μπέιλ, Λέντλεϊ (75' Έντουαρντς), Ρόμπσον-Κανού (85' Τσερτς).

ΚΡΟΑΤΙΑ:Σούμπασιτς, Τσόρλουκα, Σρνα, Βίντα, Πέρισιτς, Ράκιτιτς, Μόντριτς (46' Μπάντελι), Κόβασιτς, Πίβαριτς, Πιάτσα (60' Κοπ), Κάλινιτς (86' Κράμαριτς).

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ:Μίτρεφ, Ποπόφ Α., Αλεξάντροφ, Τερζίεφ (46' Ιβανόφ), Μιλάνοφ, Ποπόφ (71' Αλεκσάντροφ), Στάβτσεφ, Νεντέλεφ (46' Μιλάνοφ), Ζλατίνσκι, Ράνγκελοφ.

ΤΣΕΧΙΑ:Βάτσλικ, Καντεράμπεκ, Προτσάτζκα, Σούτσι, Νόβακ, Ντοκάλ (78' Πετρζέλα), Κρέτσι (54' Σκάλακ), Παβέλκα, Νταρίντα, Σουράλ (67' Σκόντα), Λαφάτα.

ΤΟΥΡΚΙΑ:Μπαμπακάν, Οζμπαϊρακλί, Μπαλτά, Αζίζ, Τσαλχάνογλου, Ινάν, Τουράν (86' Τερέ), Οζιακούπ (88' Τοπάλ), Τουφάν, Ερκίν, Τοσούν (64' Σεν).

ΙΣΡΑΗΛ:Μαρσιάνο, Ντάσα (54' Ντγκάνι), Μπεν Χαΐμ Ι, Μπεν Χαρούς (71' Μέλικσον), Τιμπί, Μπίτον, Ζάχαβι, Καγιάλ, Βερμούτ (65' Χεμέντ), Νταμπούρ, Μπεν Χαΐμ ΙΙ.

ΚΥΠΡΟΣ:Γεωργαλίδης, Ντόσα Ζούνιορ, Δημητρίου, Αντωνιάδης, Λαΐφης, Μακρίδης (84' Οικονομίδης), Εφραίμ (86' Μερκής), Νικολάου, Λαμπάν, Μυτίδης, Μακρής (46' Χαραλάμπους Ι.).

5. Αρμενία 2 (5-11) [7 ματς]

*η Σερβία έχασε 0-3 στα χαρτιά το ματς με την Αλβανία και της αφαιρέθηκαν 3 βαθμοί