EURO

Πρόκριση η Γαλλία, με Γκριεζμάν για φίλημα

Η Ιρλανδία προηγήθηκε στο 2ο λεπτό με πέναλτι, αλλά η Γαλλία με 2 γκολ του Γκριεζμάν σε ένα τρίλεπτο έκανε ανατροπή (2-1) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro 2016 που περιμένει Αγγλία ή Ισλανδία (videos)

Η Γαλλία νίκησε με 2-1 την Ιρλανδία στη Λιόν και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro 2016, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού, Αγγλία - Ισλανδία (Δευτέρα 27/6 στις 22:00).

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Αντουάν Γκριεζμάν, καθώς πέτυχε και τα δύο γαλλικά γκολ και μάλιστα μέσα σε ένα τρίλεπτο, καθώς ισοφάρισε στο 58' και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 61'.

Η Ιρλανδία άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Μπρέιντι, με τους Γάλλους σε 4 ματς στην διοργάνωση να έχουν δεχτεί 2 γκολ και αμφότερα είναι με πέναλτι (στην πρεμιέρα με Ρουμανία το πρώτο).

Κακή η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο 46' έκανε την αλλαγή που άλλαξε το ματς. Πέρασε ο Κομάν αντί του Καντέ, ο Πογκμπά πήγε πιο πίσω (δίπλα σε Ματουιντι) και ο Γκριεζμάν πέρασε 10άρι, πίσω από τον Ζιρού. Η συνεργασία τους ήταν άψογη και ο άσος της Ατλέτικο έτσι πέτυχε δύο γκολ και κέρδισε μία αποβολή, στέλνοντας ουσιαστικά τη Γαλλία στους "8".

Γαλλία - Ιρλανδία 2-1

Σκόρερς: 58' και 61' Γκριεζμάν / 2' πέν. Μπρέιντι

Γήπεδο: "Stade de Lyon", Λιόν

Διαιτητής: Νικόλα Ριτσόλι (Ιταλία)

Ούτε ο πιο αισιόδοξος Ιρλανδός φίλαθλος ίσως να μην περίμενε η ομάδα του να ανοίξει το σκορ κόντρα στην Γαλλία μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Ρόμπι Μπρέιντ με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0 για την Ιρλανδία, με Πολ Πογκμπά να έχει κάνει την παράβαση, ανατρέποντας στην περιοχή τον Σέιν Λονγκ.

Αυτό μάλιστα ήταν το δεύτερο πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των τελικών του Euro, με το πιο γρήγορο να είναι αυτό του Ρώσου, Ντμίτρι Κιριτσένκο, κόντρα στην Ελλάδα το 2004.

Οι Γάλλοι έχασαν την ψυχραιμία τους, έχασαν 2-3 ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, άλλα σε καμία αυτό αυτές δεν ανησύχησε ο Ράντολφ και μάλιστα πιο κοντά έφτασαν οι Ιρλανδοί στο δεύτερο γκολ, παρά οι Γάλλοι στο πρώτο 45άλεπτο στην ισοφάριση, με τον Λορίς στο 21' να αποκρούει το πλασέ του Μέρφι.

Ο Εν'Γκολό Καντέ είχε δεχτεί κίτρινη κάρτα από νωρίς (χάνει το επόμενο ματς) και στο 46' ο Ντιντιέ Ντεσάμπ τον αντικατέστησε με τον Κομάν, κάνοντας την Γαλλία πιο επιθετική, με τον Πογκμπά να γυρίζει πίσω μαζί με Ματουιντί και τον Γκριεζμάν να περνά 10άρι (εξτρέμς Κομάν και Παγέτ).

Η πρώτη καλή στιγμή για τους διοργανωτές στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 48', όταν από φάουλ του Παγέτ ο Πογκμπά πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Κοσιελνί την δεύτερη, αστοχόντας μέσα από την μικρή περιοχή.

Το σουτ του Παγέτ στο 52' ήταν άστοχο και αυτό του Ματουιντί στο 56' απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Ράντολφ, αλλά στο 58' δεν κατάφερε να σταματήσει την κεφαλιά του Γκριεζμάν και ο άσος της Ατλέτικο ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Παγέτ έδωσε δεξιά στον Μπακαρί Σανιά και αυτός έκανε την σέντρα στο ύψος του πέναλτι. Αναφέραμε νωρίτερα πως Γκριεζμάν έπαιζε πλέον 10άρι, πίσω από τον Ζιρού δηλαδή και πίσω αυτόν πήρε την εξαιρετική κεφαλιά για να σκοράρει για δεύτερη φορά στην διοργάνωση.

Μόλις 3 λεπτά αργότερα ο Γκριεζμάν σκόραρε ξανά, ολοκληρώνοντας την γαλλική ανατροπή στο 61'. Νίκησε τον Ράντολφ με αριστερό σουτ στο τετ-α-τετ, στο οποίο τον έβγαλε ο Ολιβιέ Ζιρού με εξαιρετική κεφαλιά πάσα από την σέντρα του Ραμί.

Ξανά από άψογη συνεργασία με τον Ζιρού ο Γκριεζμάν έφυγε μόνος του προς την περιοχή και ο Σέιν Ντάφι πρόλαβε και τον ανέτρεψε πριν μπει σε αυτή, αλλά φυσικά για το φάουλ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ο Αντρέ-Πιερ Ζινιάκ πήρε την θέση του Ζιρού στο 73', στο 76' τον σταμάτησε ο Ράντολφ και στο 77' ο άσος της Τίγκρες είχε δοκάρι, ενώ και ο Γκριεζμάν έχασε ευκαιρία να κάνει χατ-τρικ.

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Σανιά, Ραμί, Κοσιελνί, Εβρά, Καντέ (46' Κομάν) (93' Μουσά Σισοκό), Ματουιντί, Πογκμπά, Γκριεζμάν, Παγέτ, Ζιρού (73' Ζινιάκ).

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Ράντολφ, Κόουλμαν, Κέοχ, Ντάφι, Γουόρντ, ΜακΚάρθι (72' Χούλαχαν), Χέντρικ, Μπρέιντι, ΜακΚλιν (69' Ο'Σέι), Μέρφι (65' Γουόλτερς), Λονγκ.