EURO

Μοιραίος Ρονάλντο, χωρίς νίκη η Πορτογαλία

Η Πορτογαλία παραμένει χωρίς νίκη στο Euro 2016, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ με την Αυστρία. Μοιραίος ο Κριστιάνο Ρονάλντο που έχασε πέναλτι στο 79' (videos)

Πορτογαλία και Αυστρία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο Παρίσι, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να είναι μοιραίος, καθώς κέρδισε πέναλτι και το έχασε στο 79'!

Τον άσο της Ρεάλ "γκρέμισε" στην περιοχή ο Χίντερεγκερ, ανέλαβε φυσικά την εκτέλεση και η μπάλα χτύπησε στην ρίζα του δοκαριού του Άλμερ.

Όπως και στην πρεμιέρα με την Ισλανδία (1-1) η Πορτογαλία ήταν καλύτερη, αλλά δε νίκησε, ενώ ο Ρονάλντο δεν κατάφερε και πάλι να γίνει ο πρώτος που σκοράρει σε 4 διαφορετικά Euro.

Και ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς κυνηγά αυτό το ρεκόρ και μετά από από δύο αγωνιστικές έχει αποτύχει, ενώ ο CR7 ήταν ο μοιραίος σε ένα ιστορικό ματς για αυτόν, καθώς ήταν η 128η συμμετοχή του με την εθνική Πορτογαλίας, σπάζοντας το ρεκόρ που είχε ο Λουίς Φίγκο.

Αυτό ήταν το δεύτερο 0-0 στο Euro 2016 και εσείς μπορείτε στο πανόραμα να δείτε τα πάντα, κάνοντας κλικ ΕΔΩ.

Πορτογαλία - Αυστρία 0-0

Γήπεδο: "Parc des Princes", Παρίσι

Διαιτητής: Νικόλα Ριτσόλι (Ιταλία)

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Χάρνικ βρέθηκε αμαρκάριστος στην μικρή περιοχή της Πορτογαλίας, αλλά αστόχησε σε κοντινή κεφαλιά, ενώ η πρώτη καλή ευκαιρία για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος χάθηκε από τον Νανί, τον οποίο στο τετ-α-τετ σταμάτησε με το πόδι ο Άλμερ, για να ακολουθήσει άστοχο σουτ του Βιεϊρίνια.

Το νέο απόκτημα της Ντόρτμουντ από την Λοριάν, ο αριστερός μπακ, Ραφαέλ Γκερέιρο, έκανε εξαιρετικά το "ένα-δύο" με τον Νανί και την πάσα στον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος από κοντά αστόχησε σε αριστερό πλασέ.

Στο 29' είχε δοκάρι ο Νανί σε κοντινή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κουαρέσμα, ο Ρονάλντο έκανε κακό σουτ στην κίνηση στο 38' από την κεφαλιά-πάσα του και πάλι από τον Κουαρέσμα (στην αγκαλιά του Άλμερ η μπάλα), ενώ στο 41' ο Αλάμπα αιφνιδίασε τον Ρουί Πατρίσιο με εκτέλεση φάουλ από πολύ πλάγια, αλλά έδιωξε ο Βιεϊρίνια σχεδόν πάνω στην γραμμή.

Και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αυστριακή ευκαιρία, με τον Ρουί Πατρίσιο να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση σε μακρινό σουτ του Ίλσανκερ, για να ακολουθήσει "μάχη" του Κριστιάνο Ρονάλντο με τον Ρόμπερτ Άλμερ.

Το δυνατό μακρινό αριστερό σουτ του CR7 απέκρουσε ο ο τερματοφύλακας της Αούστρια Βιέννης στο 55' και τον σταμάτησε και ένα λεπτό αργότερα σε κοντινή κεφαλιά, ενώ άστοχο ήταν το φάουλ που εκτέλεσε ο άσος της Ρεάλ στο 65'.

Στο 78ο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο κέρδισε πέναλτι από τον Χίντερεγκερ που τον "γκρέμισε" στην περιοχή, το εκτέλεσε ο ίδιος, ο Άλμερ έπεσε στην αντίθεση γωνία, αλλά Ρονάλντο αστόχησε, με την μπάλα να χτυπά στην ρίζα του δεξιού δοκαριού!

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρουί Πατρίσιο, Βιειρίνια, Πέπε, Ρικάρντο Καρβάλιο, Ραφαέλ Γκερέιρο, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Ζοάο Μοουτίνιο, Κουαρέσμα (71' Ζοάο Μάριο), Αντρέ Γκόμες (83' Έντερ), Νανί (89' Ράφα Σίλβα), Κριστιάνο Ρονάλντο.

ΑΥΣΤΡΙΑ: Άλμερ, Κλάιν, Πρεντλ, Χίντερεγκερ, Φουχς, Ίλσανκερ (87' Βίμερ), Μπάουμγκαρτλινγκερ, Αλάμπα (65' Σεφπ), Χάρνικ, Αρναούτοβιτς, Ζάμπιτσερ (85' Χίντερσερ).