EURO

Η Κροατία έστειλε την Ισπανία πάνω στην Ιταλία

Η Κροατία με ανατροπή νίκησε 2-1 την Ισπανία και κατέκτησε την κορυφή του Group D, έτσι η "Furia Roja" θα παίξει με την Ιταλία στους "16" του Euro 2016 (videos)

Έκανε την μεγάλη έκπληξη η Κροατία, καθώς νίκησε με 2-1 την Ισπανία και κατέκτησε την κορυφή του Group D. Αυτό σημαίνει πως αποφεύγει την Ιταλία, με την οποία στους "16" του Euro θα παίξει η Ισπανία!

Η "Furia Roja" προηγήθηκε με το τρίτο γκολ του Μοράτα στην διοργάνωση, ο Κάλινιτς απάντησε με γκολάρα και ο Σέρχιο Ράμος έχασε πέναλτι, με τον Σούμπασιτς για την ακρίβεια να αποκρούει. Στο 87' ήρθε η τιμωρία, με τον Πέρισιτς να ολοκληρώνει την ανατροπή και τους Κροάτες να κατακτούν την κορυφή.

Αυτή είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της Ισπανίας σε τελικά Euro που χάνει ενώ έχει προηγηθεί, ήταν η πρώτη ήττα τους μετά από 12 χρόνια (δεν είχαν ήττα 2008 και 2012 / 14 ματς με 11 νίκες και 3 ισοπαλίες μέχρι την σημερινή ήττα) ενώ δέχτηκαν γκολ έπειτα από 7 σερί ματς που κράτησαν το "μηδέν". Τελευταίο γκολ που είχαν δεχτεί ήταν αυτό του Αντόνιο Ντι Νατάλε στην πρεμιέρα του Euro 2012 (1-1 με Ιταλία). Διαβάστε αναλυτικά τα ζευγάρια που έχουν διαμορφωθεί και τις διασταυρώσεις ΕΔΩ.

Διαιτητής: Μπιόρν Κάιπερς (Ολλανδία)

Ο Άλβαρο Μοράτα είχε πετύχει δύο γκολ στην Τουρκία και στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης με την Κροατία άνοιξε το σκορ με το 3ο του τέρμα στην διοργάνωση.

Ο επιθετικός της Ρεάλ (επέστρεψε από την Γιουβέντους) έκανε το 1-0 για την "Furia Roja" πλασάροντας σε κενό τέρμα, έπειτα από ασίστ του Σεσκ Φάμπρεγας, τον οποίο βρήκε στην περιοχή ο Νταβίντ Σίλβα με καταπληκτική μπαλιά.

Αφού απείλησε ο Νολίτο στο 9' και ο Ντε Χέα απέκρουσε το σουτ του Κάλινιτς στο 12', η Κροατία έχασε μία σπάνια ευκαιρία στο 14', όταν από το "σκαφτό" πλασέ του Ράκιτιτς η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, εν συνεχεία στο δεξί και μετά στο σώμα του Πικέ που ήταν πάνω στην γραμμή!

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου η Κροατία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1, με ένα εντυπωσιακό γκολ του Νίκολα Κάλινιτς με... κάτι σαν "τακουνάκι" από την μικρή περιοχή, έπειτα από την σέντρα του Ίβαν Πέρισιτς.

Μετά τις χαμένες ευκαιρίες των Πιάτσα και Σέρχιο Ραμος, η Ισπανία κέρδισε πέναλτι (αμφισβητούμενο), με τον Σέρχιο Ράμος να εκτελεί στο 72' και τον Σούμπασιτς να αποκρούει! Θα μπορούσε πάντως ο διαιτητής να δώσει επανάληψη, καθώς και ο Σούμπασιτς βγήκε μπροστά, ενώ και δύο συμπαίκτες του μπήκαν νωρίτερα στην περιοχή. Ίσως δεν το έκανε διότι δεν ήταν σίγουρος για τον καταλογισμό του πέναλτι.

Αφού λοιπόν δεν προηγήθηκε ξανά με το πέναλτι του Ράμος η Ισπανία, στο 87' ήρθε η τιμωρία, με τον Ίβαν Ράκιτιτς να ολοκληρώνει ιδανικά αντεπίθεση με αριστερό σουτ και ολοκληρώνει την ανατροπή για την Κροατία! 2-1 και οι Κροάτες κατακτούν την κορυφή, έτσι απέφυγαν την Ιταλία, με την οποία στους "16" παίζει η Ισπανία!

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Σρνα, Τσόρλουκα, Γέντβα, Βρσάλκο, Ρογκ (82' Κόβατσιτς), Μπάντελ, Ράκιτιτς, Πέρισιτς, Πιάτσα, Κάλινιτς.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ντε Χέα, Χουάνφραν, Πικέ, Σέρχιο Ράμος, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Φάμπρεγας (84' Τιάγκο Αλκάνταρα), Ινιέστα, Νταβίντ Σίλβα, Νολίτο (60' Μπρούνο Σοριάνο), Μοράτα (67' Αντούριθ).

*χαμένο πέναλτι 74' Ράμος (απόκρουση Σούμπασιτς)

Κροατία - Ισπανία 2-1 (highlights)

Κροατία - Ισπανία 2-1 (goals)