EURO

Εντυπωσιακή νίκη-πρόκριση για το Βέλγιο

Παρά τις πολλές επεμβάσεις του Γκάμπορ Κίραϊ, η Ουγγαρία ηττήθηκε με 0-4 από το Βέλγιο, το οποίο προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro 2016, όπου θα αντιμετωπίσει την Ουαλία (videos)

Το Βέλγιο νίκησε με 4-0 την Ουγγαρία στην Τουλούζη και με εντυπωσιακό τρόπο προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro 2016, όπου θα αντιμετωπίσει την Ουαλία την Παρασκευή (1/7) στις 22:00.

Οι Μαγυάροι δεν έκαναν κακή εμφάνιση, αλλά βέβαια μέχρι και 10 λεπτά πριν το τέλος είχαν ελπίδες πρόκρισης λόγω των επεμβάσεων του 41άχρονου τερματοφύλακα, Γκάμπορ Κίραϊ.

Οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ με την κεφαλιά του Τόμπι Αλντερβάιρελντ και το ματς "καθάρισε" ο εξαιρετικός, Εντέν Αζάρ, με ασίστ στον Μισί Μπατσουαγί στο 78' και γκολάρα στο 80', ενώ το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο στις καθυστερήσεις.

Ουγγαρία - Βέλγιο 0-4

Σκόρερς: 10' Αλντερβάιρελντ, 78' Μπατσουαγί, 80' Αζάρ, 91' Καράσκο

Γήπεδο: "Stadium de Toulouse", Τουλούζ

Διαιτητής: Μίλοραντ Μάζιτς (Σερβία)

Ο Ρομελού Λουκακού απείλησε την εστία του Γκάμπορ Κίραϊ στο 6ο λεπτό και τελικά αυτή παραβιάστηκε στο 10ο, με τον Τόμπι Αλντερβάιρελντ να ανοίγει το σκορ για τους Βέλγους.

Ο αμυντικός της Τότεναμ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ουγγαρίας με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κέβιν Ντε Μπράινε.

Στο 15' ο Κίραϊ απέκρουσε με το πόδι το σουτ του Κέβιν Ντε Μπράινε, ενώ στο 35' ο μέσος της Μάντσεστερ Σίτι εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και ο έμπειρος Ούγγρος απέκρουσε εντυπωσιακά, για να χτυπήσει εν συνεχεία η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του και να περάσει κόρνερ.

Η Ουγγαρία είχε δύο καλές ευκαιρίες σε μακρινά σουτ των Λόβρεντσιτς και Τζούτζακ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (39' και 41'), ενώ ο Κίραϊ έκανε μία ακόμη καλή σπουδαία επέμβαση, αυτήν την φορά σε κοντινό πλασέ του Μέρτενς στο 42'.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία ακόμη απόκρουση του Κίραϊ, αυτήν την φορά σε προσπάθεια του Αζάρ, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την Ουγγαρία να ανεβάζει την απόδοσή της.

Δύο καλές ευκαιρίες του Άνταμ Σάλαϊ ανησύχησαν τους Βέλγους, οι οποίοι αργότερα... καρδιοχτύπησαν. Στο 66' συγκεκριμένα ο Κουρτουά απέκρουσε μετά το σουτ του Πίντερ και κόντρα στον Αλντερβάιρελντ, ενώ στο 68' το διαγώνιο σουτ του Γιούχας πέρασε λίγο άουτ.

Στο 76' ο Μισί Μπατσουαγί πέρασε στο ματς αντί του Ρομελού Λουκακού και ο επιθετικός της Μαρσέιγ στην πρώτη του επαφή με την μπάλα "καθάρισε" την πρόκριση, καθώς στο 78' σκόραρε από ασίστ του Αζάρ για το δεύτερο βελγικό γκολ.

Μόλις δύο λεπτά μετά την ασίστ του, ο Εντέν Αζάρ χρίστηκε σκόρερ. Πήρε την μπάλα από τον Ντε Μπράινε και από αριστερά έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια, κινήθηκε κεντρικά και από το ύψος της περιοχής με τρομερό σουτ έκανε το 0-3 με ένα πανέμορφο γκολ (χαμηλά στην απέναντι γωνία η μπάλα).

Μετά τον Μισί Μπατσουαγί σκόραρε και μία ακόμη αλλαγή του Μάρκ Βίλμοτς, με τον Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο να διαμορφώνει το τελικό 0-4, νικώντας στο τετ-α-τετ τον Κίραϊ, έπειτα από την πάσα του Ρατζά Ναϊνγκολάν.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Κίραϊ, Κάνταρ, Γκούζμιτς, Γιούχας (80' Μπέντε), Λανγκ, Νάγκι, Γκέρα (46' Έλεκ), Πίντερ (75' Νίκολιτς), Λόβρεντσιτς, Τζούτζακ, Σάλαϊ.

ΒΕΛΓΙΟ: Κουρτουά, Μενιέ, Αλντερβάιρελντ, Βερμάλεν, Βερτόνχεν, Ναϊνγκολάν, Βιτσέλ, Ντε Μπράινε, Μέρτενς (70' Καράσκο), Αζάρ (81' Φελαϊνί), Λουκακού (76' Μπατσουαγί).