EURO

Απογοητευτική η Ουκρανία, ιστορική νίκη η Β.Ιρλανδία

Η Βόρειος Ιρλανδία πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ στην ιστορία της σε τελικά του Euro με τους ΜακΌλεϊ και ΜακΓκιν και νίκησε 2-0 την Ουκρανία, η οποία έκανε πολύ κακή εμφάνιση και αργότερα αποκλέιστηκε! (video)

Ιστορική νίκη για την Βόρειο Ιρλανδία στην 2η αγωνιστική του Euro 2016, καθώς επικράτησε με 2-0 της Ουκρανίας, πετυχαίνοντας τα πρώτα της γκολ στην ιστορία της στα τελικά της διοργάνωσης.

Ο αμυντικός της Γουέστ Μπρομ, Γκάρεθ ΜακΌλεϊ, άνοιξε το σκορ στο 49' και το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο μέσος της Αμπερντίν, Νάιαλ ΜακΓκιν στο 96'. Έξι ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων, καθώς υπήρχε και διακοπή λόγω χαλαζόπτωσης.

Η Βόρειος Ιρλανδία παίζει την τελευταία αγωνιστική με την Γερμανία και έχοντας 3 βαθμούς ελπίζει πως ακόμη και με ήττα μπορεί να περάσει ως η μία από τις καλύτερες τρίτες των 6 ομίλων, ενώ η Ουκρανία αργότερα έγινε η πρώτη ομάδα που αποκλείστηκε, λόγω του 0-0 στο Γερμανία - Πολωνία.

Ουκρανία - Β. Ιρλανδία 0-2

Σκόρερς: 49' ΜακΌλεϊ, 96' ΜακΓκιν

Γήπεδο: "Stade de Lyon", Λιόν

Διαιτητής: Πάβελ Κραλόβετς (Τσεχία)

Η Ουκρανία στην πρεμιέρα της κόντρα στην Γερμανία είχε κάνει εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, με την Βόρειο Ιρλανδία ήταν... απαράδεκτη στο πρώτο 45άλεπτο!

Ούτε μία καλή ευκαιρία δεν είχε ομάδα του Μιχάιλο Φομένκο, η οποία απλά ζήτησε πέναλτι σε χέρι του Καθκάρτ εντός περιοχής στο σουτ του Σιντορτσούκ, αλλά δεν υπήρχε πρόθεση.

Οι Βρετανοί από την άλλη είχαν φυσικά το μυαλό στην άμυνα, αλλά απείλησαν περισσότερο από τους αντιπάλους στο πρώτο ημίχρονο, με σπουδαία ευκαιρία αυτή του Γκρεγκ Κάθκαρτ, με την κεφαλιά του αμυντικού της Γουότφορντ να περνά λίγο άουτ (από κόρνερ του Τζέιμι Γουόρντ).

Η πρώτη ουκρανική ευκαιρία ήρθε στο 48', με την κεφαλιά του Ζελεζνιόβ στο πρώτο δοκάρι να περνά άουτ, έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Κονοπλιάνκα, αλλά ένα λεπτό αργότερα η Βόρειος Ιρλανδία άνοιξε το σκορ!

Το πρώτο γκολ στην ιστορία της χώρας σε τελική φάση Euro το πέτυχε ο κεντρικός αμυντικός της Γουέστ Μπρομ, Γκάρεθ ΜακΌλεϊ, με εξαιρετική κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Νόργουντ στο 49'.

Μετά την κεφαλιά του Σελεζνιόβ στο 51' και την εκτέλεση φάουλ του Κονοπλιάνκα στο 54' η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του ΜακΓκόβερν και εκεί που το ματς βρήκε ρυθμό ο Τσέχος διαιτητής, Πάβελ Κραλόβετς, το διέκοψε στο 58' λόγω χαλαζόπτωσης! Δύο-τρία λεπτά κράτησε η διακοπή.

Μέχρι και ήλιο έβγαλε εν συνεχεία στη Λιόν, αλλά μπάλα η Ουκρανία δεν έπαιξε. Δύο σουτ του Κοβαλένκο ήταν κακά, ο Ζίντσενκο με το που μπήκε στο ματς έπιασε κεφαλιά από κοντά, αλλά ξανά ο ΜακΓκόβερν μπλόκαρε, ενώ απέκρουσε το σουτ του Γιαρμόλενκο στο 89'.

Η Βόρειος Ιρλανδία έκανε καθυστέρηση με όποιο τρόπο μπορούσε και τελικά πήρε την ιστορική νίκη και μάλιστα με σκορ 2-0, καθώς σκόραρε και ο Νάιαλ ΜακΓκιν στο 96'!

ΟΥΚΡΑΝΙΑ: Πιάτοβ, Φεντέτσκι, Χατσερίντι, Ρακίτσκι, Σεβτσούκ, Σιντορτσούκ (76' Γκάρμας), Στεπανένκο, Κοβαλένκο (84' Ζίντσενκο), Γιαρμόλενκο, Κονοπλιάνκα, Σελεζνιόβ (72' Ζοζούλια).

Β. ΙΡΛΑΝΔΙΑ: ΜακΓκόβερν, Χιουζ, Κάθκαρτ, ΜακΌλεϊ, Τζόνι Έβανς, Στίβεν Ντέιβις, Κόρι Έβανς (93' ΜακΝερ), Νόργουντ, Γουόρντ (69' ΜακΓκιν), Ντάλας, Ουάσινγκτον (84' Μαγκένις).

Ουκρανία - Β. Ιρλανδία 0-2 (goals)