EURO

Ανατροπή με Βάρντι και Στάριτζ η Αγγλία

Ο Βάρντι απάντησε στον Μπέιλ και με γκολ του Στάριτζ στο 92' η Αγγλία έκανε ανατροπή και νίκησε 2-1 την Ουαλία, έτσι ανέβηκε στην κορυφή του Α' ομίλου (videos)

Το βρετανικό ντέρμπι είχε νικήτρια την Αγγλία, η οποία επικράτησε με 2-1 της Ουαλίας, κάνοντας μάλιστα ανατροπή για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελικά χάνοντας στο ημίχρονο (είχε 9 ισοπαλίες και δύο ήττες σε 11 ματς).

Με φάουλ του Γκάρεθ Μπέιλ, όπως και στην πρεμιέρα με την Σλοβακία, άνοιξαν το σκορ οι Ουαλοί, στην μοναδική τους τελική προσπάθεια στον στόχο στο πρώτο ημίχρονο και στο 46' ο Ρόι Χόντσον πέρασε στο ματς τους Βάρντι και Στέρλινγκ.

Ο πρώτος ισοφάρισε στο 56' σε ένα με κοντινό πλασέ μετά από αμυντική αδράνεια και περίπου με τον ίδιο τρόπο ο δεύτερος ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 92'. Θυμίζουμε πως στην πρεμιέρα η Αγγλία είχε δεχτεί την ισοφάριση στο 92' από την Ρωσία!

Αγγλία - Ουαλία 2-1

Σκόρερς: 56' Βάρντι, 92' Στάριτζ / 42' Μπέιλ

Γήπεδο: "Stade Bollaert-Delelis", Λανς

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)

Ο Ραχίμ Στέρλινγκ είναι πιο γρήγορος από τον Τζέιμι Βάρντι, αλλά σίγουρα δεν έχει την τελική προσπάθεια του άσου της Λέστερ, έτσι στο 7ο λεπτό έχασε σπουδαία ευκαιρία, αστοχόντας από κοντά, έπειτα από φανταστική μπαλιά του Άνταμ Λαλάνα.

Από εκτέλεση φάουλ του Γουέιν Ρούνεϊ, ο Γκάρι Κέιχιλ πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Χένεσεϊ στο 26' και τους Άγγλους να μην απειλούν ξανά στο πρώτο ημίχρονο.

Στα αποδυτήρια μάλιστα πήγαν όντας πίσω στο σκορ, καθώς ο Γκάρεθ Μπέιλ στο 42' έδωσε προβάδισμα στη Ουαλία με μακρινή εκτέλεση φάουλ! Το είχε κάνει και στην πρεμιέρα με την Σλοβακία, να ανοίξει το σκορ με φάουλ δηλαδή, όπως τότε, έτσι και τώρα, έχει ευθύνη ο τερματοφύλακας, με τον Τζο Χαρτ να μην γλιτώνει στην σκληρή αγγλική κριτική. Ένα σουτ στον στόχο η Ουαλία, ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο!

Η ώρα του Τζέιμι Βάρντι έφτασε, καθώς μαζί με τον Ντάνιελ Στάριτζ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Χάρι Κέιν και Ραχίμ Στέρλινγκ να αποχωρούν έχοντας απογοητεύσει.

Ο Χένεσεϊ στο 55' απέκρουσε το πλασέ του Ρούνεϊ σε κόρνερ, από το οποίο προήλθε η ισοφάριση. Αδράνεια στην ουαλική άμυνα και ο Τζέιμι Βάρντι στο 56' με κοντινό πλασέ έκανε το 1-1, έτσι χρειάστηκε κάτι λιγότερο από 11 λεπτά για να σκοράρει στο ντεμπούτο του σε τελικά μεγάλης διοργάνωσης. Έχει σκοράρει στα 4 από 5 τελευταία ματς που έχει παίξει με την εθνική Αγγλίας.

Στο 92' η Ρωσία στην πρεμιέρα είχε ισοφαρίσει την Αγγλία και τα "3 λιοντάρια" στο ίδιο λεπτό γεύτηκαν την χαρά της νίκης με την Ουαλία! Ο Ντάνιελ Στάριτζ, ο οποίος είχε περάσει στο ματς και αυτός στο 46', ολοκλήρωσε την ανατροπή, κάνοντας το 2-1 με κοντινό πλασέ!

England Pride για τα "λιοντάρια" της Αγγλίας

ΑΓΓΛΙΑ: Χαρτ, Γουόκερ, Κέιχιλ, Σμόλινγκ, Ρόουζ, Ντάιερ, Άλι, Ρούνεϊ, Λαλάνα (73' Ράσφορντ), Στέρλινγκ (46' Στάριτζ), Κέιν (46' Βάρντι).

ΟΥΑΛΙΑ (5-4-1): Χένεσεϊ, Γκάντερ, Τσέστερ, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Μπεν Ντέιβις, Νιλ Τέιλορ, Λέντλεϊ (67' Ντέιβιντ Έντουαρντς), Τζο Άλεν, Ράμσεϊ, Μπέιλ, Ρόμπσον-Κάνου (72' Τζόναθαν Γουίλιαμς).