ΑΓΓΛΙΑ

Το πρώτο τρόπαιο η Μάντσεστερ Σίτι, 3-1 στα πέναλτι την Λίβερπουλ

Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 3-1 την Λίβερπουλ στα πέναλτι και κατέκτησε το 4ο League Cup στην ιστορία της. Ήρωας ο Βίλι Καμπαγιέρο που απέκρουσε 3 εκτελέσεις πέναλτι! (videos)

Με ήρωα τον Βίλι Καμπαγιέρο, η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 3-1 την Λίβερπουλ στην διαδικασία των πέναλτι στο "Γουέμπλεϊ" (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση) και κατέκτησε το League Cup για 4η φορά στην ιστορία της.

Ο Μανουέλ Πελεγκρίνι άφησε στον πάγκο τον Τζο Χαρτ και ο Αργεντινός τερματοφύλακας τον δικαίωσε, καθώς απέκρουσε στην διαδικασία των πέναλτι τις εκτελέσεις των Λούκας Λέιβα, Φελίπε Κοουτίνιο και Άνταμ Λαλάνα!

Μόνο ο Εμρέ Τζαν τον νίκησε στην πρώτη εκτέλεση και μετά το δοκάρι του Φερναντίνιο οι "κόκκινοι" πήραν το πάνω χέρι, αλλά τελικά ο Καμπαγιέρο τους πίκρανε.

Ο Φερναντίνιο ήταν αυτός που στο 49ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους "πολίτες" με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνά μέσα από την αγκαλιά του Μινιολέ.

Ο Φελίπε Κοουτίνιο απάντησε στο 83ο λεπτό, ισοφαρίζοντας για το τελικό 1-1, έστειλε το ματς στην παράταση και στα πέναλτι, αλλά η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να φτάσει στο 9ο τρόπαιο της ιστορίας της.

Όπως ίσως παρατηρήσατε, οι δύο σκόρερς δεν τα κατάφεραν στα πέναλτι, ενώ στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας ο Μινιολέ κατάφερε να κάνει 2-3 σωτήριες επεμβάσεις, όμως ο ήρωας ήταν στην απέναντι εστία και το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς κατέληξε στη Μάντσεστερ Σίτι.