ΑΓΓΛΙΑ

Πρόκριση για Στόουκ

Η Στόουκ δεν είχε κανένα πρόβλημα να περάσει το εμπόδιο της Ρότσντεϊλ, την οποία νίκησε στην έδρα της με 4-1. (VIDEO)

Η διαφορά ποιότητας, εμπειρίας, αλλά και... κατηγορίας της Στόουκ και της Ρότσντεϊλ, αποτυπώθηκε πλήρως από το τελικό 4-1 με το οποίο επιβλήθηκε η πρώτη στη δεύτερη, εκτός έδρας, πανηγυρίζοντας ταυτόχρονα και την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Στόουκ άνοιξε το σκορ, μόλις τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης με τον Μπόγιαν Κρκιτς (που αργότερα αποχώρησε τραυματίας) και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Άιρλαντ στο 52'. Ο Μοόυζες διαμόρφωσε το 3-0 ένα λεπτό μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Μπένετ μείωσε για τη Ρότσντεϊλ στο 78', αλλά ο Ουόλτερς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων υπέγραψε το τελικό 4-1.

Με την άνετη αυτή νίκη στο "Σπότλαντ", η Στόουκ Σίτι πανηγύρισε μία εύκολη πρόκριση στην τέταρτη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας.