ΑΓΓΛΙΑ

Πέρασε στα πέναλτι η Γουέστ Χαμ

© ANDY HOOPER

Η Έβερτον έπαιζε με 10 παίκτες, έκανε όμως ανατροπή με Μιραλάς και Λουκακού, αλλά τελικά αποκλείστηκε από την Γουέστ Χαμ στα πέναλτι (videos)

Σπουδαία η ρεβάνς στο "Μπόλεϊν Γκράουντ" για τους "64" του αγγλικού FA Cup, με την Γουέστ Χαμ να παίρνει την πρόκριση, επικρατώντας με 9-8 στα πέναλτι.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα τελείωσε 1-1 και η παράταση 2-2, με την Έβερτον να παίζει με 10 παίκτες από το 56' λόγω αποβολής του ΜακΓκίντι, αλλά στο 82' ο Κέβιν Μιραλάς με εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση.

Το γκολ του Μιραλάς με φάουλ...

© GETTY IMAGES

Από ασίστ του άλλοτε άσου του Ολυμπιακού ολοκλήρωσε την ανατροπή ο Ρομελού Λουκακού στο 97', όμως απάντησε ο Κάρλτον Κόουλ στο 113' και στα πέναλτι η ομάδα του επικράτησε με 9-8.

Εκτελέστηκαν από 10 πέναλτι, για την Έβερτον δεν σκόραρε ο Νέισμιθ, ενώ συνεχεία για τα "σφυριά" ο Ντάουνινγκ, ενώ μοιραίος ήταν ο τερματοφύλακας των "ζαχαρωτών", Γιοέλ Ρόμπλες, καθώς δεν σκόραρε απέναντι στον Αντριάν (αμφότεροι Ισπανοί), κάτι όμως που έκανε εν συνεχεία ο συμπατριώτης του και χάρισε την πρόκριση-θρίλερ στην Γουέστ Χαμ.

Χιονισμένη πρόκριση η Φούλαμ

Στα πέναλτι πέρασε και η Φούλαμ, επικρατώντας με 5-3 της Γουλβς στο "Μολινό", το οποίο στην παράταση ήταν χιοσμένο. 2-2 η κανονική διάρκεια και 3-3 η παράταση, με τους παίκτες της Φούλαμ τελικά μετά τα πέναλτι να γιορτάζουν στο χιόνι...

© EMPICS SPORT
© ACTION IMAGES

Οι ρεβάνς των "64":

Τρίτη

Γουλβς - Φούλαμ 3-3 [3-5 πέν.] (71' και 109' Έντουαρντς, 73' Φαν λα Πάρα / 27' και 76' Γούντροου, 122' πέν. ΜακΚόρμακ)

Μπρίστολ Σίτι - Ντόνκαστερ 2-0 (36' και 79' Εμάνουελ-Τόμας)

Τσέστερφιλντ - Σκάνθορπ 2-0 (105' και 119' Κλούκας)

Γουέστ Χαμ - Έβερτον 2-2 [9-8 πέν.] (51' Ενέρ Βαλένσια, 113' Κάρλτον Κόουλ / 82' Μιραλάς, 97' Λουκακού)