ΑΓΓΛΙΑ

Ο Αγκουέρο έδωσε την πρόκριση στη Μάντσεστερ Σίτι

Manchester City's Sergio Aguero, right, celebrates after scoring his side's first goal during the English FA Cup Third Round soccer match between Manchester City and Burnley at Etihad stadium in Manchester, England, Saturday, Jan. 6, 2018. (AP Photo/Rui Vieira) AP PHOTO/RUI VIEIRA

Δύο γκολ του Σέρχιο Αγκουέρο σε δύο λεπτά έκαναν την ανατροπή για τη Μάντσεστερ Σίτι κι έδωσαν τη νίκη πρόκριση επί της Μπέρνλι, στον Κύπελλο Αγγλίας.

Ο Σέρχιο Αγκουέρο ήταν ο πρωταγωνιστής στην αναμέτρηση της Μάντσεστερ Σίτι με την Μπέρνλι. Ο Αργεντινός επιθετικός σημείωσε δύο τέρματα μέσα σε δύο λεπτά στο 2ο ημίχρονο και οδήγησε τους "πολίτες" στην ανατροπή κι εν τέλει στη νίκη με 4-1 στο "Ετιχάντ", για τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ο Ασλεϊ Μπαρνς, λίγες ημέρες μετά από το τέρμα του σε ένα κοντινό γήπεδο, το "Ολντ Τράφορντ", έδωσε προβάδισμα στην ομάδα έκπληξη της Premier League, Μπέρνλι. Οι παίκτες του Σον Ντάις άντεξαν μέχρι το 56', όταν ένας πανέξυπνος συνδυασμός του Ιλκάι Γκιουντογκάν με τον Αγκουέρο σε εκτέλεση φάουλ, έφερε τον Αργεντινό σε θέση τετ α τετ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Γερμανός έβγαλε καταπληκτικό τακουνάκι στον συμπαίκτη του κι αυτός απέδειξε ξανά γιατί μέσα σε 6,5 σεζόν έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία ενός τόσο ιστορικού συλλόγου. Λερουά Σανέ και Μπερνάρντο Σίλβα απλά διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Chelsea's Willian reacts after a missed chance during their English FA Cup, third round soccer match against Norwich City at Carrow Road, Norwich, England, Saturday, Jan. 6, 2018. (Joe Giddens/PA via AP) JOE GIDDENS/PA VIA AP

Η Νόριτς σταμάτησε την Τσέλσι στο "Κάροου Ρόουντ" και το 0-0 στέλνει τις δύο ομάδες στο "Στάμφορντ Μπριτζ" για τον επαναληπτικό που θα κρίνει το "εισιτήριο" της πρόκρισης. Οι γηπεδούχοι, αν και κατά μία κατηγορία πιο αδύναμοι, ήταν καλύτεροι παρότι δεν είχαν ευκαιρίες. Οι "μπλε" είχαν μία καλή στιγμή με τον Ντάβιντε Τζαπακόστα στο τέλος, αλλά οι αλλαγές του Αντόνιο Κόντε δεν τον έβγαλαν "ασπροπρόσωπο".