ΑΓΓΛΙΑ

Νοκ-άουτ Άρσεναλ & Έβερτον, όχι η Λίβερπουλ

Η Άρσεναλ αποκλείστηκε από την Σαουθάμπτον στο Λονδίνο, η Έβερτον από την Σουόνσι με 3άρα, ενώ η Λίβερπουλ προκρίθηκε στα πέναλτι με Μίντλεσμπρο με 14-13! (videos)

Εκπλήξεις στην πρώτη μέρα της 3ης φάσης του αγγλικού League Cup, καθώς η Σουόνσι απέκλεισε την Έβερτον νικώντας την με 3-0 στην Ουαλία, ενώ η Άρσεναλ τέθηκε νοκ-άουτ από την Σαουθάμπτον μέσα στο Λονδίνο (1-2).

Αποφεύχθηκε μία ακόμη μεγάλη έκπληξη, καθώς η Λίβερπουλ νίκησε την Μίντλεσμπρο με 14-13 στην διαδικασία των πέναλτι (!), με την κανονική διάρκεια να έχει ολοκληρωθεί με 1-1 και την παράταση με 2-2.

Το σκορ για τους "κόκκινους" άνοιξε ο 17άχρονος μέσος, Τζόρνταν Ρόσιτερ, κάνοντας έτσι ιδανικό ντεμπούτο με την πρώτη ομάδα, ενώ έγινε ο δεύτερος νεότερος που σκοράρει για την Λίβερπουλ μετά τον Μάικλ Όουεν.

Στην παράταση η Λίβερπουλ προηγήθηκε ξανά με τον Σούσο, αλλά με πέναλτι στο 123' η Μίντλεσμπρο ισοφάρισε σε 2-2. Στην διαδικασία των πέναλτι οι "κόκκινοι" επικράτησαν με 14-13! Εκτελέστηκαν συνολικά 30 πέναλτι, με τον Αντόμα να χάνει το τελευταίο.

Στο Λονδίνο η Άρσεναλ προηγήθηκε με τον Αλέξις Σάντσες, αλλά η Σαουθάμπτον στο ημίχρονο είχε κάνει ανατροπή με τέρματα των Τάντιτς και Κλάιν. Στην Ουαλία τα γκολ της Σουόνσι πέτυχαν οι Νέιθαν Ντάιερ, Γκίλφι Σίγκουρτσον και Ένμες.

Οι συνθέσεις

ΑΡΣΕΝΑΛ: Οσπίνα, Μπερελίν (86' Άκπομ), Τσέιμπερς, Χάιντεν, Κοκελέν, Ντιαμπί (67' Καθόρλα), Γουίλσιρ, Ροσίτσκι, Αλέξις Σάντσες, Τζόελ Κάμπελ (71' Όξλεϊντ-Τσαμπελεϊν), Ποντόλσκι.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Φόστερ, Κλάιν, Γκάρντος, Ζοζέ Φόντες, Τάργκετ (85' Μπέρτραν), Ουανιάμα, Σνιντερλέν, Στίβεν Ντέιβις, Μανέ (72' Λονγκ), Τάντιτς, Γκρατσιάνο Πελέ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Μανκίγιο, Κολό Τουρέ, Σακό, Χοσέ Ενρίκε, Λούκας Λέιβα, Ρόσιτερ (79' Τζόρνταν Γουίλιαμς), Μάρκοβιτς (98' Σούσο), Λαλάνα, Στέρλινγκ, Λάμπερτ (74' Μπαλοτέλι).

ΜΙΝΤΛΕΣΜΠΡΟ: Μπλάκμαν, Φρέντερικς, Ντανιέλ Αγιάλα, Ομέρουο, Φρεντ, Κλάιτον, Λίντμπιτερ (112' Μπάμφορντ), Αντόμα, Ριτς, Τόμλιν (112' Βόσεν), Κίκε (76' Βίλντσχουτ).

ΣΟΥΟΝΣΙ: Τρέμελ, Ρίτσαρντς, Άσλεϊ Γουίλιαμς, Φεντερίκο Φερνάντες, Νιλ Τέιλορ, Τομ Κάρολ (70' Κι Σουνγκ-Γιονγκ), Σέλβεϊ, Νέιθαν Ντάιερ (68' Ράουτλετζ), Χέφερσον Μοντέρο, Σίγκουρντσον (85' Έμνες), Μπαφετιμπί Γκομίς.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Χίμπερτ, Οβιέδο (58' ΜακΚάρθι), Αλκαράς, Ντιστέν, Γκίμπσον, Μπέσιτς, ΜακΓκίτι (81' Όσμαν), Ατσού, Γκάρμπατ, Ετο'ό (46' Λουκακού).

Τα αποτελέσματα του 3ου γύρου του League Cup:

Τρίτη

Άρσεναλ - Σαουθάμπτον 1-2 (14' Αλέξις Σάντσες / 20' πέν. Τάντιτς, 40' Κλάιν)

Λέιτον Όριεντ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 0-1 (2' Χίγκντον)

Κάρντιφ - Μπόρνμουθ 0-3 (9' και 33' Γκόσλινγκ, 22' Ντάνιελς)

Σάντερλαντ - Στόουκ 1-2 (16' Άλτιντορ / 31' και 71' Μουνιέσα)

Ντέρμπι Κάουντι - Ρέντινγκ 2-0 (67' Ράσελ, 82' αυτ. Πιρς)

Λίβερπουλ - Μίντλεσμπρο 2-2 [14-13 πέν.] (10' Ρόσιτερ, 109' Σούσο / 62' Ριτς, 123' πέν. Μπάμφορντ)

Μίλτον Κέινς Ντονς - Μπράντφοντ 2-0

Σουόνσι - Έβερτον 3-0 (28' Νέιθαν Ντάιερ, 64' Σίγκουρτσον, 87' Έμνες)

Σιούσμπερι - Νόριτς 1-0 (54' Κόλινς)

Φούλαμ - Ντόνκαστερ 2-1 (16' Μπράιαν Ρουίς, 32' Μπερν / 60' Κόπιντζερ)