ΑΓΓΛΙΑ

Ήρωας ο Ράσφορντ για τη Γιουνάιτεντ

Με τον Μάρκους Ράσφορντ να σκοράρει στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επιβλήθηκε με 1-0 επί της Χαλ και έκανε το 3/3 στην Premier League.

Αντιμέτωπη με την πρώτη της απώλεια βαθμών στην Premier League βρέθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά τελικά ο Μάρκους Ράσφορντ ήταν εκείνος που της χάρισε τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Χαλ που πάλεψε όσο περισσότερο μπορούσε.

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά στημένοι αμυντικά, είχαν καλά κλεισμένο τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς και είχαν κλείσει όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Γιακούποβιτς.

Οι "κόκκινοι διάβολοι" ήταν καλά κλεισμένοι και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν. Είναι χαρακτηριστικό ότι τα περισσότερα σουτ που επιχείρησαν οι παίκτης της Γιουνάιτεντ ειδικά στο πρώτο ημίχρονο σταμάτησαν πάνω στα σώματα των παικτών της Χαλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μουρίνιο έριξε στο γήπεδο τους Μχιταριάν και Ράσφορντ. Ο δεύτερος ήταν εκείνος που άλλαξε την εικόνα του αγώνα σε συνδυασμό με την κούραση των γηπεδούχων. Με την ταχύτητα του ο 18χρονος επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων, αλλά το γκολ συνέχισε να μην έρχεται.

Μάλιστα, σε μία αντεπίθεση στο 90' ο Μέιλερ έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντε Χέα. Στην αμέσως επόμενη φάση ήρθε η λύτρωση για τους παίκτες του Μουρίνιο. Ο Ρούνεϊ έκανε μία εντυπωσιακή ατομική ενέργεια από τα αριστερά και με πάσα πάρε - βάλε στον Ράσφορντ έλυσε το γόρδιο δεσμό της Χαλ αφού ο Άγγλος επιθετικός δεν άφησε να πάει χαμένη η ευκαιρία και έκανε το τελικό 1-0 στο 92'.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΧΑΛ: Γιακούποβιτς, Αλ Μουχαμαντί, Λιβμόρ, Ντέιβις, Ρόμπερτσον, Κλούκας, Χάντλστοουν, Μέιλερ, Ντιομάντε, Χερνάντες (83' Μαγκουάιρ), Σνόντγκρας (48' Μαλόνεϊ).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Μπέιλι, Μπλιντ, Σο, Πογκμπά, Φελαϊνί, Ρούνεϊ (94' Σμόλινγκ), Μάτα (71' Ράσφορντ), Μαρτιάλ (60' Μχιταριάν), Ιμπραχίμοβιτς.