ΑΓΓΛΙΑ

Η Μάντσεστερ Σίτι το πρώτο τρόπαιο

Το πρώτο τρόπαιο φέτος στην Ευρώπη το κατέκτησε η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς νίκησε 3-1 την Σάντερλαντ με ανατροπή στον τελικό του League Cup στο "Γουέμπλεϊ" (video)

Η Μάντσεστερ Σίτι κατέκτησε το αγγλικό League Cup για τρίτη φορά στην ιστορία της, καθώς νίκησε 3-1 την Σάντερλαντ με ανατροπή στον τελικό του "Γουέμπλεϊ".

Το 1970 και το 1976 είχαν πάρει τα δύο πρώτα τρόπαια οι "πολίτες", έτσι πέρασαν 38 χρόνια για να σηκώσουν την συγκεκριμένη κούπα ξανά.

Οι "μαύρες γάτες", οι οποίες δεν έχουν πάρει ποτέ το League Cup, άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Φάμπιο Μπορίνι, αλλά η Σίτι έκανε ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά.

Στο 55' ισοφάρισε ο Γιαγιά Τουρέ με καταπληκτικό ψηλοκρεμαστό πλασέ εκτός περιοχής και στο 56' έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Μάντσεστερ ο Σαμίρ Νασρί με όμορφο διαγώνιο σουτ, ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Χεσούς Νάβας στο 90'.

ΜΑΝ. ΣΙΤΙ: Παντιλιμόν, Σαμπαλέτα, Ντεμιτσέλις, Κομπανί, Κολάροβ, Φερναντίνιο, Γιαγιά Τουρέ, Νασρί, Νταβίντ Σίλβα (76' Χάβι Γκαρθία), Αγκουέρο (57' Χεσούς Νάβας), Τζέκο (87' Νεγκρέδο).

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Μανόνε, Μπάρντσλεϊ, Ο'Σέι, Μπράουν, Μάρκος Αλόνσο, Κάτερμολ (76' Τζακερίνι), Κι Σουνγκ-Γιονγκ, Κόλμπακ, Άνταμ Τζόνσον (59' Γκάρντνερ), Μπορίνι, Σεμπάστιαν Λάρσον (59' Στίβεν Φλέτσερ).