ΑΓΓΛΙΑ

Αποκλεισμός στο 121' για Λίβερπουλ

© AFP/GETTY IMAGES

Με γκολ του Άντζελο Ογκμπόνα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης, η Γουέστ Χαμ νίκησε 2-1 την Λίβερπουλ και προκρίθηκε στους "16" του FA Cup (video)

Η Γουέστ Χαμ νίκησε την Λίβερπουλ με 2-1 στην παράταση και προκρίθηκε στους "16" του FA Cup, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπλάκμπερν.

Το φινάλε ήταν... θρίλερ στο "Μπόλεϊν Γκράουντ", καθώς στο 121', στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης δηλαδή, ο Άντζελο Ογκμπόνα λύτρωσε τα "σφυριά" με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ντιμιτρί Παγέτ.

Οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 45' με το σουτ στην κίνηση του Μίκελ Αντόνιο, ενώ με απευθείας εκτέλεση φάουλ είχε ισοφαρίσει στο 48' ο Φελίπε Κοουτίνιο.

Ο Κριστιάν Μπεντεκέ είχε δύο σπουδαίες ευκαιρίες στην παράταση, αλλά η Γουέστ Χαμ έπρεπε να είχε πάρει πέναλτι λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

© BT SPORT

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Ράντολφ, Ο'Μπράιαν (83' Μόουζες), Ριντ (65' Κόλινς), Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Νομπλ, Κουγιατέ (75' Άντι Κάρολ), Πέδρο Ομπιάνγκ, Αντόνιο, Παγέτ, Ενέρ Βαλένσια.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Φλάναγκαν, Στιούαρτ, Τιάγκο Ιλόρι, Σμιθ, Λούκας Λέιβα, Ζοάο Κάρλος (59' Ορίγκι), Τσιριβέγια (101' Μίλνερ), Άιμπ, Κοουτίνιο (59' Στάριτζ), Μπεντεκέ.