ΑΓΓΛΙΑ

Αποκλεισμός-σοκ για Άρσεναλ, εκτός και η Τσέλσι

Αποκλεισμός-σοκ για Άρσεναλ στο League Cup, καθώς ηττήθηκε με 0-3 στην έδρα της Σέφιλντ Γουέντσντεϊ. Συνεχίζονται τα αρνητικά αποτελέσματα για την Τσέλσι που αποκλείστηκε στα πέναλτι από την Στόουκ (videos)

Η Άρσεναλ αποκλείστηκε από το αγγλικό League Cup και μάλιστα με... εντυπωσιακό τρόπο, καθώς ηττήθηκε με 0-3 στην έδρα της Σέφιλντ Γουέντσντεϊ.

Το χειρότερο για τον Αρσέν Βανγκέρ είναι στο πρώτα λεπτά αποχώρησε τραυματίας ο Άλεξ Όξλεϊντ-Τσέιμπερλεν, αλλά λίγο αργότερα και ο Θίο Γουόλκοτ που μπήκε στην θέση του.

Ο Αλσατός τεχνικός μάλιστα μετά το ματς αναφέρθηκε στους νεαρούς παίκτες που χρησιμοποίησε τονίζοντας πως είναι απογοητεύμενος, καθώς αποδείχθηκε πως κανείς δεν μπορεί ακόμη να παίξει σε αυτό το επίπεδο.

Εκτός έμεινε και η Τσέλσι από τη συνέχεια του θεσμού με την ομάδα του Μουρίνιο να γνωρίζει την ήττα στην διαδικασία των πέναλτι με 5-4 από την Στόουκ. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 1-1 με τους "μπλε" να ισοφαρίζουν στο 91' με τον Ρεμί αλλά στην παράταση δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και το ματς πήγε στα πέναλτι.

Εκεί γνώρισαν την ήττα με 4-5 με τον Αζάρ να είναι ο μοιραίος για την ομάδα τους "μπλε", χάνοντας το τελευταίο πέναλτι, με τον Τζακ Μπάτλαντ συγκεκριμένα να αποκρούει και να γίνεται ήρωας.

© EMPICS SPORT

Πέρασαν Έβερτον, Χαλ

Την πρόκριση στα πέναλτι πήραν τόσο η Έβερτον όσο και η Χαλ. Η ομάδα του Λίβερπουλ αντιμετώπιζε τη Νόριτς με την κανονική διάρκεια του αγώνα να είναι ισόπαλη με 1-1. Στα πέναλτι οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 4-3 καθώς οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν σε δυο εκτελέσεις.

Στο ματς της Χαλ με την Λέστερ η κανονική διάρκεια έληξε χωρίς τέρματα με τις δυο ομάδες να σκοράρουν στην παράταση και μετά το 1-1 οδηγήθηκαν στα πέναλτι όπου η Χαλ με 5-4 πήρε την πρόκριση.