PREMIER LEAGUE

Βαθμό στο 96' η Λίβερπουλ

© IAN HODGSON

Η Λίβερπουλ απέφυγε δεύτερη σερί ήττα ισοφαρίζοντας στο 96' την Γουέστ Μπρομ σε 2-2. Σοβαρός τραυματισμός για Λόβρεν, ήττα για Τότεναμ στο Λονδίνο από Νιούκαστλ (videos)

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε με γκολ του Τζόρνταν Χέντερσον, αλλά απέφυγε την ήττα στο "Άνφιλντ" από την Γουέστ Μπρομ χάρη σε τυχερό γκολ του Ντιβόκ Ορίγκι στο 96'

Ο αρχηγός των "κόκκινων" άνοιξε το σκορ στο 21', αλλά απάντησε ο Ντόσον στο 30' έπειτα από την κακή έξοδο του Μινιολέ και την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Όλσον στο 73'.

Αυτή θα ήταν η δεύτερη σερί ήττα της Λίβερπουλ, καθώς είχε χάσει την προηγούμενη εβδομάδα από τη Νιούκαστλ, αλλά την απέφυγε με τον Ορίγκι να σουτάρει από μακριά στο 96', την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα του Μάιχιλ.

Ο διαιτητής είχε δώσει 8 λεπτά καθυστερήσεων, καθώς για 5 τουλάχιστον λεπτά ήταν ο Ντέγιαν Λόβρεν που τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο και μάλιστα έφυγε με φορείο και οξυγόνο (στην θέση του μπήκε ο Ορίγκι).

© AP
© BPI / PAUL GREENWOOD

Νίκη και επί της Τότεναμ η Νιούκαστλ

Μετά την Λίβερπουλ η Νιούκαστλ νίκησε και την Τότεναμ και μάλιστα στο Λονδίνο με 2-1 και ανατροπή στο 93' με γκολ του Αγιόθε Πέρεθ.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των "σπερς" μετά από αυτήν στην πρεμιέρα από την Γιουνάιτεντ στο Μάντσεστερ, ενώ οι "καρακάξες" βγήκαν από την ζώνη του υποβιβασμού.

© GETTY IMAGES

Οι συνθέσεις

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Κλάιν, Σκρτελ, Λόβρεν (78' Ορίγκι), Αλμπέρτο Μορένο, Εμρέ Τζαν, Χέντερσον, Μίλνερ, Λαλάνα (85' Λαλάνα), Κοουτίνιο (71' Άιμπ), Μπεντεκέ.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Μάιχιλ, Ντόσον, ΜακΌλεϊ, Όλσον, Μπραντ, Έβανς, Ντάρεν Φλέτσερ, Τζέιμς Μόρισον, Γκάρντνερ, ΜακΚλιν, Ροντόν (94' Λάμπερτ).

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Γουόκερ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ρόουζ, Ντιρ, Τομ Κάρολ (69' Σον Χέουνγκ-Μιν), Ντέλε Άλι, Λαμέλα (86' Σαντλί), Έρικσεν, Κέιν.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Έλιοτ, Γιάνμαατ, Εμπεμπά, Κολοτσίνι, Ντάμετ, Ανίτα (91' Γκουφράν), Κόλμπακ, Μουσά Σισοκό, Βαϊνάλντουμ, Σιμ ντε Γιονγκ (63' Αγιόθε Πέρεθ), Παπίς Σισέ (72' Μίτροβιτς).

***για το "διπλό" της Άρσεναλ που την έφερε στην κορυφή διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Νόριτς - Έβερτον 1-1 (47' Χούλαχαν / 15' Λουκακού)

Κρίσταλ Πάλας - Σαουθάμπτον 1-0 (38' Καμπάγ)

Μάντσεστερ Σίτι - Σουόνσι 2-1 (26' Μπονί, 92' Ιχεανάτσο / 90' Γκομίς)

Σάντερλαντ - Γουότφορντ 0-1 (4' Ιγκάλο)

Γουέστ Χαμ - Στόουκ 0-0

Μπόρνμουθ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (2' Στάνισλας, 54' Κινγκ / 24' Φελαϊνί)

Κυριακή

Άστον Βίλα - Άρσεναλ 0-2 (8' πέν. Ζιρού, 38' Ράμσεϊ)

Λίβερπουλ - Γουέστ Μπρομ 2-2 (21' Χέντερσον, 96' Ορίγκι / 30' Ντόσον, 73' Όλσον)

Τότεναμ - Νιούκαστλ 1-2 (39' Έρικ Ντιρ / 74' Μίτροβιτς, 93' Αγιόθε Πέρεθ)