PREMIER LEAGUE

Βαθμό με Μινιολέ η Λίβερπουλ από Έβερτον

Έβερτον και Λίβερπουλ και αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο "Γκούντισον Παρκ", με τους "κόκκινους" να γλιτώνουν την ήττα χάρη στις επεμβάσεις του Στεφάν Μινιολέ (videos)

Η Λίβερπουλ μπορεί να προηγήθηκε με το γκολ του Ντάνι Ινγκς στο "Γκούντισον Παρκ", αλλά μόνο απογοητευμένη δεν πρέπει να είναι με το τελικό 1-1 στο ντέρμπι του Μέρσεϊσάιντ.

Οι "κόκκινοι" πρέπει να είναι απογοητευμένοι όμως με τη νέα κακή τους εμφάνιση και οφείλουν στις εξαιρετικές επεμβάσεις του Στεφάν Μινιολέ το γεγονός πως δεν ηττήθηκαν.

Ο Ντάνι Ινγκς άνοιξε το σκορ στο 41' με κεφαλιά από κοντά, αφού η άμυνα των γηπεδούχων "κοιμήθηκε", αλλά είχαν την τύχη στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου να ισοφαρίσουν με το 5ο φετινό γκολ του Ρομελού Λουκακού.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Μπράουνινγκ, Τζαγκιέλκα, Φούνες Μόρι, Γκάλογουεϊ, ΜακΚάρθι, Μπάρι, Μπάρκλεϊ, Ντεουλοφέου (60' Λένον), Νέισμιθ (79' Αρουνά Κονέ), Λουκακού.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (5-3-2): Μινιολέ, Κλάιν, Εμρέ Τζαν, Σκρτελ, Σακό, Αλμπέρτο Μορένο, Λούκας Λέιβα (79' Τζο Άλεν), Μίλνερ, Κοουτίνιο, Ινγκς (76' Λαλάνα), Στάριτζ.

*** για τον θρίαμβο της Άρσεναλ επί της ManUtd και τις γκολάρες των Έρικσεν και Κέιν (αυτογκόλ), διαβάστε ΕΔΩ

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Μπρομ 2-0 (68' Μπολασί, 89' πέν. Καμπάγ)

Άστον Βίλα - Στόουκ 0-1 (55' Αρναούτοβιτς)

Μπόρνμουθ - Γουότφορντ 1-1 (28' Μάρεϊ / 45' Ιγκάλο)

Νόριτς - Λέστερ 1-2 (68' Εμ'Μποκανί / 28' πέν. Βάρντι, 47' Σλουπ)

Μάντσεστερ Σίτι - Νιούκαστλ 6-1 (42', 49', 50', 60' και 62' Αγκουέρο, 53' Ντε Μπράινε / 18' Μίτροβιτς)

Σάντερλαντ - Γουέστ Χαμ 2-2 (10' Στίβεν Φλέτσερ, 22' Λενς / 45'+1 Τζένκινσον, 60' Παγέτ)

Τσέλσι - Σαουθάμπτον 1-3 (10' Ουίλιαν / 43' Στίβεν Ντέιβις, 60' Μανέ, 72' Γκρατσιάνο Πελέ)

Κυριακή

Έβερτον - Λίβερπουλ 1-1 (45'+1 Λουκακού / 41' Ινγκς)

Άρσεναλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-0 (6' και 19' Αλέξις Σάντσες, 7' Μεσούτ Εζίλ)

Σουόνσι - Τότεναμ 2-2 (16' Αντρέ Αγιού, 31' αυτ. Κέιν / 27' και 65' Έρικσεν)