PREMIER LEAGUE

"Θηρίο" στο Λονδίνο η Λίβερπουλ, 4-3 την Άρσεναλ!

Η Άρσεναλ προηγήθηκε με τον Γουόλκοτ στο 31', η Λίβερπουλ απάντησε με... 4 γκολ και οι "κανονιέρηδες" μείωσαν μέχρι το τελικό 3-4 στο "Emirates" για τους "κόκκινους". Εκπληκτικά γκολ Κοουτίνιο - Μανέ. (video)

Για την 1η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ υποδέχθηκε στο "Emirates" την Λίβερπουλ, σε ένα παιχνίδι που από τώρα βάζει υποψηφιότητα για το κορυφαίο της σεζόν στο Νησί!

Οι Λονδρέζοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχαν τα ηνία της αναμέτρησης και τον έλεγχο του ρυθμού, με τη Λίβερπουλ να ψάχνει τα πατήματα της.

Ο Γουόλκοτ έχασε πέναλτι στο 29ο λεπτό (ανατροπή από τον Μορένο), καθώς ο Μινιολέ απέκρουσε εντυπωσιακά στην δεξιά του γωνία, όμως 69 δευτερόλεπτα αργότερα πήρε το αίμα του πίσω και με δεξί σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Λίβερπουλ... έστησε πάρτι στο "Emirates", καθώς με γκολ των Λαλάνα (49'), Κοουτίνιο (56') και Μανέ (63') προηγήθηκε με 4-1 μετά από 18 λεπτά!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μπελερίν, Χόλντινγκ, Τσέιμπερς, Μονρεάλ, Κοκελέν, Ελνενί (67' Τζάκα), Αϊουόμπι (59' Όξλεϊντ-Τσεϊμπερλέν), Σάντσες, Ράμσεϊ (62' Καθόρλα), Γουόλκοτ.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Κλάβαν, Μορένο, Χέντερσον, Λαλάνα (76' Ορίγκι), Βαϊνάλντουμ (88' Στιούαρτ), Μανέ, Κοουτίνιο (70' Τζαν), Φιρμίνο.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο 13 Αυγούστου

Χαλ - Λέστερ 2-1(45'+2' Ντιομαντέ, 57' Σνόντγκρας / 47' Μαχρέζ)

Κρίσταλ Πάλας - Γουέστ Μπρομ 0-1(75' Ροντόν)

Μίντλεσμπρο - Στόουκ 1-1(11' Νεγρέδο / 68' Σατσίρι)

Μπέρνλι - Σουόνσι 0-1(82' Φερ)

Σαουθάμπτον - Γουότφορντ 1-1(58' Ρέντμοντ / 9' Καπουέ)

Έβερτον - Τότεναμ 1-1(5' Μπάρκλεϊ / 59' Λαμέλα)

Μάντσεστερ Σίτι - Σάντερλαντ 2-1(4' πεν. Αγουέρο, 87' αυτ. ΜακΝερ / 71' Ντεφόου)

Κυριακή 14 Αυγούστου

Μπόρνμουθ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3 (69' Σμίθ / 40' Μάτα, 59' Ρούνεϊ, 64' Ιμπραχίμοβιτς)

Άρσεναλ - Λίβερπουλ 3-4 (31' Γουόλκοτ, 64' Όξλεϊντ-Τσεϊμπερλέν, 75' Τσέιμπερς / 45+1' & 56' Κοουτίνιο, 56' Λαλάνα, 63' Μανέ)