PREMIER LEAGUE

Θέλει τον Ολλανδό της!

Η φορμαρισμένη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε με 2-1 από την έδρα της Σαουθάμπτον χάρη στον εκπληκτικό Φαν Πέρσι, και ανέβηκε στην τρίτη θέση, αφήνοντας πέμπτους τους "Αγίους". (VIDEOS)

Έστω και δύσκολα, όπως μαρτυρά και το τελικό αποτέλεσμα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 2-1, εκτός έδρας, της Σαουθάμπτον, χάρη σε δύο γκολ του Ρόμπιν φαν Πέρσι και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της συνολικής κατάταξης, της Premier League.

Μπορεί η Σαουθάμπτον να απείλησε πρώτη με τη κεφαλιά του Λονγκ, αλλά ήταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που άνοιξε το σκορ χάρη στο λάθος γύρισμα του Φόντε, αλλά και την εφευρετικότητα του Ρόμπιν φαν Πέρσι, ο οποίος "μυρίστηκε" τη φάση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φόρστερ, 12 λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης.

Μανέ και Πελέ, προσπάθησαν να απαντήσουν για τους γηπεδούχους, των οποίων η υπεροχή καρποφόρησε μόλις ένα λεπτό μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, όταν ο Πελέ έκανε το σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντε Χέα.

Μετά την αναγκαστική αλλαγή του Σμόλιγνκ, ο Φαν Χάαλ έκανε και δεύτερη αλλαγή πριν το ημίχρονο περνώντας τον Ερέρα, στη θέση του ΜακΝέιρ, ωστόσο δεν μπόρεσε να αλλάξει σημαντικά την εικόνα της ομάδας του, στο πρώτο μέρος.

Άλλαξε όμως το δεύτερο, καθώς μετά τις χαμένες ευκαιρίες των Λονγκ και Πελέ, ήρθε πάλι ο Φαν Πέρσι για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του στο 71', διαμορφώνοντας το τελικό, όπως αποδείχθηκε, 2-1, που έδωσε την πέμπτη σερί διαδοχική νίκη στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Φόρστερ, Κλάιν, Ζοζέ Φόντες, Γιοσίντα, Μπέρτραντ, Ουανιάμα, Στίβεν Ντέιβις, Μανέ, Τάντιτς (71' Χέσκεθ), Λονγκ (79' Μαγιούκα), Γκρατσιάνο Πελέ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ (5-3-2): Ντε Χέα, Βαλένσια, ΜακΝέιρ (39' Ερέρα), Σμόλινγκ (18' Έβανς), Ρόχο, Άσλεϊ Γιάνγκ, Κάρικ, Φελαϊνί, Μάτα (89' Φλέτσερ), Φαν Πέρσι, Ρούνεϊ.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Νιούκαστλ - Τσέλσι 2-1 (57' και 79' Παπίς Σισέ / 83' Ντρογκμπά)

Χαλ - Γουέστ Μπρομ 0-0

Λίβερπουλ - Σάντερλαντ 0-0

ΚΠΡ - Μπέρνλι 2-0 (51' Φερ, 74' Όστιν)

Στόουκ - Άρσεναλ 3-2 (1' Κράουτς, 35' Μπόγιαν, 45' Γουόλτερς / 68' πέν. Καθόρλα, 70' Ράμσεϊ)

Τότεναμ - Κρίσταλ Πάλας 0-0

Μάντσεστερ Σίτι - Έβερτον 1-0 (24' πέν. Γιαγιά Τουρέ)