PREMIER LEAGUE

Τέσσερα γκολ στο πρώτο ματς του 2018

Brighton & Hove Albion's Glenn Murray battles for the ball with AFC Bournemouth's Simon Francis, right, and Lewis Cook during the English Premier League soccer match at the AMEX Stadium, Brighton, Monday Jan. 1, 2018. (Adam Davy/PA via AP) AP

Με τέσσερα γκολ έκανε "ποδαρικό" στο 2018 η Premier League, καθώς στην πρώτη αναμέτρηση η Μπράιτον αν και προηγήθηκε δύο φορές, αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2) με την Μπόρνμουθ. (video)

Μπορεί ο υπόλοιπος κόσμος να γιορτάζει την υποδοχή του νέου έτους, αλλά η Αγγλία παραδοσιακά μένει προσηλωμένη στους ποδοσφαιρικούς ρυθμούς της.

Το πρώτο ματς της Premier League δεν είχε νικήτρια ομάδα, αλλά τέσσερα γκολ. Η Μπράιτον, αν και προηγήθηκε δύο φορές, αναδείχθηκε ισόπαλη με την Μπόρνμουθ.

Ο Νοκέρ άνοιξε το σκορ στο πέμπτο λεπτό για τους γηπεδούχους με πλασέ σε κενή εστία, με τον Κουκ να ισοφαρίζει στο 33ο με εξαιρετική κεφαλιά. Η Μπράιτον ανέκτησε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου (48') με τον Μάρεϊ να εκμεταλλεύεται τη λανθασμένη έξοδο του Μπέγκοβιτς, αλλά ο Γουίλσον στο 79' ισοφάρισε στο 2-2 με "μπιλιάρδο" (απίστευτη σύγχυση στην άμυνα της Μπράιτον), αποτέλεσμα το οποίο έμελλε να είναι και τελικό.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Στσελότο (77' Σαλτόρ), Ντάφι, Ντανκ, Σίτνερ, Νοκέρ, Στίβενς, Πρέπερ, Ισκιέρδο, Γκρος (88' Μπράουν), Μάρεϊ.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Μπέγκοβιτς, Σμιθ, Φράνσις, Στήβ Κουκ, Άιμπ, Λιούις Κουκ, Άρτερ (71' Γκόσλινγκ), Παφ (60' Άκε), Αφόμπε (67' Μουσέ), Γουίλσον.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

Δευτέρα (1/1)

Μπράιτον - Μπόρνμουθ 2-2 (5' Νοκέρ, 48' Μάρεϊ / 33' Κουκ, 79' Γουίλσον)

Μπέρνλι - Λίβερπουλ 1-2 (87' Γκούντμουντσον / 61' Μανέ, 90'+4' Κλάβαν)

Λέστερ - Χάντερσφιλντ 3-0 (53' Μαχρέζ, 60' Σλιμανί, 90'+2' Ολμπράιτον)

Στόουκ - Νιούκαστλ 0-1 (73' Πέρεθ)

Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (19:30)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)