PREMIER LEAGUE

Τεσσάρα η Τότεναμ, πλησίασε τη Λέστερ

Με δύο γκολ του Κέιν και δύο του Ντέλε Άλι, η Τότεναμ συνέτριψε με 4-0 - εκτός έδρας - τη Στόουκ και πλησίασε στους πέντε βαθμούς την πρωτοπόρο Λέστερ. (VIDEO)

Από τη στιγμή που η Λέστερ της έκανε τη χάρη κι έχασε βαθμούς, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Γουέστ Χαμ, δεν θα μπορούσε να αφήσει την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη. Η Τότεναμ συνέτριψε τη Στόουκ με 4-0, χάρη στα δύο γκολ του Ντέλε Άλι και δύο του Χάρι Κέιν, ο οποίος έφθασε τα 24 και φιγουράρει στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς της Premier League.

Εννιά λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, η Τότεναμ άνοιξε το σκορ με τον Χάρι Κέιν, ο οποίος κινήθηκε από αριστερά στην περιοχή και πλάσαρε με φάλτσο, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Και παραλίγο να φθάσει και στο δεύτερο γκολ, πριν το πέρας του πρώτου ημιχρόνου. Στο 42ο λεπτό, μετά από συνδυασμό των Λαμέλα και Άλι, ο Έρικσεν βγήκε τετ α τετ, αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Γκίβεν.

Η Τότεναμ πίεζε και για το δεύτερο γκολ, κι αυτό ήρθε στο 67ο λεπτό, όταν ο Έρικσεν τροφοδότησε τον Ντέλε Άλι, κι αυτός πλάσαρε ιδανικά τον Γκίβεν.

Τρία λεπτά αργότερα ο σκόρερ του δευτέρου γκολ των "spurs" έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει το 0-3 και να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ, καθώς πέρασε τον Γκίβεν και με κενή εστία σημάδεψε το δοκάρι, σε μια σπάνια αστοχία.

Το τρίτο γκολ της Τότεναμ, ήρθε στο 71ο λεπτό όταν ο Λαμέλα πάσαρε στον Χάρι Κέιν, αυτός πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και 24ο στην τρέχουσα σεζόν της Premier League.

Τελικά, ο Ντέλε Άλι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς και τέταρτο της αναμέτρησης, στο 82ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 υπέρ της Τότεναμ.

Τα γκολ του ματς:

ΣΤΟΟΥΚ: Γκίβεν, Κάμερον, Σόκρος, Βόλσχαϊντ, Μουνιέσα, Γουίλαν (76' Άνταμ), Ιμπουλά, Αφελάι, Σατσίρι (46' Χοσέλου), Αρναούτοβιτς, Μπόγιαν Κρκιτς.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Γουόκερ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ρόουζ, Ντάιερ, Ντεμπελέ (87' Μέισον), Ντέλε Άλι (85' Τσαντλί), Λαμέλα (90' Σον Χέουνγκ-Μιν), Έρικσεν, Κέιν.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Νόριτς - Σάντερλαντ 0-3 (41' πέν. Μπορίνι, 53' Ντεφόου, 91' Γουότμορ)

Έβερτον - Σαουθάμπτον 1-1 (68' Φούνες Μόρι / 76' Μανέ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άστον Βίλα 1-0 (32' Ράσφορντ)

Νιούκαστλ - Σουόνσι 3-0 (40' Λάσκελες, 82' Μουσά Σισοκό, 89' Ταουνσεντ)

Γουέστ Μπρομ - Γουότφορντ 0-1 (27' Γουότσον)

Τσέλσι - Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (33', 54' και 80' πέν. Αγκουέρο)

Κυριακή

Μπόρνμουθ - Λίβερπουλ 1-2 (93' Κινγκ / 41' Φιρμίνο, 45'+2 Στάριτζ)

Λέστερ - Γουέστ Χαμ 2-2 (18' Βάρντι, 95' πέν. Ουγιόα / 84' πέν. Κάρολ, 86' Κρέσγουελ)

Άρσεναλ - Κρίσταλ Πάλας 1-1 (45'+1 Αλέξις Σάντσες / 81' Μπολασί)

Δευτέρα

Στόουκ - Τότεναμ 0-4 (9', 71' Κέιν, 67', 82' Ντέλε Άλι)