PREMIER LEAGUE

Σωτήρας Σκρτελ στο 97' για Λίβερπουλ

Η Άρσεναλ έκανε γαλλική ανατροπή στο "Άνφιλντ", αλλά με γκολ του πονεμένου, Σκρτελ, η Λίβερπουλ γλίτωσε την ήττα (2-2) στο 97', αν και με 10 παίκτες (videos)

Η Άρσεναλ ήθελε εκδίκηση για την "5άρα" τον περασμένο Φεβρουάριο στο "Άνφιλντ", έκανε ανατροπή στο ίδιο γήπεδο, όμως η Λίβερπουλ ισοφάρισε σε 2-2 με το πονεμένο κεφάλι του Μάρτιν Σκρτελ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων!

Οι "κόκκινοι" άνοιξαν το σκορ στο 45' με τον Φελίπε Κοουτίνιο, αλλά δεν κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, καθώς στο 45'+2 απάντησε ο Ματιέ Ντεμπουσί, έπειτα από λάθος του Σκρτελ (τον νίκησε κατά κράτος ο Γάλλος στον αέρα), ο οποίος ήταν ο πρωταγωνιστής του ματς.

Η γαλλική ανατροπή ολοκληρώθηκε για τους "κανονιέρηδες" με τον Ολιβιέ Ζιρού να κάνει το 1-2 στο 64' με κοντινό πλάσε έπειτα από πάσα του Σάντι Καθόρλα.

Ο Φάμπιο Μπορίνι μπήκε στο ματς στο 74' και δέχτηκε κίτρινη κάρτα στο 90' και εν συνεχεία δεύτερη στο 92' και αποβλήθηκε, ενώ είχαμε 9 λεπτά καθυστερήσεις, καθώς ο Ζιρού πάτησε κατά λάθος τον Σκρτελ στο κεφάλι.

Ο Σλοβάκος στόπερ συνέχισε το ματς με δεμένο κεφάλι και τελικά αυτό ήταν που έσωσε τους "κόκκινους", καθώς με κεφαλιά του στο 97' ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

SPT_GCK_211214_Football, Barclays Premier League, Liverpool v Arsenal. Picture Graham Chadwick. Martin Skrtel goal makes it 2-2 GRAHAM CHADWICK

Νωρίτερα, στο ντέρμπι του Tyne-Wear η Σάντερλαντ νίκησε 1-0 τη Νιούκαστλ μέσα στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ" με γκολ του Άνταμ Τζόνσον στο 90'!

Οι συνθέσεις

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (3-4-3): Μπράντλεϊ Τζόουνς, Κολό Τουρέ (81' Λάμπερτ), Σκρτελ, Σακό, Λούκας Λέιβα, Τζέραρντ, Χέντερσον, Μάρκοβιτς (74' Μπορίνι), Κοουτίνιο, Λαλάνα, Στέρλινγκ

ΑΡΣΕΝΑΛ: Στσέσνι, Τσέιμπερς, Ντεμπουσί, Μέρτεζακερ, Γκιμπς, Φλαμινί, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (90' Τζόελ Κάμπελ), Καθόρλα, Αλέξις Σάντσες (94' Μονρεάλ), Γουέλμπεκ, Ζιρού (82' Κοκελέν).

*κόκκινη 92' Μπορίνι

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Άλνγουικ, Γιάνμαατ, Στίβεν Τέιλορ, Κολοτσίνι, Ντάμετ, Τιοτέ (75' Παπίς Σισέ), Κόλμπακ, Μουσά Σισοκό, Γκουφράν (59' Άρμστρονγκ), Σάμι Αμεόμπι (89' Καμπελά), Αγιόθε Πέρεθ.

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ: Παντιλιμόν, Βερχίνι, Κοάτες, Μπράουν, Ο'Σέι, Κάτερμολ (70' Μπίτκατ), Σεμπάστιαν Λάρσον (94' Ρόντγουελ), Τζόρντι Γκόμεθ, Άνταμ Τζόνσον, Γουίκαμ (81' Μπάκλεϊ), Στίβεν Φλέτσερ.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μάντσεστερ Σίτι - Κρίσταλ Πάλας 3-0 (49' και 61' Νταβίντ Σίλβα, 81' Γιαγιά Τουρέ)

Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (18' Μπεντέκ / 53' Φαλκάο)

Χαλ - Σουόνσι 0-1 (15' Κι Σουνγκ-Γιόνγκ)

ΚΠΡ - Γουέστ Μπρομ 3-2 (24' πέν., 24' και 86' Όστιν / 10' Λέσκοτ, 20' Σιλβέστρε Βαρέλα)

Σαουθάμπτον - Έβερτον 3-0 (38' αυτ. Λουκακού, 65' Γκρατσιάνο Πελέ, 82' Γιοσίντα)

Τότεναμ - Μπέρνλι 2-1 (21' Κέιν, 35' Λαμέλα / 27' Μπαρνς)

Γουέστ Χαμ - Λέστερ 2-0 (24' Άντι Κάρολ, 56' Ντάουνινγκ)

Κυριακή

Νιούκαστλ - Σάντερλαντ 0-1 (90' Άνταμ Τζόνσον)

Λίβερπουλ - Άρσεναλ 2-2 (45' Κοουτίνιο, 97' Σκρτελ / 45'+2 Ντεμπουσί, 64' Ζιρού)