PREMIER LEAGUE

Στο ρελαντί η Άρσεναλ με υπογραφή Σάντσες

Η Άρσεναλ δεν συνάντησε κανένα απολύτως πρόβλημα για να νικήσει 2-0 την Γουέστ Μπρομ στο "Emirates" με ισάριθμα γκολ του Αλέξις Σάντσες, φτάνοντας τους 63 βαθμούς και ανέβηκε εκ νέου στην 3η θέση (VIDEOS).

Με τον Αλέξις Σάντσες να έχει άγριες διαθέσεις, η Άρσεναλ κατάφερε να νικήσει εύκολα την Γουέστ Μπρομ στο "Emirates" σε εξ αναβολής αναμέτρηση της Premier League, φτάνοντας τους 63 βαθμούς και ανεβαίνοντας εκ νέου στην 3η θέση, αφήνοντας πίσω της τη Μάντσεστερ Σίτι με δυο πόντους λιγότερους.

Ο 28χρονος Χιλιανός στράικερ, πέτυχε δυο γκολ και έφτασε τα 41 τέρματα σε 89 εμφανίσεις με τους "κανονιέρηδες", με την Άρσεναλ να καθαρίζει το ματς από το πρώτο ημίχρονο και να παίζει στο ρελαντί στο δεύτερο 45λεπτο.

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ προηγήθηκε μόλις στο 6' με δυνατό συρτό σουτ του Σάντσες, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 38' με εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το 2-0, που έμελλε να είναι το τελικό σκορ του αγώνα. Η Γουέστ Μπρομ είχε δοκάρι στο 29' με κεφαλιά του Μακόλεϊ, αλλά πέραν τούτου ουδέν.

Τέσσερις αγωνιστικές απομένουν για το φινάλε του πρωταθλήματος, με την Άρσεναλ να θέλει να παραμείνει στην 3η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στην 14η θέση με 40 βαθμούς και θα προσπαθήσουν να αναρριχηθούν στον πίνακα στα υπόλοιπα παιχνίδια.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μερτεσάκερ, Μονρεάλ, Κοσιελνί, Μπεγιερίν, Εζίλ, Ράμσεϊ, Ελνενί , Σάντσες (85' Γουόλκοτ), Ζιρού, Ιουόμπι (82' Κοκελέν).
ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Φόστερ, Μακόλεϊ, Έβανς, Τσέστερ (46' Όλσον), Ντόσον, Σεσενιόν, Φλέτσερ, Γιάκομπ, Σάντρο (46' Ρoντόν), ΜακΚλιν (62' Γκάρντνερ), Μπεραχίνο.

Τα εξ αναβολής ματς:

Νιουκάστλ - Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (31' Φούρνον Ανίτα / 14' Αγκουέρο)

Γουέστ Χαμ - Γουότφορντ 3-1 (11' Κάρολ, 45' πέν. και 53'΄πέν. Νομπλ / 64' Πρεντλ)

Λίβερπουλ - Έβερτον 4-0 (43' Ορίγκι, 45'+2 Σακό, 61' Στάριτζ, 76' Κοουτίνιο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κρίσταλ Πάλας 2-0 (4' αυτ. Ντιλέινι, 55' Νταρμιάν)

Άρσεναλ - Γουέστ Μπρομ 2-0 (6, 38' Σάντσες)