PREMIER LEAGUE

Στο 1-1 έμειναν Τότεναμ και Λίβερπουλ

Τότεναμ - Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε στο σκορ, έχασε ευκαιρίες, είχε δοκάρι όμως στη συνέχεια κουράστηκε και δέχθηκε την ισοφάριση στο 1-1 με την Τότεναμ στο "White Hart Lane" (VIDEOS)

Παιχνίδι με πολλές φάσεις κυρίως για τους Reds που κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο. Βέβαια ο Φορμ ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και τέσσερις φορές νίκησε τους Φιρμίνο, Κοουτίνιο.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε όμως η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ όταν ο Φιρμίνο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και ο Λαμέλα τον ανέτρεψε (τον κλώτσησε από πίσω) στο 43ο λεπτό. Από το σημείο του πέναλτι ο Τζέιμς Μίλνερ έγραψε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

δοκάρι στο 53ο λεπτό με τον Μάτιπ, ο οποίος έπιασε τρομερή κεφαλιά. Από εκείνο το σημείο και μετά η Τότεναμ ισορρόπησε και προειδοποίησε στο 62' με τον Έρισκεν.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε 72ο λεπτό όταν ο Ντάιερ από τα δεξιά έκανε το γύρισμα, ο Λαλάνα προσπάθησε να διώξει με κεφαλιά και μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Ρόουζ που με σουτ νίκησε τον Μινιολέ γράφοντας το 1-1.

Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα, με την Τότεναμ να έχει την κατοχή της μπάλας και την Λίβερπουλ να περιμένει για μία επίθεση κόντρα. Οι παίκτες της Λίβερπουλ πάντως δεν απέφυγαν τα λάθη στην άμυνα αλλά ευτυχώς για τους ίδιους δεν το πλήρωσαν.

Πάντως οι Reds παραπονέθηκαν για πέναλτι στις καθυστερήσεις, όταν ο Βαϊνάλντουμ έκανε το σουτ και ο Αλντερβάιρελντ βρήκε τη μπάλα με τον αγκώνα. Το χέρι βέβαια φάνηκε να κολλά στο σώμα.

Δείτε ΕΔΩ το live της αναμέτρησης Τότεναμ - Λίβερπουλ 1-1

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΤΟΤΕΝΑΜ (Ποτσετίνο):Φορμ, Γουόλκερ (Γιάνσεν 28'), Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ρόουζ, Ντάιερ, Γουανιάμα, Λαμέλα, Άλι, Έρικσεν (Γουίνκς 93'), Κέιν (Ονομά 83').

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Κλοπ):Μινιολέ, Κλάιν, Μάτιπ, Λόβρεν, Μίλνερ, Λαλάνα (Στιούαρτ 93'), Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Κοουτίνιο, Μανέ (Στάριτζ 88'), Ρομπέρτο Φιρμίνο (Ορίγκι 70').

Σκόρερ: 0-1 Μίλνερ (43' πέναλτι), 1-1 (Ρόουζ 72').